שיעור מס' 6 - הצורך במערכת חינוך חדשה שתחבר אותנו

×

מדענים, כלכלנים, פסיכולוגים וסוציולוגים מספרים שאין לנו ברירה ושאנחנו חייבים להתאחד. החיים עצמם גורמים לנו להבין את זה, אבל הנטייה שלי בכל זאת שונה. היא מובילה לכך שאני צריך קודם כל לקבל לעצמי, לספק לעצמי את מה שחסר לי, ולא לדאוג לאחרים. אולי גם לאחרים, אבל קודם כל שיהיה לי טוב.


אבל אנו רואים שדאגה לעצמי זה לא מספיק. דאגה לעצמי לא מבטיחה שיהיה לי טוב. במשפחה מתוקנת אני לא חושב רק על עצמי, אני חושב על כל המשפחה כאחד. החוק של הכוח הגלובלי הזה רוצה לחייב אותנו להתחיל להתרגל לחשוב על כולם כאחד, על כל העולם כמשפחה אחת.


איך עושים את זה? איך עלינו להתחבר? כל אחד צריך לעזור לאחרים, וכך נבנה יחד מערכת של חינוך חדש, אינטגרלי, שמחבר אותנו ומראה לנו דרך כל מיני הפעלות, באמצעות כל מיני שיעורים, שבעצם, אין לנו ברירה.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

עלינו לפתח מערכת חינוך חדשה, שתעזור לנו להשתמש ברצון רק לטובת הכלל, בהתאמה לטבע.
 

נושאי משנה

1. הטבע שלנו הוא לרצות לקבל רק לעצמנו.
2. במסגרת המשפחה אנחנו חושבים על כל בני המשפחה כאחד, על טובת כולם.

מקורות

"תחרות מוכיחה את עצמה עד נקודה מסוימת, אך לא מעבר לכך. מאידך שיתוף פעולה, אליו חייבים לשאוף היום, מתחיל במקום בו התחרות מסתיימת".

roosevelt.edu

"המשבר האקולוגי לא יפתר מבלי שיפתר קודם לכן המשבר האנושי".

ita.anarchopedia.org

"כשלימדתי בבית ספר לרפואה, לימדתי את הדוקטרינה המקובלת, שגנים הם תוכנות שולטות בחיינו. אבל ההבנה החדשה הנקראת "אפי-גנטיקה", מגלה שהגנים נשלטים למעשה על ידי הסביבה או על ידי התפיסה של האורגניזם את הסביבה... אם נשנה את התפיסה שלנו, נוכל לשנות את פעילות הגנים שלנו. המחלות שלנו הן לא בהכרח פעולות של הגנים שלנו אלא תגובות של איך שאנחנו תופסים את הסביבה שלנו".

youtube.com

"למען ציוויליזציה גלובלית - כדי להגיע לרמה החדשה הזו של מוסר גלובלי, ייתכן שנצטרך לא פחות מאשר מהפכה מוסרית בחשיבה שלנו, נורמה מוסרית חדשה, מהפכה מוסרית גלובלית, שיתאימו לבעיות המודרניות שאנחנו ניצבים מולן - היום ובעתיד".

thenewamericanempire.com

"קשה לדמיין שיהיה ניתן לפתור זאת (המשבר העולמי), מבלי לשנות באופן קיצוני את האנושות בסקאלה גדולה יותר ומבלי שהאנושות תקפוץ למדרגת התפתחות גבוהה יותר של בגרות רגשית ומודעות רוחנית".

realitysandwich.com

אתגרו את עצמכם

לפני שאתה ניגש לביצוע המשימות, קרא בבקשה בעיון את הטקסט של השיעור "הסתכלות חדשה" מתוך שיעור 13 של יחידת לימוד מס' 2.

1) קרא את הכתבה הבאה מאת משה אדמוני, מנהל תוכן חינוך ב"תנועת הערבות".
מה לדעתך קרה לאנשים שהשתתפו בסדנה לאחר כמה רגעים או בחלוף מספר ימים מסיום הסדנה?

1. חזרו ל"ריקוד הפרוע של החיים", כאילו דבר לא קרה.
2. המפגש שינה את תפיסת החיים שלהם לצמיתות.
(יש כמובן מגוון של אפשרויות נוספות, אבל לצורך העניין נניח שרק שתי האפשרויות האלה קיימות) 

אם בחרת באפשרות הראשונה, כתוב איך לדעתך אפשר יהיה לגרום לשינוי של ממש בתפיסת החיים שלנו. הסתמך בתשובתך על הדברים שנאמרו בשיעור "הסתכלות חדשה" בשיעור 13 של יחידת לימוד מס' 2.
 

2) אם אתה תוהה כיצד ניתן לגרום לשינוי רחב כל כך בכל רחבי העולם (שכן אם כולנו תלוים זה בזה, כולנו צריכים להשתנות), הדקות הבאות מוקדשות לך.

חוקרים מהמכון הפוליטכני ברנסלר ארה"ב (Rensselaer Polytechnic Institute) מצאו שכדי לשנות אמונות של קהילה שלמה, מספיק שעשרה אחוזים מבני הקהילה יהיו משוכנעים באמיתות הרעיון או הדעה החדשים. מנקודת מפנה זו והלאה, הרעיון החדש יופץ דרך הרשתות החברתיות של הקהילה וישנה את התנהגות חברי הקהילה בקנה מידה רחב. הנה לינק לכתבה (באנגלית) שמתארת את הניסוי.

"קוני 2012" הוא סרט על רוצח פסיכופט שמטיל אימה על תושבי מזרח אוגנדה, שנעשה במטרה להעלות את המודעות של העולם למעשי הזוועה של הרוצח, ובסופו של דבר ללכוד אותו. אבל יותר מכך, "קוני" הוא הדגמה יוצאת דופן לכוחה האדיר של רשת האינטרנט להניע אנשים בכל רחבי העולם לשינוי חברתי. בתוך פחות משבוע זכה הסרט ליותר מ-80 מיליון צפיות!
אם עדיין לא צפית בסרט, אנחנו מזמינים אותך לעשות זאת כאן. אם צפית כבר בסרט, אנחנו ממליצים לך לצפות שוב בדקה וחצי הראשונות שלו.
 

3) לפי הטקסט של השיעור, למה עלינו לפתח מערכת של חינוך חדש לתיקון הרצון?

4) אחד האמצעים החשובים לחינוך לערבות הדדית הוא משחק. באמצעות משחקים אפשר להרגיש בפועל את הקשר הנכון בין האנשים ולא רק ללמוד עליו. הנה הצעה למשחק חיבור, מתוך ערכת משחקי החיבור של "תנועת הערבות". אפשר לשחק בו במשפחה, בעבודה או עם חברים. 

באילו דרכים נוספות תוכל לעזור בחינוך להדדיות בסביבה הקרובה שלך?

כאן ניתן להתרשם מפעילות מגוונות נוספת של "תנועות הערבות" ברחבי הארץ.