שיעור מס' 11 - אטום או שלום?

×

יש לנו בחירה בין הידרדרות למשטרים ימניים קיצוניים ומלחמת עולם שלישית, לבין חינוך אינטגרלי שיביא אותנו לאיזון. אנחנו נמצאים היום ממש על פרשת דרכים; או שאנחנו נותנים לאגו שלנו להוביל אותנו, או שאנחנו מפעילים חינוך אינטגרלי בהתאם לטבע כדי להגיע לאיזון הכללי.

 

בחינוך אינטגרלי אנחנו משנים את התפיסה. אנו בונים עם הסביבה את האנושות החדשה, ובכך משיגים את השלמות. כשהאדם מתחיל להרגיש את המערכת הכללית, הוא מתחיל להרגיש את השלמות והנצחיות שבטבע, וזה ממלא אותו. החברה האנושית הופכת להיות בשבילו גוף אחד, ובהתפעלות, בהתרגשות, ברצון המשותף, במחשבה המשותפת, הוא מגיע למצב שזה פשוט מחייה אותו, הוא לא מרגיש את עצמו יותר כאדם בודד, הוא מרגיש את עצמו כשייך, "זה שלי".

 

אני בטוח שעל ידי שיחות, הרצאות, הפעלות, בתוך כמה חודשים אנחנו יכולים להביא את האדם כבר להתרגשות, להתפעלות מזה שהוא יכול להרגיש, להתרשם מסביבה כזאת, ולהרגיש דרכה גם את הכלל שהוא נמצא בו, את הדומם, הצומח, החי, בני האדם, את כל המציאות.

 

ואז נבין שבכל מאתיים השנים האלה, במיוחד בשנים האחרונות, היינו בעצם בתהליך של הכרת הרע. שהאגו שלנו, שהביא אותנו להתפתחות הטכנולוגית, גם הביא אותנו לשימוש הלא נכון בפירות ההתפתחות. שבמקום לפנות את הזמן שלנו לבניית המדרגה החדשה שלנו, הלכנו אחורה והתחלנו לעסוק במה שבכלל אין בו צורך, בהרס המשפחה, בהרס החברה, בהרס כדור הארץ. והיום אנחנו מכירים ברע.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

האנושות היום על פרשת דרכים: או משטר ימני קיצוני, או חברה אינטגרלית חדשה.

נושאי משנה

  • האגו שלנו מוביל אותנו בצורה טבעית למשטר ימני קיצוני ולמלחמה אטומית.
  • חינוך אינטגרלי בהתאם לטבע יוביל אותנו לאיזון.
  • חינוך אינטגרלי ישנה בנו את התפיסה: מחיים סביב מקום העבודה, לחיים של בניית הסביבה לאנושות החדשה.
  • מספר חודשים בקורס חינוך אינטגרלי יובילו את האדם להרגשה מלאה של המציאות.
  • הרגשת החברה האנושית כולה כגוף אחד תחַיֶה את האדם, ותיתן לו להרגיש את השלמות והנצחיות בטבע.

מקורות

"שיעורי ההכחדה עולים בפקטור של עד 1000 מעל לפקטורים הטבעיים. כל שעה, שלשה זנים נעלמים. כל יום, עד 150 זנים הולכים לאיבוד. כל שנה, בין 18,000 ל55,000 זנים נכחדים. הסיבה: פעילויות האדם".

news.softpedia.com

"לצערי, אינני מוצא כאן יותר מדי תרחישים של תקווה בשנים האחרונות. אני רואה שמחת חיים, טוב להיות פה, אבל כנראה שלטוב הזה אין קשר לעתיד הרחוק".

business.il.msn.com

"רב האנשים מודעים לכך שהתנהגות האדם מזיקה לסביבה. נזק זה הפך להיות מסוכן- בהרבה שטחים אנחנו מגיעים לקצה הקרחון שיוביל להתמוטטות של מערכות אקולוגיות".

spaceandmotion.com

אתגרו את עצמכם

1) עם סיום יחידת לימוד זו, נחזור אל הנושא שעימו פתחנו – אבטלה. אחת הבעיות המרכזיות במשבר האבטלה העולמי היא שיעור האבטלה ההולך וגואה בקרב צעירים. ביוון ובספרד המספרים פשוט בלתי נתפסים – חמישים אחוז מהצעירים אינם עובדים! בסרטון הבא של קרן המטבע הבינלאומית, ניתן ללמוד יותר על חומרת הבעיה וההשלכות השליליות שלה. 

בהסתמך על יחידת לימוד זו (והיחידות הקודמות), האם הגברת הצמיחה הכלכלית וייצור מקומות עבודה נוספים הם הפתרון לבעיית האבטלה? (כדאי להיעזר בשיעור מס' 4 "משבר חברתי ואקולוגי")

2) מהו לדעתך הפתרון לבעיית האבטלה? 

3) מה עלול לקרות אם לא נפעיל את החינוך האינטגרלי? 

4) צפה בקליפ הבא וענה על השאלה: האם לדעתך שינוי השלטון בסוריה ייטיב או ירע עם העם הסורי?

5) תאר לעצמך את המצב הבא: גנב רוצה למכור יהלום גנוב לעבריין אחר, אבל מפחד שהעבריין יהרוג אותו וייקח את היהלום. במקום להיפגש עם העבריין הוא מחביא את היהלום במקום מסוים, ומבקש מהעבריין להחביא את הכסף במקום אחר. כך כל אחד יכול לגשת למקום המחבוא ולקחת את "החבילה" שלו. העניין הוא שיש לגנב אפשרות נוספת, הוא יכול לשקר לעבריין ולא להחביא את היהלום. גם העבריין יכול לשקר ולא להחביא את הכסף. מה כדאי לכל אחד מהם לעשות? התשובה כאן. 

הקליפ שזה עתה ראית מסביר באמצעות דילמת האסיר את המלחמה הקרה בין רוסיה לארה"ב בשנות ה-70. באמצעות דילמת האסיר אפשר להסביר בפשטות יחסית גם את המשבר הכלכלי באירופה ובכלל: גם במשבר הכלכלי באירופה כל אחד מהצדדים קשור ותלוי באחרים (מדינות מפותחות הלוו כסף למדינות מתפתחות) ומפחד לעשות צעד של אמון מחשש שהצד השני ינצל זאת לטובתו. מה הפתרון?

פשוט – ללמוד לעבוד יחד, להתאחד, לשתף פעולה כגוף אחד. אין לנו ברירה אחרת