שיעור מס' 12 - התפתחות במודע

×

אנחנו יודעים מה צריך לעשות ואיך לעשות את זה, איך לחסוך מכות וייסורים. כבר דיברנו על שלבי ההתפתחות, שככל שהדבר יותר מפותח, כך הוא עובר בהתפתחות שלו מצבים קיצוניים ההפוכים מצורת ההתפתחות היפה. כעת אנחנו נכנסים לשלב האחרון בהתפתחותנו, שבו אנחנו צריכים לפתח את עצמנו בעצמנו.

 

אנחנו רואים שמצבי ההתפתחות שלנו מאוד דרמטיים. לעומת ההתפתחות בעבר, שהייתה כל הזמן על ידי כוח הדחייה של הטבע, הגבנו למציאות שמתגלה ולא הייתה לנו אפשרות להתפתח ביוזמתנו, לא הייתה לנו אפשרות להשתתף בהתפתחות, לא בקצב ולא בצורה – עכשיו גם קצב ההתפתחות וגם צורת ההתפתחות תלויים במידה שבה אנחנו מודעים ומבינים את הצורות העתידיות, ומקדמים את עצמנו אליהן באמצעות עיצוב הסביבה.

 

לכן המשבר הוא גלובלי ואנחנו לא מתפתחים יותר בנתיב המוכר לנו. אנחנו נמשיך לעמוד במקום, עד שנבין שאנחנו חייבים להקדים רצון משלנו לכל אחד מהשלבים הבאים בהתפתחות. אנחנו חייבים להעלות את המודעות שלנו להתפתחות. כלומר, מעתה והלאה ההתפתחות לא יכולה להיות אינסטינקטיבית, בתגובה למצב, כמו בכל הדורות עד כה, אלא על ידי המודעות ותוספת מודעות שלנו בכל שלב ושלב.

 

זה נקרא שאנחנו נמצאים עכשיו בהתפתחות בדרגת האדם, דרגת המדבֵּר. שיש דבר חדש שמתפתח, הבנת הטבע, המערכת, המטרה. ואני כלול במערכת הטבע ומשיג אותה.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

האדם, בתור הדרגה המפותחת שבטבע, צריך מעתה והלאה לדאוג בעצמו לפתח את המודעות שלו לתהליך שבו הוא נמצא, ולתפקידו כישות מודעת בתוך התהליך.

נושאי משנה

1. ההתקדמות שלנו בדרך ייסורים או בדרך טובה תלויה במודעות שלנו לתהליך ההתפתחות.
2. החינוך של האנושות ייעשה על ידי אלה שיודעים איך לחסוך מאיתנו מכות.
3. האדם, בתור הדרגה המפותחת ביותר בטבע, עובר בהתפתחות שלו את המצבים הכי קיצוניים והכי פחות יפים.
4. ההתפתחות שלנו נעצרה ואנו חווים משבר גלובלי, שההתגברות עליו תוביל אותנו אל השלב האחרון של התפתחותנו.
 

מקורות

"המשאבים שנדרשים להמשך קיום המין האנושי על פני כדור הארץ קיימים ונגישים. הצורה שבה ננצל אותם תקבע את העתיד".

indiana.edu

"הצורה בה אדם חושב על כללות הכול, כלומר, תפיסת העולם שלו, היא גורם קובע במחשבת האדם. אם הוא תופס את הכלל כמורכב מהרבה חלקים עצמאיים, כך מוחו יטה לעבוד. אך אם הוא יכול לכלול הכול בצורה אחידה והרמונית, בכלל שלא מחולק, לא שבור וללא גבולות (כי כל גבול הוא בעצם שבר, הפסק), אז מוחו יעבוד בצורה דומה, ומכך כל פעולותיו יהיו גם כן בהרמוניה עם הכול".

books.google.co.il

"האבולוציה של המין האנושי עוד לא הגיע לסיומה. בני אדם הם לא מוצר מוגמר, אלא תהליך מתמיד ולא גמור, מטרה נעה. המצב הנוכחי שלנו אינו המילה האחרונה".

egothebook.com

אתגרו את עצמכם

1) המודעות לשינוי שהעולם עובר מעולם קווי (לינארי) לעולם מקושר הולכת וגדלה. אחת הזירות המרתקות לדיונים וליצירות אומנות בנושא היא רשת האינטרנט (שמהווה דוגמה בולטת במיוחד לקישוריות ההולכת וגוברת בעולם), ואחד הקולות המעניינים בשיח על העולם המקושר ברשת ובכלל, הוא ג'ייסון סילבה, סופר, קולנוען ואיש טלוויזיה.

בקליפ הבא מדבר סילבה על האפשרויות המרתקות העומדות בפנינו להתפתחות טכנולוגית ולהתפתחות במודעות (חדי העין ביניכם יזהו את סילבה מהקליפ Who are we? ביחידת לימוד מספר אחת, שיעור 15).
צפו בקליפ ובחרו מבין המשפטים הבאים את המשפט שמתאר בצורה המדויקת ביותר את הרגשתכם ביחס לדברים הנאמרים בו.
 

×

להבין זה לקלוט תבניות

להבין זה לקלוט תבניות. כמובן שמה שזה אומר זה, שהבנה אמיתית מגיעה כשהנקודות מתגלות ואתה מקבל את "נקודת המבט הארוכה" של סטיבן ג'ונסון, כשאתה רואה את התמונה הגדולה.

זהו הסיפור של תבניות - תבניות, תבניות, תבניות - תבניות שחוזרות על פני סקלות שונות של המציאות.

פול סטמט מדבר על אבי-טיפוס של תפטירים (רשתות קורים המרכיבות את גוף הפטריה) וכיצד שיתוף מערכות המידע המרכיבות את האינטרנט נראות בדיוק כמו דגמי מחשב של החומר האפל ביקום, שנראים בדיוק כמו הנוירונים במוח. הם כולם חולקים את אותו מבנה סיבי משולב...

זוהי העלייה של הרישתיות, שמערכות מידע גדולות תומכות בשיח על הדמיון בין מערכות מעשה ידי אדם למערכות טבעיות. ככל שאנו יכולים למדוד, כך אנו יכולים לדמיין יותר. ככל שאנו יכולים לדמיין, כך מתרחבת יותר התודעה שלנו על ידי חיפוש דפוסים חוזרים על פני סקלות של המציאות.

זה מפוצץ לי את המוח, ואני חושב שהטכנולוגיה יותר ויותר הופכת להיות הרחבה של התודעה האנושית. היא מרחיבה את החשיבה שלנו, את ההשגה והראיה לגלות הרבה יותר. זה כמו שפעם הייתי עיוור, ועכשיו אני יכול לראות.

ג'פרי ווסט ממכון "סנטה פה" אומר לנו כי ערים הן ממש כמו אורגניזמים. סמטאות הן כמו נימי דם. איך יתכן שמערכות מלאכותיות מעשי ידי אדם מתנהגות כמו מערכות בטבע? ככל שזה נעשה יעיל יותר, זה הופך להיות דומה יותר לטבע.

אבל זה הופך אותי לאופטימי. זה כמו סטיבן ג'ונסון שאומר: "אם נבין את כל זה - הכול יהיה אפשרי". זו ההיתכנות הסמוכה הניצבת כסוג של עתיד הלוט בערפל - מפה של כל הדרכים שבהן ההווה יכול להמציא את עצמו מחדש.

זה פשוט יפייפה.

 

×

2) במה תלויה התפתחות האנושות מעתה והלאה?

3) האדם החדש צריך להיות מודע ל...

4) כיצד אתה מרגיש ביחס לחומר הנלמד בשיעור זה? סמן את הרגש שאתה מזדהה איתו.

פרט בכמה מילים מדוע אתה מזדהה עם הרגש.