שיעור מס' 8 - איזון וכלכלה

×

פעם ראיתי בטלוויזיה ערב סיום מיוחד של כל הפקולטות למשפטים. הם מילאו אצטדיון עם כל מסיימי הקורסים והקרובים שלהם. זו מסה גדולה. ובשביל מה החברה צריכה כזאת מסה? בשביל מה צריך עורך דין בכל מקום? כי אנחנו צריכים להתגונן אחד מהשני כל העת? לתת להם פרנסה? בשביל מה אנחנו צריכים רואי חשבון, ואת כל מבנה מערכת המיסוי? אם מדברים על עבודה הכרחית לאדם, שהוא מקבל מה שמגיע לו כדי להתקיים יפה ובכבוד, ובכל היתר הוא נמצא במערכות החינוך וההשכלה ההכרחיים לבניית חברה נכונה לפי צדק חברתי, לפי ערבות הדדית, אז אנחנו לא צריכים מקצועות כאלה. וזה לפני שנדון במקצועות רבים אחרים שקיומם הוא מלאכותי. לכן יש מה לנפות.

 

אפשר להוכיח את הדברים, להוכיח שאם האדם חי בלי לחץ הישגי, כשהוא כל הזמן לומד איך לעשות מעצמו אדם יותר חברתי, בחברה טובה, בהרגשה טובה וביחס יפה ונכון, אז מערכת העצבים שלו וכל התמיכה ההדדית בחברה תומכים בבריאות הכללית שלו. בסיטואציה כזו כל הבעיות המודרניות – כל הזיהומים למיניהם, למשל – כלל לא יופיעו. גם לא נזדקק לכל הסטרואידים שאנחנו מכניסים היום כתוספות למזון שלנו.

דוגמה נוספת היא הקרקע – הרסנו את הקרקע ואת פני כדור הארץ בכלל. אין לנו היום על פני כדור הארץ קרקע פורייה. פעם האדמה הייתה פורייה בעומק של מטר עד מטר וחצי, היום הכול כמו חול.

 

אנחנו צריכים לראות את הדברים האלה במכלול אחד, ולהבין שהם תלויים זה בזה. וכשמאזנים את המערכת בשכבה דקה, רואים מיד שינוי לכוון של הבראה כללית. זה נכון גם במשפחה, גם באדם עצמו, גם בילדים, גם בחברה האנושית, גם במערכת הבריאות, בכול. ויש מחקרים שמוכיחים את זה.

 

רובנו בוחנים את המשבר הגלובלי בתחומי המסחר, התעשייה והמערכת הפיננסית, אבל יש לנו אותה בעיה ברבדים רבים בחיינו. משבר במשפחה, בחינוך, בתרבות, משבר בכל דבר שאנחנו עושים ומייצג קשרים בינינו.

עלינו להתייחס למציאות כמכלול, ואז נגלה שבתחילת יצירתו של איזון בחלק מהמערכת, נקבל מיד תוצאות חיוביות בכל המערכת, ובכך נשתחרר מהצורך בהרבה מהמערכות הקיימות היום שמנסות לפצות על חוסר האיזון. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

  • שינוי קטן לטובה באחד מהמישורים שבהם מתגלה המשבר, יוביל לאיזון במערכת כולה.

נושאי משנה

  • חיים בחברה שהקשר בין חבריה טוב ויפה, יביאו בהכרח לשיפור בבריאותם של חברי אותה חברה.
  • כל מערכות החיים (משפחה, חברה, מדינה ועוד) תלויות זו בזו במכלול אחד.

מקורות

"התמוטטות בביטחון הציבורי שנוצרה מהמשבר הפיננסי גילתה בעיה עמוקה יותר".

reuters.com

"העולם עומד בפני אחת התקופות הקשות ביותר בהיסטוריה המודרנית. המערכת הכלכלית הגלובלית עלולה לקרוס לגמרי".

themarker.com

אתגרו את עצמכם

1) להלן ציטוט מתוך השיעור:

"רובנו בוחנים את המשבר הגלובלי בתחומי המסחר, התעשייה והמערכת הפיננסית, אבל יש לנו אותה בעיה ברבדים רבים בחיינו. משבר במשפחה, בחינוך, בתרבות, משבר בכל דבר שאנחנו עושים ומייצג קשרים בינינו".

כל מערכות החיים תלויות אלה באלה ונמצאות במכלול אחד, וכך גם כל הפרטים בכל אחת ממערכות החיים. מרגש לראות איך לנגד עינינו ממש, מתגלה האמת הזו בכל יום ביתר תוקף.

הארכיטקטורה, למשל, לכאורה אין בינה ובין המשבר הכלכלי דבר, ובכל זאת במבט מעמיק יותר מסתבר שאותו היגיון פועל בבסיסם של השניים.

צפה בהרצאה הקצרה והמרתקת הזו של הארכיטקטים דורון ואורית פנחס, וכתוב מה משותף לארכיטקטורה במאה ה-21 ולמשבר הכלכלי. 

2) לפי הטקסט של השיעור, מה יביא לשיפור בבריאות של בני האדם? 

3) אומרים שבגוף האדם יש קשר בין כל האיברים, ולראיה, אם תולשים לאדם שערות מהרגליים יורדות לו דמעות מהעיניים :-)

האם יש לך דוגמה לתלות בין מערכות החיים השונות: משפחה, חברה, מדינה, מערכת הבריאות ועוד?

4) הגיע הזמן לחשוף פרטים נוספים על סוג נוסף של קישוריות שמתגלה בעולם, הסוג הרלוונטי ביותר עבורנו – הקשר בינינו, בני האדם.

איך האינפורמציה החדשה (ישנה) משפרת את הסיכויים שלנו להתמודד עם המשברים הרבים שפוקדים את העולם?