שיעור מס' 4 – מטרת הקורס

×

הקורס לחינוך אינטגרלי נוצר כדי לראות את העתיד, לברר האם אפשר לראות אותו, האם אפשר לצעוד לקראתו מתוך הבנה והכרה. כי אדם שעיניו בראשו מסתכל קדימה, רואה, בודק, מנסה, עושה חשבון, כדי להקל על עצמו את הדרך ולא לתעות כעיוור. ובכלל, זה מפחיד לעשות טעויות, או לעשות ניסיונות בממדים הגלובליים, שמשפיעים על כל העולם.

 

הקורס לחינוך אינטגרלי נועד לפתוח לנו את העיניים על המצב הנוכחי, ובעיקר לעבר המצב העתידי, ואיך לעבור מהמצב הנוכחי למצב העתידי. עלינו לדעת מהם השינויים שעלינו לעבור, מדוע דווקא השינויים האלה, מה הסיבה לחוסר ההצלחה שלנו בכל מה שאנחנו עוסקים בו היום, ומהם האמצעים שבעזרתם נוכל לעבור למצב החדש. האם אנחנו באמת יכולים לאבחן היום את המצב שלנו כמצב של לפני לידה, כשאנו נולדים על ידי הטבע הפנימי שלנו והטבע הסובב אותנו, שלוחצים עלינו ומחייבים אותנו להגיע למצב החדש? האם התהליך הזה טבעי להתפתחות האנושית? אם היינו יודעים מהו התהליך, היינו רואים זאת ונערכים מראש.

 

אנשים שחיו בתקופת העבדות לא ידעו שהמצב שלהם ייחשב לנחות בימינו. מבחינתם, העבדות היא התפתחות לחירות מסוימת – הם נולדו לעבדות מפני שזה היה הדבר הנוח ביותר, מצב שבו הם לא נאלצו לדאוג לצורכי הקיום של עצמם. הם היו מוכנים לעבוד, כל עוד יש מי שדואג להם לאוכל וללינה. יותר מזה הם לא היו צריכים. האדון דאג לעבד כדי להרוויח מהעבודה שלו. השתלם לו לספק לעבד לינה, אוכל, בריאות וצרכים נוספים, כי הוא קיבל מהעבד יותר תועלת ממה שהשקיע בו. כך הם פעלו בהדדיות, לטובת שניהם.

 

ופתאום התגלה לאדון שעדיף לשחרר את העבד, כי התפוקה שלו לא מספיק גבוהה, ואם הוא ייתן לו חופש, העבד יוכל להמשיך לעבוד והאדון יקבל אחוזים מהעבודה שלו. זה ישתלם יותר מאשר להחזיק אותו ולדאוג לו. וכך התפתחה החברה לשלב הבא.

 

גם היום אנחנו נמצאים בשלב של התפתחות רציונלית למצב החדש. אם כך, למה אנחנו לא רואים את המצב החדש? למה אנחנו לא יכולים לתכנן אותו? יש לנו מספיק מומחים בעולם וניסיון רב מההיסטוריה ומהמדע. הכול כל כך מפותח בעולם, אז למה אנחנו מגששים כעיוורים שלא מסוגלים לעשות דבר? אנחנו רואים את חוסר האונים בכל הוועידות הבינלאומיות, בכל מכוני המחקר והאוניברסיטאות, בקרב סוציולוגים, פסיכולוגים ואנשי כלכלה ופיננסים. מה חסר למדענים שלנו כדי למצוא את הפתרון?

 

ולמה אנחנו צריכים ללמוד בצורה מלאכותית על החיים החדשים שמתקרבים, למה אנחנו צריכים ללמוד מספר ולא מהחיים? זה ממש לא טבעי, מעולם לא קרה לנו דבר כזה. בחיים הקודמים, כל אחד הרגיש שצריכים לעשות מהפכה, לשנות את הסביבה, את החברה. ועכשיו לא. אנחנו יודעים שעלינו לשנות משהו, שהכול צריך להשתנות, אבל לא יודעים במה להתחיל. אין אמצעי ואין מטרה. אנחנו נמצאים בחוסר אונים.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

התאספנו לקורס כדי לראות את העתיד, את המצב ההתפתחותי הבא, שלקראתו אנחנו צועדים.

נושאי משנה

1. אדם שעיניו בראשו עושה חשבון מראש ומקל על עצמו את ההתפתחות שלו.
2. עלינו לברר מהם האמצעים שבעזרתם נוכל לעבור למצב החדש.
3. מטרת הקורס היא לפקוח את עינינו למצב החדש.
4. המשבר הנוכחי מעמיד אותנו חסרי אונים נוכח הבעיות הרבות שמתגלות. איננו יודעים איך לפתור אותן.
 

מקורות

"המשבר הכלכלי והפיננסי החמור והמתמשך הוא רק היבט של משבר רב מימדי בו זמני גדול יותר בקנה מידה גלובלי".

unesco.org

"הקריסה באה לידי ביטוי בשלוש מערכות: כלכלה, אנרגיה, סביבה".

youtube.com

אתר המציג מידע רב על המשבר האקולוגי.

spaceandmotion.com

"העניין הוא שלפתע פתאום העולם שלנו התרחב, ויחד איתו התרחבה גם ההשקפה שלנו על העולם. בזמן האחרון ההשקפה הזאת מקיפה את כל כדור הארץ".

analysisclub.ru

אתגרו את עצמכם

1) מה משותף למסרים שמועברים בקליפ הבא ולחומר שלמדנו בכל השיעורים עד כה?

2) איזה מבין המשפטים הבאים מתאר את מטרות הקורס לחינוך אינטגרלי?

3) תן דוגמה אחת שתומכת בקביעה, שהמשבר הנוכחי מעמיד אותנו במצב של חוסר אונים. אם אינך מסכים עם הקביעה הזאת, תן דוגמה אחת שמוכיחה את ההיפך.

4) האם חווית בעבר מקרה שבו מודעות מפותחת למצבך שיפרה משמעותית את יכולת ההתמודדות שלך עם המצב? אם כן, תאר את המקרה.

5) מה קורה במהלך המשבר העולמי הנוכחי, שלא קרה מעולם?