שיעור מס' 14 - בונים סביבה טובה

×

הטבע מביא אותנו למצב המושלם בשלבים. עד היום התקדמנו באמצעות הכוח ההכרחי, המחייב, ומהיום והלאה אנחנו יכולים להתקדם רק בתוספת מודעות מצידנו, לפי התפתחותנו. את כל ההתפתחות שלנו מהיום והלאה אנחנו יכולים להיטיב, להמתיק ולזרז על ידי הסביבה, כמו שעשינו זאת בכל תחום אחר עד כה. הילדים מתפתחים על ידי הסביבה, הגדולים מתפתחים על ידי הסביבה, הכול בידי הסביבה.

 

דוגמאות בולטות לשימוש בכוח הסביבה הם: ארגוני גמילה, קורסי הרזיה וארגונים סביבתיים כמו - "תנו לחיות לחיות". גם במקרה שלנו, אנחנו צריכים לבנות את השפעת הסביבה על האדם. ואז, כמו ילדים טובים, נתפתח בסביבה טובה. וגם נבנה סביבה כזאת לילדים שלנו, כך שהם יתפתחו לטוב. הבעיה היחידה של האנושות (שלנו) היא איך לבנות סביבה טובה. לקורס שלנו אפשר לקרוא: "בונים סביבה טובה".

 

אני חושב שכל אחד מאיתנו, כהורה, היה שמח מאוד להביא את הילדים שלו לסביבה שבה על ידי חום ויחס טוב בין הילדים הם ילמדו איך להיות מחוברים יחד, איך לבטוח זה בזה, לא לפחד ממכות, מבעיות ומהאכזריות שבטבע האדם והילד, לא להתגאות על חשבון האחרים. בעולם שלנו אין דבר כזה סביבה טובה, שממש נותנת לאדם מקום רך להתפתח.

 

בסביבה כזאת הילד באמת מתפתח עם יכולת קליטה, עם יכולת ספיגה, עם יכולת להתמודד עם כל דבר. הוא לא מרגיש את עצמו כל הזמן במצב שהוא חייב להתגונן, בסביבה עוינת. גם אנחנו, הגדולים, לא מכירים ולא מבינים מה זה אומר לחיות בסביבה טובה, איך זה מרגיש ומשפיע עלינו. זה כמו תינוק שנמצא בידיים של אימא, ולא רואה ולא מרגיש שום דבר חוץ ממנה. רק הרגשה כזאת מקנה לו כוח התפתחות. ולנו אין הרגשה כזו. לכן נעצרנו ונתקענו במשבר גלובלי. בכל מה שעשינו עד כה, אנחנו לא מתקדמים, אלא להיפך, אנחנו נמצאים תחת איום.

 

וכמו שלמדנו, פירוש המילה 'משבר' יכול להיות מצד אחד שבירה, ומצד שני לידה חדשה. ביוונית משמעות המילה 'משבר' היא התחלה חדשה, ובלשון המקרא 'משבר' הוא המקום ברחם האישה שממנו יוצא התינוק.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

את כל ההתפתחות שלנו מהיום והלאה אנחנו יכולים להמתיק על ידי בניית סביבה המתאימה להתפתחות.

נושאי משנה

1. הטבע מביא אותנו למצב המושלם בשלבים.
2. עד היום התפתחנו שלא במודע, ומהיום והלאה נוכל להתפתח רק במודע.
3. אנחנו נמצאים במשבר, אבל משבר פירושו גם לידה, התחלה חדשה.
 

מקורות

"שינוי אינו תמיד חיובי, אך הוא יכול להיות כזה. באמצעות מסירות ורצון, החברה יכולה להשתנות לטובה כלפי כולם. הדבר תלוי בחזון ובמחויבות של האנשים".

cyc-net.org

"נדמה כי היתרון בהשגת שם טוב עולה על המחירים של עשיית חלקך למען טובה גדולה יותר, ואפילו אנשים אגואיסטיים יכולים להיות מונעים לאכפתיות. שווה לתרום כדי להגן על מעמדך בקהילה".

ped.fas.harvard.edu

אתגרו את עצמכם

1) אם אתה חושב שאנחנו, האחראים על פיתוח ערכת הלימוד, תופסים את עצמנו קצת יותר מדי ברצינות, וטוב היה אילו היינו עוזבים הכול לרגע ופשוט צוחקים, צפה בקליפ הבא. וגם אם אינך חושב כך, מומלץ בחום לצפות בקליפ . smileysmileysmiley

כיצד הקליפ השפיע עליך?

2) מה לפי דעתך יכול האדם להרוויח מכך שיקיף את עצמו ואת ילדיו בסביבה טובה, שבה מלמדים איך להיות מחוברים יחד? איך זה ישפיע עליו?

3) איך היית מסביר במילים פשוטות או מדגים את העיקרון של השפעת הסביבה לאדם שיקר לך?

4) ד"ר מרגרט ג'. וויטלי (Margaret J. Wheatley), מדענית וסופרת אמריקאית, מציינת בספרה "פונים אחד אל השני":
"כאשר הספר יצא לראשונה לאור, הכרזתי שאני מאמינה שאנחנו יכולים לשנות את העולם אם נתחיל שוב להקשיב אחד לשני. אני עדיין מאמינה בכך שאם נפנה אחד אל השני, אם נתחיל לשוחח האחד עם השני – בייחוד עם אלו שאנו מכנים זרים או אוייבים, אז העולם יוכל להפוך את הכיוון האפל שלו ולהשתנות לטובה. ואני יודעת בכל לבי, שהדרך היחידה שהעולם ישתנה, היא אם רבים מאיתנו יצעדו קדימה, נוותר על השיפוטיות שלנו, נהפוך להיות סקרנים אחד בנוגע לשני וניקח סיכון לפתוח בשיחה. העולם של המאה ה-21 יורד לתוקפנות, פחד והפרדה. מלחמות, רצח, אלימות, עבדות, מגפות, עוני, אסונות טבע – כל אלו הם דברים שבשגרה במאה החדשה הזאת, על אף הכמיהה העמוקה של רוב האנשים לחיות יחד בשלום. מה אנחנו הולכים לעשות עם זה? איזה תפקיד אנו בוחרים לשחק? האם ניסוג לאחור ונקווה לחיות לפחות חיים פרטיים מספקים? או שנפנה אחד אל השני ונעשה כל מה שאפשר כדי להוליד עתיד בריא?".

 איזה פתרון מציעה ד"ר מרגרט ג'. וויטלי למשבר הגלובלי?
 

5) כיצד ניתן לדעתך לשלב את רעיונותיה של ד"ר מרגרט ג'. וויטלי בתהליך של בניית סביבה טובה לילדים ולמבוגרים, כדי שיתפתחו לכיוון עתיד בריא וטוב?

6) איזה מבין הנושאים הבאים מוסבר בהרחבה בשיעור זה?