שיעור מס' 1 – לידה חדשה

×

שלום, אני מאוד שמח להיפגש איתכם. יתכן שאתם רואים את המפגש הזה כמפגש טרגי, שמתקיים בנסיבות לא כל כך נעימות, כשבעולם מתגלה משבר. סביר להניח שלא הייתם מגיעים ללמוד במסגרת שלנו, אם המצב לא היה מחייב זאת. בסופו של דבר, זו הסיבה שאנחנו נמצאים כאן.


אבל אנו נגלה, שהמצב הזה הוא מצב משמח ולא מצב משברי, ושהבעיות שבגללן הגענו לכאן, דווקא מציבות אותנו בפתחם של חיים חדשים, שמחים ומשמחים.


לשם כך אנחנו צריכים להבין מה קורה איתנו באנושות ככלל, ומה קורה עם כל אחד מאיתנו כפרט, ולהבין למה זה קורה לנו. האם מה שקורה לנו בחיים הוא תוצאה של טעויות שעשינו, או שיש חוקיות מסוימת, מגמה כללית כלשהי או תהליך בלתי נמנע שאנחנו צריכים לעבור. תהליך שרק בעקבותיו נגיע למצב הטוב, אבל אנחנו לא מצליחים לעבור אותו.


למען האמת, המילה "משבר" היא לא מילה רעה כלל. אמנם אנחנו מכנים את המצב הנוכחי "משבר גלובלי אינטגרלי" – משבר בכלכלה, בחינוך, בתרבות, במדע; משבר בכל מה שהאדם עוסק בו בעולם הזה, אך כדאי לדעת שפירוש המילה משבר הוא גם התחלה ולידה.


אנחנו רואים שבחיים שלנו קשה לנו לעזוב משהו שאנחנו מצויים בו ולעבור למשהו אחר. קשה לעזוב עבודה או לקבל החלטה על כל דבר חדש בחיים. די קשה לשנות מצב, כי בכל זאת ההרגל טבוע בנו. יש מערכת, יש סדר שכבר קיים ופועל, ואנחנו לא צריכים להשקיע הרבה כוחות בלהתארגן. אנחנו די עצלים. האגו שלנו נמשך למה שכבר בטוח וקיים, והמעבר תמיד לא נעים.


אבל אם אנחנו הולכים אל המצב החדש בבטחה, ורואים את העתיד הטוב, אז גם המעבר קל. ואם המעבר מאיים ולא רואים את העתיד, אז השינוי קשה לנו, ומצבנו מורגש באמת כמצב טרגי.
לכן קודם כול עלינו לבחון האם המצב שלנו הוא אכן טרגי; האם אנחנו, כאנושות, נמצאים לפני תרחישים מאיימים כמו: מלחמות ומהפכות, הצפות, רעידות אדמה, צונאמי, התפרצויות של הרי געש ועוד תופעות שהאקולוגים מפחידים אותנו מפניהן, או שדווקא מדובר בהתהוות של סדר חדש; כל מה שקורה לנו עכשיו הוא לידתו של סדר חדש, שאנחנו עדיין לא רואים ולא מבינים אותו. וכל המתיחות, הלחץ והרגשת חוסר האונים, הם מפני שאנחנו צריכים להיוולד בצורה החדשה, שאינה נודעת לנו.


זה כמו עובר שמתפתח ברחם האם, במקום בטוח, ולקראת הלידה מתרחש תהליך מאוד לא נעים שבו האם והעובר מרגישים לחצים גדולים. מתחיל תהליך שבו הם נמצאים בלחץ הדדי. עד כדי כך שהם לא יכולים עוד לסבול זה את זו. העובר חייב לצאת. אם לתרגם זאת לרגשות שלנו – הוא שונא להיות ברחם, והיא כביכול לא רוצה ולא מסוגלת להחזיק בו יותר. ואז, מתוך דחייה הדדית, מתרחשת הלידה.


התינוק נולד לעולם הנאור, היפה. ומקבלים אותו כמי שזוכה לחיים חדשים בדרגה חדשה. בִמקום מי שהיה כמה רקמות חלבונים והתפתח וחי בתוך גוף אימו, הוא נולד ונעשה אדם. עדיין קטן, לא מבין מה קורה, אבל מתחיל את החיים החדשים.


זה מאוד דומה למה שאנחנו עוברים. אם נתייחס לזה כך, נוכל לקבל את המצבים שעוברים עלינו כמו צירי לידה לעולם החדש והמבטיח.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

משבר מגלם בתוכו אפשרות להתפתחות חדשה וטובה. במובן זה משבר דומה ללידה.

נושאי משנה

1. כדי להבין את המשבר שבו אנחנו נמצאים, עלינו להבין את הסיבות שהביאו אותנו למצבנו.
2. הנטייה האנושית לשמר הרגלים מקשה עלינו לעבור ממצב למצב.
3. לפני כל התחלה חדשה מורגשים לחצים. אלה הלחצים שאנו מרגישים כיום.

מקורות

"אם יש משהו לא בסדר, הוא חייב להיתקן - נקודת מבט כזו מציעה תקווה להתפתחות מתחדשת. לפי הגישה הזו ההתקדמות המדעית והפיתוח הטכנולוגי אינם בסופם, אלא יכולים להתחיל תקופה חדשה של גדילה רבת עצמה".

spaceandmotion.com

"החל מסוף המאה ה-20, האנושות נכנסה לתקופה ממושכת של התפתחות בלתי יציבה ומשברים גלובליים. התגלה שכל המרכיבים של הציוויליזציה דורשים התחדשות עמוקה".

inesnet.ru

"זהו לא סתם משבר, זוהי למעשה הזדמנות. זהו כנראה הרגע הראשון במהלך 200 השנים האחרונות, שבו אנו יכולים לבנות מחדש את החברה והכלכלה על עקרונות שמשרתים את האנושות ולא הורגים את החיים".

youtube.com

"משבר יכול להצית הלך רוח הישרדותי, שמוביל לפתרונות טובים ורציניים יותר לבעיות מאשר 'מצבים נורמליים'".

mutualresponsibility.org

אתגרו את עצמכם

הערה: אמנם הפנייה היא בלשון זכר, אך הדברים מיועדים לשני המינים.1) במה דומה המצב שבו אנחנו נמצאים למצב של לידה? צפה בקליפ הבא ובחר את התשובה הנכונה מבין האפשרויות הבאות:

2) נקודת המוצא שלנו בקורס היא שדווקא ברגע החשוך ביותר מתרחש ההיפוך מרע לטוב, ושיחס נכון למשבר מאפשר לנו להפוך למובילי שינוי ולפורצי דרך. 

איזה מבין המשפטים הבאים מתאר בצורה המדויקת ביותר את היחס שלך לשתי הקביעות האלה: 

3) האם המשבר הכללי שמתגלה בכל תחומי החיים הוא תוצאה של צירוף מקרים, או שהוא מתרחש לפי חוקיות מסוימת, ולכן אנו יכולים ללמוד מתוכו כיצד עלינו לנהוג? בחר את התשובה הקרובה ביותר לדעתך בנושא.

4) להלן ציטוט מתוך דברים שאמר אלברט איינשטיין: 

"אל נעמיד פנים שדברים ישתנו אם נמשיך לעשותם שוב ושוב. משבר יכול להוות ברכה אמיתית לכל אדם, לכל אומה, כיוון שכל משבר מביא עימו התקדמות. היצירתיות נולדת מן הייסורים כפי שהיום נולד מן הלילה האפל. מתוך המשבר נולדים יכולת ההמצאה, הגילויים והאסטרטגיות הגדולות".

האם תוכל לתת דוגמה מהחיים לדבריו של אינשטיין? 

5) צפה בקליפ הבא (מהנקודה שבה הוא מתחיל ועד לדקה 6:30). הקליפ הוא ראיון עם הביולוגית חוקרת האבולוציה, ד"ר אליזבט סאטוריס. לפי סאטוריס, מבחינה ביולוגית, הטבע כולו נמצא בתהליך מחזורי של איחוד וחזרה לפירוד/אינדיבידואליזם, והמעבר בין השניים תמיד בא לידי ביטוי במשבר. היום, לפי סאטוריס, האנושות כולה נמצאת בנקודת המעבר הזאת. צפייה מהנה!

סאטוריס מדברת על מחזורים של איחוד ופירוד. תאר במילים שלך מה מאפיין יותר מכל את מחזור הפירוד שאנו חווים בתקופתנו ואיך אתה מתאר את מחזור האיחוד, שלקראתו אנחנו מתקרבים.
קוקי תמיכה נדרשת. אנא אפשר אותו בדפדפן שלך ולרענן דף זה.