שיעור מס' 13 - ביטוי חדש לאגו

×

היום אנחנו צריכים לצייר בעיני רוחנו את הצורה הטובה והיפה שהיינו מאחלים לילדינו. כמו חלום ורוד, להשתחרר ולדמיין הכי רחוק שאפשר, אפילו בצורה אוטופית.

 

הצורה האוטופית היא שכולנו חיים, בסופו של דבר, ברמה אחת, כל אחד מקבל מה שהוא צריך לקיום המושלם, הנורמלי, וכל אחד נמצא כבר במצב שהוא דואג לאחרים. ולכולנו יש חוץ מרמת חיים מתאימה גם יכולת להשתתף בחיי החברה השלמים. אנחנו ממלאים את אותן התשוקות שבאדם – הרי יש בנו יצר התחרות, הקנאה, התאווה, הכבוד, השליטה – האגו נשאר בצורה שלו, אבל אנחנו מוצאים בו ביטויים חדשים לטובת האנושות.

 

וכאן אנחנו צריכים לעבוד בצורה חדשה ומעניינת מאוד: איך אני משתמש בקנאה, בתאווה, בכבוד, בשליטה, בידע העצום שצברתי, ביכולת להיות ערמומי נגד או בעד אחרים, כך שאני מביא תועלת ולא גורם לנזק. אלה דברים מאוד מעניינים שיכולים להיות אתגר לכל אחד ואחד. אף אחד לא אומר שאנחנו צריכים להישאר באותה צורת חיים שבה לכל אחד יש אוכל, מין, משפחה, קורת גג, ביטחון, בריאות, חינוך ולא עוד. אנחנו יכולים להעלות את רמת החיים בכל העולם יותר ויותר, וזה יהיה באיזון עם הטבע. מתוך איזון לא נקבל מכות מצד הטבע, ונוכל לשגשג עד בלי די. לא צריך שיהיה גבול לכך, ואין סיבה שהאדם יחיה חיי בהמה מינימליים, אף שלפחות בתחילה המטרה שלנו היא שכל בני האנושות יחיו למעלה מקו העוני.

 

עלינו לבנות בתי משפט חדשים, שבהם נדון את האדם בצורה חדשה: עד כמה הוא מתנהג נכון או לא נכון כלפי החברה, מהם המחשבות, הרצונות והמעשים שלו, איך הוא צריך להתנהג, להתעצב. זאת אומרת, זו אותה הסביבה שבאמצעותה האדם מתחנך, אלא שהיא מיועדת לבירור המצבים המיוחדים שבהם אנחנו נתקלים. אנחנו נעשה את זה עכשיו גם בחוג שלנו, בדוגמאות כאלה.

 

מי שמתנהג נכון או לא נכון, יקבל משוב וידע את זה לפי תגובת הסביבה, האם היא מסכימה עימו או לא, כי גם כאן צריך להיות אותו הכיוון. אם כוונתו לטובת הסביבה, הוא זוכה לכבוד ולהטבות שונות בכל מיני ביטויים. ואם התנהגותו אינה טובה, הלחץ החברתי ישפיע עליו כך שהוא יצטרך לשנות את דעתו, ואז הוא ירגיש טוב. אבל לא נעשה זאת על ידי דיכוי, כמו להכניסו לבית סוהר או באמצעות הענשה, אלא רק על ידי הגינוי של החברים, הסביבה, הקרובים.

אנחנו גם צריכים לראות מה האדם דורש לעצמו – האם הוא דורש לצורך החיים השלמים הללו משהו שהוא צריך באמת, או לא. צריך להיות שירות שיבקר את הדרישות של כל אחד ואחד לפי האופי שלו, לפי ההרגלים שלו, והוא יספק לכל אחד ואחד את מה שהוא צריך. אדם יקבל את הסל הנחוץ לו ולא יצטרך לדאוג אפילו לאספקה. אנחנו ממש נוכל לעשות את זה.

 

יש כאן הרבה דברים שאנחנו יכולים לדבר עליהם בקשר לצורה שבה ננהל את הסביבה, את החברה. האם זה על ידי אותן המערכות שיש במדינה היום, או שאנחנו צריכים כאן מערכות חדשות, דווקא כאלה שכל הזמן נמצאות תחת השפעת אותה הסביבה, בביקורת חברתית? זה תחום מאוד מעניין. מכל דבר עלינו ללמוד איך אנחנו יכולים להשתפר ולשפר. זה העיקר.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

האתגר הגדול הסופי שלנו הוא להגיע לשימוש נכון באגו לטובת החברה. לא לחיות בצמצום, אלא לשגשג ללא גבול.

נושאי משנה

במצב הנוכחי המטרה המיידית הראשונית היא להגיע למצב שכל אדם יקיים את עצמו בכבוד.

הערכים הנכונים בחברה האינטגרלית לא יישמרו על ידי דיכוי אלא על ידי השפעת הסביבה.

מקורות

"להופעה של תודעה אמפאתית זו יש השלכות לעתיד שקרוב לודאי תהינה מעמיקות ומרחיקות לכת כפי שפילוסופים בתקופת ההשכלה הפכו את התודעה המבוססת על אמונה למערכת עקרונות שמבוססת על שכל הישר".

empathiccivilization.com

"..במוקדם או מאוחר, כל אדם נדון לפקפק בטוב של חייו או חייה והיחסים שמהם הם מורכבים, התוקף של המחויבות שלו או שלה לבנות משהו עם האחרים". 

vatican.va

"הצורך להחליף אגואיזם בהומאניות אקולוגית הוא תוצאה מההתפתחות המהירה של המדע והטכנולוגיה, ששינו את תנאי החיים ללא שיעור".

pelicanweb.org

אתגרו את עצמכם

1) איך נגרום תועלת לזולת על ידי שימוש בקנאה, בתאווה ובכבוד?

2) במה מוגבלים השגשוג וההצלחה של החברה האינטגרלית?

3) מהו קנה המידה שעל פיו האדם יכול לבדוק האם היחס שלו לחברה נכון?