שיעור מס' 9 - שינוי השפעת הסביבה על האדם

×

             כיצד נממש את השינוי ביחס בינינו? בפועל אנחנו צריכים לממש זאת בסביבה, בחברה האנושית. כלומר, על ידי השפעת הסביבה על האדם. אנחנו צריכים לבנות מערכות כאלה של קשר בין האדם לסביבה, שכל אחד ירגיש שהוא חייב סביבה טובה להתפתחות, ששלום הסביבה תלוי בו, וששלומו תלוי בסביבה. כאן אנחנו צריכים לעבוד בארגון מחדש של כל הצורה האנושית שפיתחנו על ידי האגו שלנו, שכולה אך ורק כדי לממש בכל אחד את הדרישה האגואיסטית שלו – לכן היום זה לא עובד, ואנו נמצאים במשבר כללי ואינטגרלי.

 

עלינו לסדר את היחס של האדם לסביבה ואת היחס של הסביבה לאדם בצורה חדשה, בצורה שאנחנו תלויים זה בזה והסביבה דורשת מהאדם את היחס הנכון אליה. במצב כזה הסביבה צריכה לתת לאדם דוגמאות איך להתנהג נכון, כמו שאימא מתייחסת לילד שלה. הסביבה צריכה לשנות לגמרי את ההשפעה שלה על כל אחד ואחד מאיתנו. השינוי צריך להתחיל קודם כל בכלי התקשורת ובמערכות החינוך שצריכים להשתנות מיד. עליהם להשתנות כך שיגרמו לאדם, לכל אחד ואחד מאיתנו, את הרגשת ההכרחיות לשינוי היחס בינינו, לשינוי היחס שלנו כלפי הסביבה.

 

הסביבה היא כמו אינקובטור שבו כולנו נתפתח בצורה נכונה. החום, הלחות, האוויר וכל התנאים נמצאים באינקובטור בצורה הטובה ביותר, כדי שמהביצה יתפתח אפרוח בצורה היפה, המהירה והבריאה ביותר. ואנחנו צריכים לבנות סביבנו כזאת חממה יפה וטובה, שזאת תהיה הסביבה שלנו, כך שיהיה לנו טוב, חם ונוח - שלא נרצה לצאת משם. כמו שעובר מתפתח ברחם אימו בצורה הבטוחה ביותר, כי הכול שם מסודר עבורו, כך עלינו לבנות את הסביבה שלנו, כדי שכולם יתפתחו בה בצורה היפה הזאת.

 

ואז אדם שבונה את הסביבה לטובת עצמו, לטובת כולם – סביבה שבה כולם משתתפים בבנית הסביבה – הוא בונה את המשפחה הגדולה שלנו, ואנחנו נעשים אחים.

 

יוצא שהיחס שלנו לטבע, לאותו החוק האחד, שאנחנו צריכים להיות בינינו כ אחד, מתבצע בסביבה. ולכן היחס שלנו כלפי הסביבה, לבנות בה את כל החוקיות הזאת, יותר חשוב מהיחס לטבע עצמו. העיקר זה בניית הסביבה שלנו.

 

ולכן לא לחינם אלפים ומיליונים מפוטרים מאין ברירה ממקומות העבודה שלהם, ונעשים מובטלים. אנחנו צריכים לפתוח קורסים למורים, למחנכים ולמבצעים, כשבעצם בעבודה הזאת כל אחד מאיתנו נעשה כלפי האחרים כמורה, כמחנך, כמבצע, כעוזר וכמטפל. ולכן כולם חייבים לעבור את הלימוד החדש הזה ולרכוש מקצוע חדש, "להיות אדם", בחברה החדשה.

 

כל אחד מאיתנו צריך לעלות לגובה של תפיסה והבנה שבו הוא מבין מה קורה בטבע, מה קורה בו כאדם, ואילו צורות יחס עליו להציג לאחרים. מחקרים מוכיחים שההשפעה ההדדית הזאת פועלת על כל אחד, אין אדם שיכול להימלט ממנה. הסביבה מחייבת את האדם, ואם הוא רוצה או לא, הוא נעשה אחר. וכמו שהילדים שלנו מתחנכים על ידי הסביבה רק מדוגמאות, כך גם אנחנו מתחנכים ורוכשים צורות חדשות של התנהגות, יחס וערכים, רק על ידי דוגמאות שהסביבה מראה לנו.             

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

אנחנו צריכים לשנות את הסביבה, כך שהיא תשנה את היחס שלנו לטבע הכללי מיחס של ניצול לטובת עצמי ליחס של דאגה לטובת הכלל.

נושאי משנה

1. הסביבה צריכה לתת לאדם דוגמה ליחס נכון בין בני האדם ובין האדם  לטבע.  
2. המערכות החשובות ביותר בשינוי הסביבה הן כלי התקשורת ומערכת החינוך.
3. היחס שלנו לסביבה חשוב יותר מהיחס שלנו לטבע.
4. כל אדם צריך לעלות לדרגת מודעות שבה הוא מבין את התהליכים בטבע הכללי ובאדם עצמו. 
 

 

מקורות

"האנושות היא אורגניזם חי ולכל תא (או איבר בודד) יש את היתרון המרבי כשכל האורגניזם עובד יחד".

ecozoicstudies.org

        "לתרום להצלחת פרויקט משותף למען קבוצה מסוימת, אפילו בתמורה למחיר אישי, מעורר רגשות של סיפוק וגאווה. הימנעות מכך, לעתים קרובות, הוא מקור לבושה ואשמה"."לתרום להצלחת פרויקט משותף למען קבוצה מסוימת, אפילו בתמורה למחיר אישי, מעורר רגשות של סיפוק וגאווה. הימנעות מכך, לעתים קרובות, הוא מקור לבושה ואשמה".
 

themontrealreview.com

"שינוי אינו תמיד חיובי, אך הוא יכול להיות כזה. באמצעות מסירות ורצון, החברה יכולה להשתנות לטובה כלפי כולם. הדבר תלוי בחזון ובמחויבות של האנשים".

cyc-net.org

אתגרו את עצמכם

1) להלן ציטוט מתוך מאמר של אלברט איינשטיין:

"המושג המופשט 'חברה' מובן לאדם היחיד כסך כל הקשרים הישירים והעקיפים שלו לבני דורו ולכל בני הדורות הקודמים.
הפרט מסוגל לחשוב, להרגיש, לשאוף ולעבוד לבדו, אבל הוא עד כדי כך תלוי בחברה – ברמה הפיזית, האינטלקטואלית והרגשית-קיומית שלו – שאי אפשר לחשוב עליו או להבין אותו מחוץ למסגרת החברה.
זו ה'חברה' שמעניקה לאדם אוכל, בגדים, בית, כלי עבודה, שפה, צורות מחשבה ורוב התוכן של המחשבה; חייו מתאפשרים בזכות העבודה וההישגים של מיליונים רבים בעבר ובהווה, שמסתתרים מאחורי מילה אחת קטנה – 'החברה'".

אם החברה משחקת תפקיד חשוב כל כך (למעשה, מכריע) בעיצוב האדם, איך לדעתך אפשר להשתמש ביכולת הזאת של החברה לשם בניית סביבה נכונה עבור האדם?
 

2) קרא שוב את הטקסט של השיעור, וענה על השאלה הבאה: נניח שהיית צריך לבחור אחת משתי הפעולות הבאות לתיקון חוסר האיזון בינינו לבין הטבע, באיזו מהשתיים היית בוחר? 

הסבר מדוע.

3) לפי הטקסט של השיעור, מדוע היחס שלנו לסביבה האנושית חשוב יותר מתיקון היחס שלנו לטבע?

4) בארגון הסביבה מחדש חשוב במיוחד לשים לב ל: