שיעור מס' 18 - גלגולים

×

נתונים גנטיים עוברים מִדוֹר לדור. בתוך הנתונים האלו, אנחנו מגלים בינתיים רק חלק חומרי, אבל יש בהם גם מידע רגשי ושכלי ותפיסת עולם שהייתה בדור הקודם והועברה לדור הבא. תינוקות שנולדים בדור הזה הם תוצאה מהדור הקודם, ויש בהם את כל האינפורמציה על מה שעברו הדורות שלפניהם. כך מתבצעת ההתפתחות האנושית בשרשרת הדורות. כמו שאנחנו מוסרים מדור לדור את הטכנולוגיה, את המדע, את כל ההתפתחויות החומריות שרכשנו, כך אנחנו מוסרים מדור לדור גם את ההתפתחויות הפנימיות שלנו, הרגשיות והשכליות.

 

אנחנו רואים את זה בתינוקות שלנו שנולדים בתפיסה שכבר מותאמת לדור שלהם, ואם היינו יכולים להוליד היום תינוק בהתאם לתפיסה שהייתה לפני עשרה דורות, היינו מגלים עד כמה הוא שונה מהתינוק של היום, שיש לו פוטנציאל שונה להתפתח, יכולת שונה.

 

אפשר לקרוא לזה "גלגולים", מפני שאדם סוחב לחיים האלו נתונים מהחיים הקודמים שלו. מהם החיים הקודמים שלו? חיים של הדור הקודם שנמסרו לו. בחיים הקודמים היה אדם, שהיו לו שכל, רגש, גוף והכול. מישהו שחי לפני מאה שנה, עם שכל ורגש והכול, וכך כל האנושות – חיו, הרגישו, היו חלק מהדור שלהם. הם התפתחו במשך הדור, ואחריהם הגיעו הילדים שלהם. וזה לא חשוב אם זה היה עוד בחייהם או לאחר מותם, הילדים שלהם נמצאים בדרגה אחרת של התפתחות.

 

דור אחד מוסר לדור שני לא רק חומר שעשוי מטיפת אבא ואימא, מטיפת זרע, אלא חומר שעשוי ממסר פנימי, ממסר אנושי. לזה אנחנו קוראים "גלגול".

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

לא רק נתונים גנטיים מועברים מדור לדור, אלא גם ההתפתחות הפנימית שלנו, הרגש, השכל וניסיון החיים.
 

נושאי משנה

1. כל דור מתקדם יותר מהדור הקודם לו כי הוא נולד כשהוא כבר כולל בתוכו מידע מהדורות הקודמים.
2. העברת המידע הזאת נקראת "גלגול".

מקורות

"במקום לחשוב במונחים של תרבויות רבות, עלינו לחשוב במונחים של סיפור אנושי רצוף אחד, בעל מאפיינים פנימיים, הקשורים לזמן ולמקום בהם הם באים לידי ביטוי".

sustainablehistory.com

"החיים הינם מידע המועבר בצורה יותר ויותר מורכבת על פני הדורות".

citeulike.org

"התפתחות היקום הפיזי, חוקי הטבע, והתפתחות החיים יוצרים פרספקטיבה מורחבת שתאפשר לאנושות לבצע את הבריחה מהכלא הגדולה ביותר של כל הזמנים - בריחה מהכלא של עצמנו".

egothebook.com

אתגרו את עצמכם

1) באחד מהשיעורים הראשונים של יחידה זו, "שדה של מחשבה", התבקשת לצפות בקטע מתוך סרט של ה-BBC על אפיגנטיקה. אם לא צפית בקליפ, אתה מוזמן לעשות זאת כעת, לפני שתיגש לביצוע המשימות של השיעור. 

×

גן העוברי - רוח הרפאים בגנים שלכם

עבודתם של המדענים האלה סופסוף שופכת אור על העולם המסתורי של מדע האפיגנטיקה. הם מראים שלחייהם של אבותינו יש יכולת להשפיע עלינו ישירות.

"התוצאות האלו הינן פרובוקטיביות. לחלק קשה לקבל אותן. אבל זה די ברור עתה שמספר מעבדות מגלות ממצאים דומים במערכות השונות שבהן הן מתעניינות. ובכן, התופעות קיימות".

לאפיגנטיקה יש את היכולת להגיע לתוך כל היבט של החיים שלנו והיא מקשרת את העבר, ההווה והעתיד שלנו בדרכים שקודם לכן אי אפשר היה להעלות על הדעת.

"אני חושב שזאת תהיה המהפכה הבאה במיקרוביולוגיה. זה באמת יכול להיות שינוי פרדיגמה שלא ציפינו. זה יכול להסביר הרבה דברים".

"ישנן הרבה מחלות, מחלות נפוצות מאוד, כגון מחלת אלצהיימר של המוח, סוכרת, שקשה מאוד להסביר כיום גנטית. אולי הרבה מהמחלות הנפוצות מאוד הללו למעשה נגרמות על ידי האפיגנטיקה".

אנחנו רק בהתחלה. ישנם הרבה דברים לא ידועים. אבל מה שברור הוא שזה ישנה את האופן שבו אנו חושבים על עצמנו לתמיד.

"זה עשוי להגיע לנקודה שבה הם מבינים שאתה חי את חייך כמעין שומר של הגנום שלך. אז אתה צריך להיזהר, כי זה לא רק אתה. אתה לא יכול להיות אנוכי, אתה לא יכול לומר "אני אעשן" או "אני אעשה..." את מה שזה לא יהיה, "כי אני מוכן למות מוקדם". אתה גם כן שומר על זה למען הילדים והנכדים שלך".

×

2) כיצד אתה מרגיש ביחס לנאמר בשיעור הנוכחי בנושא העברת המידע מדור לדור?

האם תוכל להסביר את הרגשתך? 

3) האם אתה יכול לזהות בקרב ילדים במשפחתך או בקרב ילדים אחרים שאתה מכיר, כאלו המותאמים לחיים המודרניים? האם תוכל לתת לכך דוגמה מוחשית? 

4) לפי הטקסט של השיעור, מהו "גלגול נשמות"?