שיעור מס' 7 - עם ישראל

×

בעם ישראל טמון הסוד הגדול. עם ישראל מיוחד לעומת כל העמים, כי לפי תורתו, במסר "ואהבת לרעך כמוך", הוא חייב להביא לעולם את שיטת התיקון. בכך הוא מנטרל את שנאת העמים כלפי ישראל ואת האנטישמיות, שנמצאת בכל אחד ואחד בתת ההכרה. וזה מתוך כך שקיימת בנו שיטת התיקון איך לבנות את החברה, איך לבנות את הסביבה, כי פעם, לפני חורבן בית המקדש, חיינו באהבת אחים, ב"ואהבת לרעך כמוך", ואז נפלנו מהגובה הזה לשנאת חינם.

 

לכן אנחנו צריכים לבנות את עצמנו שוב באהבת אחים – עד אהבת הזולת, ועד אהבה של כל האנושות, ולשמש דוגמה. אז נראה לכולם מה הייעוד שלנו, מה התיקון שיש לעשות, ושדווקא אנחנו מסוגלים לעשות זאת, כי כבר היינו ברמה כזאת. ועד היום אנחנו נמצאים בצורה המיוחדת בינינו, אין בינינו אדונים ועבדים, לא היה אצלנו אף פעם אדם המדוכא על ידי האחרים, לא היו אצלנו צורות דיכוי כמו שהיו בכל עם ועם. וכל אחד תמיד נחשב כגדול לפי החכמה שבו, לפי ההישגים שהשיג. זלזלנו בעשירים ובאבירי כוח, שאף פעם לא היו מכובדים אצלנו. כיבדנו רק את החכמה, רק את החסד, את דרגת החסד שבאדם.

 

אנחנו צריכים לחדש את הדברים האלה שנמצאים בעם שלנו, לרומם אותם, להוציא אותם מהפנימיות שלנו ולהתחיל לכבד אותם. אנחנו לא צריכים להמציא לעצמנו חינוך חדש ומסגרות חדשות, זה נמצא בטבע של העם הזה, וצריך רק לעורר אותם קצת מבפנים. ובהחלט נרגיש פתאום שאנחנו חוזרים למקורות, לאותם השורשים, לאותה אמת, שבינתיים נמצאת בתוכנו רדומה ומבקשת לצאת החוצה.

 

אז נרגיש עד כמה יש לנו ייעוד, בשביל מה להתקיים, למה להיות מיוחדים, למה דווקא עם ישראל בארץ ישראל, מתוך המקום המיוחד הזה. ולספק לכל העולם דוגמה איזו חברה יש לבנות, איזו גישה צריכה להיות לאדם – גישה לחיים, גישה לשכנים, גישה לכל האנושות. כשנהיה אור לגויים נהווה דוגמה אנושית יפה, נראה את העתיד היפה והטוב שלנו, ונוכל להתקיים בצורה שיועדה לנו מראש.

 

ברור שאם אנחנו פונים לאומות העולם, וגם לעצמנו, אז בקֶרֶב עם ישראל של היום אנחנו בנויים כמו בכל חברה מאומות העולם. לכן לא העשירים ולא המוצלחים יבינו אותנו מיד וירצו להיות בחינוך החדש, כי הם בנו לעצמם ולילדיהם מסגרת מלאכותית. הם חושבים שהם נמצאים בביטחון, בהשכלה ובחינוך הנכונים, ויש להם עולם מלאכותי פנימי משלהם. אנחנו יכולים לפנות עם המסר שלנו רק לעם הפשוט, הסובל מחוסר ביטחון, מחוסר עתיד, מחוסר אונים ממש. שמרגיש מיום ליום, משנה לשנה, עד כמה החיים שלו נעשים קשים יותר, חסרי ביטחון, חסרי תקווה. שחש בהשכלה ובחינוך שמידרדרים, ביוקר המחיה ובכל הסימנים השליליים שמתגלים בארצנו, סימנים שלא היו קודם. כי בשנים הקודמות היתה איזו הרגשת חום, הרגשת שייכות לעם ולארץ, והיום כל אחד יותר ויותר בעד עצמו. ונמצא שאנחנו דומים בזה לאומות העולם.

 

המטרה שלנו, מטרת הקיום שלשמה אנחנו נמצאים כאן, היא קודם כול לבנות את עם ישראל, כי בלי להתחבר יחד ולהיות כאחים, אנחנו לא נהיה עם. אנחנו נהיה דומים לאגוזים נפרדים בשק, שנמצאים יחד מאין ברירה, שאף אחד מכל העולם לא רוצה לקבל אותנו, פשוט קיבוץ גלויות. אנחנו שנואים על כל העולם, ונמצאים באיום חיצוני, ובינתיים יכולים לעמוד נגדו בכוח. המצב הזה לא יכול להימשך לדורות. אנחנו חייבים לפעול בצורה כזאת ששלום העולם, שלום העמים ושלום ישראל, יהיו כאחד. להביא את החינוך הזה אלינו ואחר כך לרבים.לכן עלינו לִפנות דווקא לעם שלנו עם המסר הזה, עם החינוך הזה, ואחר כך לעמים האחרים.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

ייחודו של עם ישראל בכך שעליו להביא את שיטת תיקון האגו לכל העמים, לפי המסר של "ואהבת לרעך כמוך".

נושאי משנה

באמצעות מסירת שיטת התיקון לכל העמים עם ישראל ינטרל את השנאה כלפיו.

עם ישראל כבר היה במצב של חברה מתוקנת, ועליו לחדש את ההרגשה הזו.

עם ישראל הוקיר במשך שנים את החוכמה והחסד על פני העושר והכוח.

ללא חיבור אמיתי כאחים אין לעם ישראל עתיד במדינת ישראל.


 

מקורות

"העם התעורר אבל הוא לא מבין שהקוטג והדירות הם לא הבעיה, הבעיה היא שלא סיימנו לעשות מהמדינה עם".

nrg.co.il

"במעמקי נשמתה של האומה, קבור עמוק עמוק, כוח יצירה מסתורי שאי פעם העתיד יתגלה ויפרוץ החוצה בקול נורא אדיר וחזק שיעורר התפעלותו של העולם כולו ואפילו של היהודים עצמם".

האל"ף בי"ת של היהדות, עמ' 49

אתגרו את עצמכם

מהי לדעתך סיבת האנטישמיות? 

האם עלינו (עם ישראל) להמציא לעצמנו חינוך חדש? 

מה התנאי של עם ישראל להיות כעם?

איזה מהמשפטים הבאים מתאר את התחושות שהתעוררו בך עקב הדברים שנאמרו בשיעור זה?