שיעור מס' 4 - הטבע מביא אותנו לתלות הדדית

×

מדענים כותבים על כך שמגמת חוק ההתפתחות היא להביא אותנו לצורה אחת: שנהפוך מחוברים עד כדי כך שנרגיש שכל אחד ממש תלוי בכל האנושות, וכל האנושות תלויה בו. זה אולי נראה רחוק, אבל כעת כבר ברור שזו המגמה.


אמנם בינתיים חוק זה מנוגד לטבענו, אנחנו לא בנויים לקבל אותו כי כל אחד חושב רק על עצמו, ולא מבין שהוא תלוי בכולם. אבל אם אני אבין וארגיש זאת, אם אני ממש אראה שאני תלוי בכולם וקשור אליהם, אז אני ארצה קודם כל לדאוג שיהיה להם טוב ושאני אזכה ליחס טוב מהם. כיצד נגיע ליחס הדדי כזה?


הסיבה למצבנו הנוכחי היא, שאנו לא רואים עד כמה העולם הוא עגול ומחובר. לכן כולנו נמצאים במשבר, אשר מנתק אותנו בכוח מהחיים שאליהם התרגלנו במהלך עשרות השנים האחרונות. בחיים האלו התרגלנו לעבוד הרבה, להרוויח, לבזבז, לייצר דברים שצריכים או שלא צריכים, והעיקר לייצר ולמכור. כל אחד אוגר ובונה לעצמו איזו חגורת ביטחון בבנק, פנסיה, בריאות, שיהיה לו בית גדול ובטוח, רוצה להיות בטוח שעד סוף חייו לא יחסר לו ולילדיו דבר.


ברור לאן אנו רוצים להגיע, אבל כנראה שהמגמה שבה הלכנו הייתה מוטעית. הטבע דווקא שובר לנו את כל התוכניות. אפילו העשירים שבינינו לא מגיעים להגשמת החלום הזה, אז קל וחומר האחרים – כלומר, מעמד הביניים וחסרי האמצעים, שהם רוב האנושות. זאת מפני שהטבע מקדם אותנו לכיוון הפוך – לכך שנמצא את הביטחון, את השגשוג ואת ההתפתחות דווקא בקשר הטוב בינינו.


דרך הערוץ הזה של יחסים טובים בינינו, אנחנו נקבל את כל מה שאנו רוצים, ולא בדרך שבה כל אחד ינסה להתחפר בתוך החיים הפרטיים והטובים שלו. ניתן לראות את השינוי בבירור, מתוך המשבר הכללי שמתגלה כעת וממש שובר לנו את כל הכללים הקודמים. זהו העולם החדש: בפעם הראשונה, במקום חוקי טבע רבים ושונים, כביכול מפוזרים ולא קשורים זה לזה, אנחנו פתאום מתחילים להרגיש שפועל עלינו חוק חדש, חוק אחד. פתאום כולנו נמצאים יחד תחת המטריה שלו, וכולנו יחד כאגודה אחת נמשכים לכיוון אחד.


מעולם לא היה באנושות מצב דומה שבו מדינות כל כך שונות נמצאות במצב זהה. בכל מקום, לא חשוב היכן - בצפון אמריקה ובדרומה, באירופה ובאפריקה, באסיה, בסיביר ואפילו באוסטרליה ובניו-זילנד - כולם נמצאים באותו תהליך של הידרדרות, בשקיעה כללית. לא חשוב באיזו חברה אנו נמצאים, באיזו ציוויליזציה, דת או סביבה, פתאום ירד על העולם שלנו ענן גדול שמתחיל לעטוף את כולנו יחד.


וכפי שמגלים המדענים, ואף אנחנו מרגישים זאת מתוך המשבר והקשר בינינו, כולנו תלויים זה בזה. הקשר הווירטואלי פועל כך שדרך ארבעה אנשים כל אדם מקושר ומכיר את כולם. קיימים מחקרים שמוכיחים שהמחשבות של האדם משפיעות על האקלים, ושרעידות אדמה וצונאמי תלויים בכל מיני יחסים הדדיים ובצורות החיים של בני האדם. מתחיל להתגלות חוק אחד שמאחד אותנו בכוח.


ולכן, אם אנחנו רוצים שיהיו לנו חיים טובים יותר, עלינו לחשוב איך ללכת לקראת אותו חוק ולא בכיוון הפוך ממנו. עלינו לרצות להתחבר יחד במגמה יפה, טובה ונוחה, ללכת בהרמוניה עם חוקי הטבע ולא לצאת נגדם. אחרת כמובן שבסופו של דבר הטבע ישבור אותנו וינצח. הרי חוקי הטבע הם חוקים שאי אפשר לשנות אותם. אלו לא חוקי ממשלה שאפשר לשנותם בדרך זו או אחרת מפני ש"בא לנו" לעשות זאת כתוצאה מכל מיני חשבונות. חוק הטבע הוא חוק שנמצא מעלינו. את ביטוייו אנו מכירים כחוקי הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה, ואנחנו יכולים רק לחקור וללמוד אותם כדי לדעת איך להשתמש בהם בצורה נכונה. חוק הטבע הכללי הוא מוחלט. מכאן שאנו חייבים ללמוד את החוק האחד הזה, חוק ההדדיות, ולהצטרף אליו ככל יכולתנו. חוק ההדדיות הוא החוק הכללי של הטבע כולו. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

הכוח שמפתח אותנו מחבר את כל האנושות יחד, עד לרמה שבה כל אדם בעולם תלוי בכל אדם.

נושאי משנה

1. הטבע האגואיסטי שלנו מונע מאיתנו לראות את החוקיות הזאת.
2. אם נרגיש את החוקיות הזאת, נרצה להתייחס זה לזה בצורה טובה.
3. הטבע מראה לנו שצריכה וייצור מוגברים אינם מביאים אותנו לאושר, אלא רק קשר טוב בינינו. בפעם הראשונה האנושות כולה מגלה יחד, בו זמנית, את חוק הטבע שפועל על כל האנושות כאחד.
4. אם אנחנו רוצים חיים טובים, עלינו לפעול בהתאם לחוק הטבע האינטגרלי ולא בניגוד אליו.
 

מקורות

"כחברה, למדנו טוב יותר כיצד ללמוד – אני קורא לכך למידה חברתית; זוהי הדינמיקה של השינוי המסוגלת להוביל אותנו לסוג חדש של חברה אשר לא תשמיד את עצמה מתוך ההתרחבות שלה עצמה. לכן, אנו מוכרחים לחלוק קודם חזון משותף לחברה חדשה לפני שאנו מממשים אותו".

journals.isss.org

"המשאבים הדרושים להמשך קיומו של המין האנושי על פני כדור הארץ קיימים וזמינים. הצורה שבה נעשה בהם שימוש תקבע את העתיד, במידה שבה אותו העתיד מעוצב על ידי מחשבה ומעשים אנושיים".

www.indiana.edu

"שלבי אבולוציה בהתפתחות האנושות חוברים יחד על מנת להתאחד לכדי דרגת קיום גבוהה יותר".

ted.com

"אנחנו יכולים להוסיף את 'שיתוף הפעולה הטבעי' כעיקרון בסיסי שלישי של האבולוציה, חוץ ממוטציות וברירה טבעית".

ped.fas.harvard.edu

אתגרו את עצמכם

1) "העולם נעשה יותר ויותר מקושר. מעולם לא היו בהיסטוריה האנושית כאלה קשרים אינטנסיביים בין סחר בין לאומי, תקשורת ופוליטיקה. בימינו, נושאים ובעיות כלכליות, אקולוגיות, חברתיות ופוליטיות כבר לא מוגבלים לדרגה הלאומית מכיוון שהעולם הפך להיות במצב של תלות הדדית חזקה".

הציטוט הנ"ל נלקח מתוך סרטון הסבר קצר על הגלובליזציה שהופק על ידי e-politic, ארגון בלתי תלוי ששם לעצמו למטרה לספק לקהל הרחב מידע ופרספקטיבה נכונה על החברה האנושית. צפה בקליפ.

להלן ציטוט מתוך הטקסט של השיעור: "הסיבה למצבנו הנוכחי היא, שאנו לא רואים עד כמה העולם הוא עגול ומחובר. לכן כולנו נמצאים במשבר, אשר מנתק אותנו בכוח מהחיים שאליהם התרגלנו במהלך עשרות השנים האחרונות". לפיכך, הסיבה לכל הבעיות שלנו היא שאיננו מודעים לכך שהעולם מחובר, וכן לפי הקליפ שלעיל החיבור ההולך וגובר הוא דווקא עובדה גלויה. אילו היית נציג של החינוך האינטגרלי והיית מתבקש להסביר את ההבדל בין שתי הגישות הללו, באיזה טיעון מהטיעונים הבאים היית בוחר?

2) איפה בעולם אפשר לראות את פעולת חוק הטבע הגלובלי?

3) לפי תיאוריית "שש דרגות של הפרדה", בין כל שני אנשים בעולם מפרידים לא יותר מ-6 אנשים. במילים אחרות, בינך לבין האדם המרוחק ביותר ממך בעולם, איכר מקמצ'טקה לצורך העניין, מפרידים לא יותר מ-6 אנשים. כלומר אתה מכיר מישהו, שמכיר מישהו, שמכיר מישהו (עד למקסימום 6 אנשים), שמכיר את האיכר מקמצ'טקה.
"שש דרגות של הפרדה" נחשבה עד לא מזמן ל"אגדה אורבנית" – תיאוריה שאינה מבוססת על עובדות וככל הנראה אינה נכונה. אולם לאחרונה החלו מדענים מתחום מדע הרשתות לחקור את התיאוריה והגיעו לכמה גילויים מרתקים בנושא. גילויים אלה מוצגים בסרט המרתק של ה-BBC "שש דרגות של הפרדה" (לצערנו, לא מצאנו גרסה מתורגמת לעברית של הסרט ברשת. מקווים שנוכל לעשות זאת בהמשך. הסרט, כאמור, מוצלח במיוחד, ולכן בחרנו בכל זאת להביא אותו ללא תרגום, כחומר העשרה לקורס). 
ובינתיים ברשת האינטרנט הקשר הולך ומתהדק.-BBC מביאים מחקר חדש ולפיו שיעור ההפרדה ברשתות חברתיות הוא רק 3.74, או כמו שמגדירים זאת כותבי המחקר: "חבר של חבר שלך, מכיר חבר של כל משתמש אחר ברשתות החברתיות". אכן עולם קטן.

מה אתה מרגיש ביחס לעובדה שהמרחק בין בני האדם בעולם הולך ומתקצר?

4) צפה בקליפ הבא: "חוקי המשחק הגלובלי" וסכם את עיקרי הדברים במילים שלך.

5) מדוע לא כדאי להתנהג בניגוד לחוקי הטבע?