שיעור מס' 1 - רצון ליהנות

×

האנושות נמצאת בתהליך התפתחות אבולוציוני אשר במהלכו היא משתנה. מתוך התפתחותנו מדור לדור, במשך אלפי שנות התפתחות, הגענו היום למצב מאוד מיוחד, שאנחנו קיימים על פני כדור הארץ כחברה גלובלית ומקושרת. אנחנו בעלי ידע ויכולות רבים. במשך התפתחותנו רכשנו כוחות להשיג דברים רבים, ואיתם שכל ורגש שלא היו לנו קודם.

 

בכל המצבים ובכל צורות ההתפתחות השונות שעברנו, שחלקם היו לא נעימים, רכשנו תבניות שונות. בסופה של ההתפתחות כל הצורות הללו יביאו אותנו למצב המושלם. אמנם אנחנו עדיין נמצאים במהלך ההתפתחות ועדיין לא רואים את הסוף, אבל נקווה שבקרוב נרגיש שהמצב נעשה טוב יותר. מטרת הלימוד המשותף שלנו היא להבין מה עלינו לעשות כדי להבטיח לעצמנו התפתחות טובה וקלה למצב הנאור והטוב, מצב של ביטחון, שגשוג וחיים טובים.

 

במהלך התפתחותנו אנו עוברים כל מיני מצבים שאין ביכולתנו לשלוט בהם. אנחנו משנים את חיינו ומסדרים אותם כך שיהיו נוחים יותר. אנחנו משנים את החברה, משנים את חיי המשפחה, את החינוך והתרבות, את היחס בין בני האדם. אנו משתדלים להביא את עצמנו למצב נוח וטוב ככל האפשר. זו המשיכה שלנו, כי בבסיס של כל אחד מאיתנו נמצא הרצון ליהנות מהחיים.

 

אנחנו עוברים התפתחות הדרגתית. בכל פעם אנו משתמשים באמצעים שעומדים לרשותנו, מתפתחים ורוצים לשנות את החיים. באמצעות המדע אנחנו לומדים את הטבע, לומדים מה אפשר לקבל ממנו וכיצד לארגן את חיינו בהתאמה אליו, כלומר כיצד לשמור על עצמנו בהתאם לחוקי הטבע. אנחנו לומדים באיזה אופן אנו תלויים בטבע - בעונות השנה, במזג האוויר המשתנה, ובאיזה אופן אנו תלויים בטבע שלנו כבני אדם - עלינו לדאוג לבריאות ולרווחה שלנו. אנחנו מארגנים לעצמנו טכנולוגיה ביתית, מכונות כביסה, ייבוש, בישול וכן הלאה.

 

כלומר אנו כל הזמן דואגים להקיף את עצמנו בסביבה כמה שיותר נוחה וטובה, וכך משתדלים לברוח ככל הניתן מהייסורים הפרטיים הקטנים וגם מהייסורים הגלובליים הגדולים. לסיכום, אנו משתדלים להתקדם לטוב וליהנות מכל מצב. זהו טבע האדם, ולצורך זאת אנחנו משתדלים להשתמש בכל האמצעים שלרשותנו. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

האנושות הגיעה למצב ייחודי בהתפתחותה, המאפשר לה להגשים כעת את מטרת קיומה – הטוב המושלם.

נושאי משנה

1. האנושות נמצאת בשאיפה מתמדת להתפתחות וניסיון להגיע למצב טוב יותר.
2. בני האדם משתמשים במדע כדי ללמוד מהטבע כיצד להיטיב את מצבם.

מקורות

"בהתאם לדרך בה יפתרו קונפליקטים חברתיים וסביבתיים, ההתפתחות הגלובלית יכולה להתפצל לכיוונים השונים דרמטית אלו מאלו".

tellus.org

"פעם בהיסטוריה האנושית, כשהיינו צידים-מלקטים, בני האדם חיו עם הטבע ולא היו נבדלים ממנו. לא חשבנו על עצמנו כעליונים לטבע אלא מחוברים אליו. עם התפתחות המדע, נהיינו כצופים על הטבע מהצד במקום להיות חלק ממנו, וחיפשנו איך נוכל לגרום לטבע לשרת אותנו".
 

inter-disciplinary.net

"כשהצרכים בקטגוריה עליונה יותר לא נענים, אנשים יכפילו את המאמצים המושקעים בקטגורית הצרכים הנמוכה יותר".

en.wikipedia.org

אתגרו את עצמכם

1) אילו תחושות מעורר בך המשפט הבא מתוך השיעור: "במהלך התפתחותנו אנו עוברים כל מיני מצבים שאין ביכולתנו לשלוט בהם"? (ניתן לסמן מספר אפשרויות) 

פרט בכמה מילים את הרגשתך לגבי המשפט הנ"ל, ואם אפשר תן דוגמה מהחיים. 

אם אתה לא מסכים עם המשפט, תן דוגמה למצב הפוך שבו האדם כן שולט על המצבים שהוא עובר. אם אתה יכול, אמת את דבריך במחקר מדעי או בקליפ.

2) מאז ומעולם האנושות מתפתחת לקראת:

3) לפי הטקסט של השיעור, המצב הייחודי שבו נמצאת האנושות כיום הוא: