שיעור מס' 2 – משבר גלובלי

×

בשונה מהמשבר הנוכחי, המצבים המשבריים הקודמים שעברנו במשך ההיסטוריה לא היו עד כדי כך הפוכים ביסודם ושונים בתכלית, שאפשר היה לקרוא להם "לידה". קראנו להם "דרגות של התפתחות" או "שלבי ההתפתחות שלנו", והיו הרבה שלבים כאלה בהיסטוריה של האנושות. אבל המצב הנוכחי שונה מאוד מהמצבים הקודמים.

 

תמיד נמשכנו ורצינו לגלות את המצב החדש שבפתח, הבנו שאנחנו חייבים לעשות מהפכה בחיים שלנו: מהפכה חברתית, מדינית, טכנולוגית; או מהפכה שהגיעה לאחר גילוי של יבשות חדשות; מהפכה בעקבות נשק חדש; או טכנולוגיה חדשה שהביאה איתה כיוון חדש, כמו האינטרנט, שבעזרתו נפתח לנו קשר חדש בינינו.

 

אבל מעולם לא היה מהפך כללי שנגע בכל רמות החיים שלנו, ומעולם לא היה מהפך שנגע עד כדי כך בכל האנושות, בכל היבשות והמדינות, בכל משפחה ומשפחה ובכל אדם ואדם.

 

אנחנו אמנם עדיין בתהליך של טרום לידה, לכן אנחנו עוד לא יכולים להגיד שזה מה שבאמת קורה, אבל אנחנו רואים שאנחנו מתקדמים לקראת לידה חדשה. שהמצב, שנכנה אותו בינתיים "משבר לפני הלידה", מתחיל ללחוץ יותר ויותר על כולנו יחד ועל כל אחד לחוד.

 

ובאמת, אנחנו רואים שאנחנו לא מסתדרים במסגרת המשפחה; רבים לא רוצים להתחתן, ואם מתחתנים אז רבים מתגרשים. אנחנו לא יודעים איך להתנהג בתוך המשפחה ולא יודעים איך לחנך את הילדים. אנחנו לא מסתדרים בעבודה, בכלכלה, בקשר בינינו. הכול נכנס למין חוסר הבנה וחוסר סדר.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

ייחודו של המשבר הנוכחי הוא בהשפעתו על כל בני האדם בעולם כולו. מעולם לא היה משבר בהיקף כה רחב.

נושאי משנה

1. כל המשברים שפקדו את האנושות בעבר היו בעלי השפעה מקומית יותר.
2. המשבר הנוכחי נוגע בכל רמות החיים שלנו ובא לידי ביטוי בכל תחומי החיים.
 

מקורות

"בנקודת זמן זו, טביעת הרגל של האדם על הסביבה גדלה לנקודה שבה האקולוגיה הגלובלית נמצאת בהפרעה חמורה. הפרעה זו משפיעה בחומרה על קיומם של מגוון רחב של צמחים ובעלי חיים בסביבתם הטבעית וגורמת לשינויים מסוכנים במערכת האקלים הגלובלית, כתוצאה מפליטת גזי החממה".

leapsoftware.org

"אני מאוד מודאג, דברים יוצאים מכלל שליטה, החוב במשבר אירופה יכול להוביל לתוצאות חמורות יותר מאשר נפילת בנק ההשקעות 'ליהמן'".

bloomberg.com

אתגרו את עצמכם

1) מהי המסקנה העיקרית שעולה מהקליפ הבא?

2) אחד הטיעונים המרכזיים של יחידת הלימוד הראשונה, הוא שהמשבר הפרטי שרבים מאיתנו חווים היום מהווה למעשה חלק מתהליך גדול הרבה יותר שעוברת האנושות כולה.
אילו היית צריך להציג את הטיעון הזה במסגרת פומבית כלשהי (טלוויזיה, הרצאה וכו'), היית...
 

3) ד"ר מנואל אסקוודו, יועץ מיוחד של האו"ם לענייני גלובליזציה, מונה במאמר שפרסם לאחרונה מגמות שונות שמצביעות על אופיו הגלובלי והרב-מערכתי של המשבר. בין היתר הוא מציין את המגמות הבאות:

  • השלטון של כל מדינה הופך להיות פחות עצמאי
  • הצמיחה הבלתי מוגבלת אינה פותרת את הבעיות
  • השלטון הלאומי במדינות הדמוקרטיות נחלש
  • יש דרישה הולכת וגוברת לאחריות חברתית מהחברות הגלובליות
  • דעת הקהל נוצרת לא רק על ידי כלי התקשורת, אלא גם על ידי הרשתות החברתיות
  • הקיצוץ בתקציב והאבטלה גרמו להיווצרות פער ענק בהכנסות
  • נוספו המוני עניים חדשים
  • אנחנו נתקלים בבעיות שהולכות ומחריפות, אשר קשורות לארבעת גורמי צמיחת אוכלוסיית העולם: אקלים, אוכלוסיה, מים וחשמל.

איזו מבין המגמות המתוארות לעיל היא המדאיגה ביותר לדעתך, ומדוע?
 

4) מה ההבדל בין משברי העבר לבין המשבר הנוכחי?