שיעור מס' 14 - מערכת של חוקים

×

חשוב להבין למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים ש"אם נממש כראוי את חוקי הטבע בדרגת האדם, בפסיכולוגיה החברתית, נצליח".

 

אנחנו מדברים על החוקים שפועלים בתוך האדם, על הפסיכולוגיה של האדם, הפסיכולוגיה החברתית והפסיכולוגיה בתוך המשפחה. הרי מה זאת "פסיכולוגיה"?! ידיעת טבע האדם, הקטן והגדול והיחסים ביניהם. גם לרוחב גם לגובה, יחסים בין הורים לילדים, ובין זקנים לצעירים.

 

אם אני יודע את טבע האדם ואיך לסדר את היחסים בינינו, אז אני יכול לבנות את החברה האנושית כך שיהיה טוב לכולם. כל אחד יצטרך לוותר לשני. כי אמנם כל אחד רוצה להיות מלך ושהאחרים יהיו כפופים לו, אבל אפשר להראות לאדם שהוא מרוויח כתוצאה מזה שהאחרים שווים לו, עוזרים לו ותומכים בו, ואז הוא יקבל את הוויתור ההדדי בצורה הטובה ביותר. הוא יבין שאי אפשר אחרת במערכת שבה כולנו תלויים זה בזה. ובצורה זו נצליח להגיע למצב שבו יהיה טוב לכולם.

 

ודאי שהאגו של האדם כל הזמן ידחוף אותו להילחם בזה, הוא ירצה לשלוט באחרים, אבל תהיה גם דעת החברה. ועוד נלמד עד כמה הסביבה משפיעה על האדם ומחנכת אותו, עד כמה היא מסוגלת להחזיק אותו במסגרת. עד כמה היא תשמור עליו שלא ייתן לאגו שלו לפרוץ, אלא ההיפך, שירגיש שהאגו שלו משמש לטובת הכלל, עד כמה הוא נהנה מזה, ומהמשוב מהסביבה. דעת החברה וההשפעה שלה, היא שצריכה להיות כאן הדומיננטית, ההכרחית, הקובעת.

 

מה הקשר בין השפעת הסביבה לבין חוקי הטבע שעליהם אנחנו מדברים? אנחנו צריכים ללמוד מיהו האדם, מהי הסביבה ועד כמה הם משפיעים זה על זה. אלה חוקי טבע, הרי אנחנו חלק מהטבע. קודם כול עלינו ללמוד את האדם, כל אחד מאיתנו חייב להיות פסיכולוג לעצמו, לחברה האנושית, שיֵדע איך להסתדר עם האחרים, ולא לפעול במנותק ובחוסר הבנה.

 

עלינו להבין שהלימוד צריך להיות לימוד האדם: מיהו האדם ולָמה אנחנו מתפתחים בצורה כזאת? האם יש לנו יכולת להתנגד להתפתחות הזאת? והאם ההתנגדות היא לטובה? כנראה שהטבע מקדם אותנו למשהו חדש, למשהו טוב יותר, אנחנו רק צריכים להבין לְמה, וללכת עם זה.

 

אנחנו צריכים להבין למה אנחנו לא רואים עכשיו את התמונה העתידית. בעבר ראינו את התמונה העתידית והתפתחנו על ידי הדחף לגלות, לעלות. וכיום לא. להיפך, אנחנו נכנסים לייאוש, אנחנו נובלים, ולא רוצים כלום יותר. כנראה שגם הצורה הזאת רצויה להתפתחות הבאה, שאנחנו צריכים דווקא לעזוב את המצב שלנו הנוכחי ולעלות למצב אחר לגמרי.

 

לכן אנחנו נמצאים בייאוש כלפי המצב הנוכחי, בעייפות, בחוסר אונים, לא רוצים להמשיך ולקיים אותו. כנראה שהמצב הבא חדש לגמרי. אנחנו כאילו עוזבים את המצב הנוכחי, נכנסים לאיזה מִקווה מים, מתרחצים, לובשים הכול מחדש, ובאים לעולם החדש.

אנחנו לא רוצים להיות בקשר עם העולם שלכלכנו קודם, עולם שבו עשינו רע לעצמנו, לקרובים לנו ולרחוקים. אם נבקר את העולם שלנו, נראה שאין בו משהו שניתן לקחת לעולם הטוב. אם הייתי מדמיין עולם יפה, מה הייתי רוצה לקחת אליו? הקשר במשפחה, הקשר עם הילדים, החברים, העבודה? מה הייתי לוקח איתי אם הייתי עובר לעולם אידיאלי? לכן כשאנחנו מסתכלים בעין ביקורתית על מכלול החיים שלנו, אנחנו רואים שהמצב ממש מייאש.

 

יכול להיות שזה באמת מעבר למצב חדש לגמרי. ולכן מצד אחד אנחנו לא רואים אותו, אבל מצד שני, אנחנו מיואשים ולא רוצים את מה שיש לנו כאן ועכשיו. אנחנו גם לא רואים פתרון שיכול לבוא מתוך המצב שבו אנחנו נמצאים. אנחנו נמצאים בארץ ישראל, ואנחנו לא רואים פתרון, לא עם השכנים ולא עם החיים שלנו. ובכל המדינות זה כך. אנחנו חיים מהיום להיום, אפילו לא מהיום למחר. ואנשים מבינים יותר ויותר שזה המצב, שחיים כי אין ברירה. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

כדי לראות את התמונה העתידית, את שלב ההתפתחות הבא, עלינו ללמוד על פי איזו חוקיות מתנהל האדם, את הפסיכולוגיה של האדם. 

נושאי משנה

1. היכרות עם טבע האדם תאפשר לנו לסדר נכון את היחסים בינינו, בשוויון והדדיות.
2. האגו יתנגד לתיקון הקשר בינינו מתוך רצון לשלוט באחרים.
3. השפעת הסביבה על האדם יכולה לעזור לאדם לשלוט על האגו שלו.
4. הטבע מקדם אותנו לשלב התפתחות חדש, עלינו להבין מהו אותו שלב ולהתאים את עצמנו אליו.
5. במצב הנוכחי מתגלים ייאוש וחוסר רצון להתפתחות.

מקורות

"אנחנו חיים בעולם שבו אדם לאדם זאב, בעודנו מנסים להצדיק את מעשינו ואת תוצאותיהם: שינוי האקלים הקיצוני, לוחמה ביולוגית וגרעינית, הרס הסביבה הטבעית, מחסור במים, והניגוד הקיצוני בין העושר לעוני בעולם".

sahtouris.com

"כבני אדם, לעתים קרובות נראה שאנחנו בעלי חיים אנוכיים באופן טבעי. באופן טבעי אנו נוטים, לשקר, לגנוב, ואפילו להרוג כדי לספק את הרצונות האנוכיים שלנו תוך ניצול אחינו, בני האדם".

"Darwinian Natural Right: The Biological Ethics of Human Nature"

"לכודים ברשת סבוכה של רגשות ומחשבות, אנחנו מבינים את עצמנו כקבוצות של הזדהויות עם גזע, לאום, דת, אמונות פוליטיות, גיל, מין, מקצוע".

egothebook.com

אתגרו את עצמכם

1) ב-11.9.2011 התקבצו כמה עשרות אנשים בפארק "זקוטי" בניו יורק כדי למחות נגד השיטה הכלכלית-חברתית השלטת בארצות הברית. המחאה הידועה בשם "Occupy wall street", שהתפשטה מהר מאוד ברחבי ארצות הברית כולה, היוותה למעשה המשך לגל גדול של מחאות חברתיות חסרות תקדים שפרצו ברחבי העולם כולו, מצ'ילה דרך המזרח התיכון ועד לאירופה.

בקליפ הבא מפרט הסופר, צ'רלס איזנשטיין, אחד מהמשתתפים במחאה בניו יורק, את הסיבות והמטרות של המחאה. לפני שתיגש לביצוע המשימות של השיעור הנוכחי, צפה בריאיון עם אייזנשטיין. 

×

"אתה לא יכול לגרש רעיון שזמנו הגיע"
לכבוש את וול סטריט - המהפכה היא אהבה

התנועה הזאת איננה על ה-99% שמביסים או מפילים את ה-1%. אתם יודעים מה יהיה הפרק הבא של הסיפור הזה: שה-99% יוצרים 1% חדש. לא על זה מדובר.

מה שאנחנו רוצים ליצור הוא העולם היפה יותר שליבנו אומר לנו שאפשרי. עולם קדוש. עולם שפועל למען כולם. עולם מרפא. עולם של שלום.
אתם לא יכולים פשוט לומר "אנחנו דורשים עולם של שלום", דרישות צריכות להיות ספציפיות.
כל דבר שאנשים יכולים לבטא יכול להתבטא רק בתוך שפת השיח הפוליטי הנוכחי. והשיח הפוליטי הזה כולו כבר קטן מידי. ובגלל זה הצבת דרישות מפורשות מצמצמת את התנועה ומוציאה ממנה את הלב. לכן זה פרדוקס אמיתי, ואני חושב שהתנועה למעשה מבינה את זה.

"המערכת" איננה עובדת גם עבור ה-1%. אתם יודעים, אם הייתם מנכ"לים של חברות גדולות הייתם עושים את אותן הבחירות שהם עושים. למוסדות יש היגיון משלהם. החיים די עגומים גם בפסגה - וכל הדברים פעוטי הערך של העשירים הם מין פיצוי מזויף על האובדן של מה שחשוב באמת - אובדן הקהילה, אובדן הקשר, אובדן הקירבה, אובדן המשמעות.

כולם רוצים לחיות חיים של משמעות. והיום אנחנו חיים בכלכלה של כסף שבה אנחנו למעשה לא תלויים במתנות של אף אחד, אלא אנחנו קונים הכול. לכן אנחנו למעשה לא צריכים אף אחד, כי מי שגידל את האוכל שלי או ייצר את הבגדים שלי או בנה את הבית שלי, אם הם ימותו, או אם אני מרחיק אותם ממני, או שהם לא מחבבים אותי, זה בסדר, אני יכול לשלם למישהו אחר שיעשה זאת במקומם.
וזה באמת קשה ליצור קהילה אם המודעות הבסיסית היא "אנחנו לא זקוקים אחד לשני". אז אנשים במידה מסוימת נפגשים ומתנהגים נחמד, או אולי הם צורכים יחד. אבל צריכה משותפת לא יוצרת קרבה. רק יצירה משותפת ומתנות יוצרות קירבה וקשר.

יש לך מתנות כאלה, שחשובות. כפי שלכל זן יש מתנה חשובה לתת למערכת האקולוגית וההכחדה של זן כלשהו כואבת לכולם, אותו הדבר נכון לגבי כל אדם, שיש לך מתנה נחוצה וחשובה לתת.

ושבמשך זמן רב השכל שלנו אמר לנו שאולי אנחנו מדמיינים דברים, שזה מטורף לחיות לפי מה שאנחנו רוצים לתת. אבל אני חושב שעכשיו, שככל שיותר ויותר אנשים מתעוררים לאמת, שאנחנו כאן בשביל לתת, ומתעוררים לרצון הזה, ומתעוררים לעובדה שהדרך השנייה בכל מקרה לא עובדת - ככל שאנחנו מקבלים יותר חיזוק מאנשים שמסביבנו שזה לא מטורף, זה הגיוני, זו הדרך לחיות, ככל שאנחנו מקבלים את החיזוק הזה, אז הדעות שלנו וההיגיון שלנו אינם צריכים יותר להילחם נגד ההיגיון של הלב שרוצה שניתן ונשרת זה לזה. השינוי התודעתי הזה שמעודד דברים כאלה הינו אוניברסלי לכולם, ל-99% ול-1%, וזה מתעורר אצל אנשים שונים בצורות שונות.

אני חושב שאהבה היא החוויה של קשר עם מישהו אחר. כלכלן יגיד: "בעקרו של דבר, יותר לך זה פחות בשבילי". אבל האוהב יודע שיותר לך זה יותר עבורי גם.

אם אתם אוהבים מישהו, אז האושר שלו הוא האושר שלכם, הכאב שלו הוא הכאב שלכם. תחושת ה"אני" שלכם מתרחבת וכוללת אחרים.

זוהי אהבה, אהבה היא הרחבה של ה"עצמי" על מנת לכלול את ה"אחר".

וזהו סוג שונה של מהפכה. אין במי להילחם, אין רע שיש להילחם בו. אין "אחר" במהפכה הזאת.

לכל אחד יש יעוד מיוחד, והגיע הזמן להקשיב לזה. זהו העתיד. הגיע הזמן להתכונן לזה, לתרום לזה ולעזור לזה לקרות.

×

2) קרא בתשומת לב מרבית את הטקסט של השיעור, וכתוב אילו רגשות התעוררו בך בזמן קריאת הטקסט. בנוסף כתוב עד כמה חשובה לדעתך ההכרה בבעייתיות של המצב הנוכחי כדי לעבור למצב הבא.

3) על ידי אילו אמצעים נוכל לשלוט באגו ולתקן את הקשר בינינו?

4) כל אדם צריך להיות...

5) קרא את הכתבה הבאה וכתוב מה הקשר בינה לבין חומר הלימוד של השיעור הזה.