שיעור מס' 6 - חינוך להדדיות

×

ולשם כך אנחנו צריכים השכלה וחינוך אינטגרלי שנצטרך לפתוח אותו לכולם. עלינו לארגן רשת גדולה שאדם יהיה עסוק בכל השעות כמו קודם. אבל העיסוק שלו יתחלק לשעתיים של עבודה, ועוד שש עד שבע שעות לימוד והפעלה, שבהן הוא לאט לאט לומד, מפנים ומשתנה יחד עם האחרים, כדי לבנות את החברה האינטגרלית. אז אנחנו נעריך אותו כאדם לפי ההשקעה וההצלחה שלו בזה, ולא לפי חשיבות מקום העבודה שלו כנהוג כיום.

 

זו עבודה גדולה, שבלעדיה לא נעלה לדרגה הבאה שהטבע הכין לנו, ומגלה כתוצאה מהמשבר הנוכחי. המשבר הנוכחי מראה לנו את המדרגה הבאה שלנו, את הליקויים שבנו לעומת המצב הבא. הוא מראה לנו שאנחנו צריכים לעשות סדר במשפחה, בחינוך הילדים, סדר בינינו, בין בעל לאישה, סדר בין השכנים וסדר כעם וכאנושות. אנחנו צריכים לעשות סדר בכל מה שעשינו בטבע, שעד היום רק גרמנו לו נזק. ובשביל זה עלינו להשתנות מבפנים, להתרשם עד כמה שאנחנו תלויים זה בזה, ולהגיע להחלטות הנכונות. זאת אומרת, יש כאן עבודה בבניית האדם, מה שלא עשינו אף פעם במשך ההיסטוריה, כי לא גילינו צורך בזה.

 

במשך כל ההיסטוריה שלנו דאגנו איך נתפרנס, ובאמת עד לפני מאתיים שנה היינו חייבים לדאוג ל"אוכל נפש", לדברים ההכרחיים. במאתיים השנים האחרונות, התפתחנו תעשייתית וטכנולוגית, ועכשיו אנחנו כבר מייצרים דברים מיותרים, התפתחות שאיננה נכונה. זו בעצם הכרת הרע, תקופת הכרת הרע, איך הגענו על ידי האגו למצב שאנחנו משתמשים ביכולות שלנו לכיוון הלא נכון. שבמקום לשחרר את עצמנו שש עד שבע שעות ביום מדאגה לדברים ההכרחיים, מילאנו את השעות האלה בדברים שאין בהם צורך ושיוצרים נזק רב לסביבה. ועכשיו על ידי המשבר אנחנו סוף סוף מגיעים להבנה, להכרה, שאת השעות האלה אנחנו חייבים לפַנות לבניית האדם.

 

גם אנחנו וגם הילדים שלנו צריכים לקבל חינוך כזה. היום אנחנו דואגים בעיקר לכך שהילדים שלנו ירכשו מקצוע, ולא שמים דגש מספיק על בניית האדם, אלא העיקר המקצוע, ושידע איך הוא מסדר את כולם בצורה אגואיסטית ומצליח ומרוויח יותר מכולם. מהיום אנחנו צריכים לתת בעיקר חינוך, לבנות מהילדים ומכל אחד מאיתנו אדם. ואז נראה את עצמנו בצורה גלובלית אינטגרלית יפה. וכל המשברים שאנחנו סובלים מהם היום יעברו, ייעלמו, ונגיע לעולם חדש.

 

השינוי יהיה כזה שלא נראה יותר את החיים רק דרך העיסוק בעבודה משעות הבוקר המוקדמות ועד הערב, כשיש לנו בקושי שעתיים בערב לסידורים ולראות את המשפחה. אנחנו צריכים להפוך את החיים למשהו אחר לגמרי. עלינו לבנות מערכות שבהן כולם עובדים שעות הכרחיות, ובכל יתר הזמן אנחנו נמצאים בלימוד, בהפעלה, בחינוך, ובהתאם לזה משנים את כל המראה החברתי שלנו. זה האתגר שנמצא לפנינו. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

  • כדי להיות חברה אינטגרלית אנחנו זקוקים לחינוך אינטגרלי.

נושאי משנה

  • על החינוך האינטגרלי להיות פתוח לכולם.
  • על החינוך האינטגרלי למלא את השעות הפנויות (שבהן העסקנו את עצמנו במותרות) בלימוד והפעלות.
  • על החינוך האינטגרלי להביא את האדם להשתנות (יחד עם האחרים), ובכך לגרום לו לבנות את החברה האינטגרלית.
  • מאתיים השנים של ההתפתחות הטכנולוגית הן תקופת הכרת הרע שבגישה האגואיסטית.
  • גם ילדינו וגם אנחנו צריכים לקבל חינוך אינטגרלי.

מקורות

"אנחנו חייבים להבין שאנחנו משפחה אנושית אחת וחייבים להתחבר יחד בכבוד הדדי משותף ושיתוף פעולה כדי להשיג קיימות".

web.pdx.edu

"חמלה וחוק הזהב ("ואהבת לרעך כמוך") מוטבעים בטבע האדם באופנים מסוימים. אולם יש הרבה עבודה לעשות כדי להציל את כדור הארץ".

ted.com

"למרות שאמצעי התקשורת נוטים להעצים הרס, ניצול, תאוות בצע ומיניות, יש דרך שבה אמצעי התקשורת יכולים, למעשה, לרומם תרבות אקולוגית, שלום ואת הערכים הקשורים לכך".

newparadigmjournal.com

אתגרו את עצמכם

1) את פרופ' ברוס ליפטון (ביולוג של התא) הכרנו ביחידות הלימוד הקודמות. בקליפ היפה הבא ממשיל ליפטון את המצב של האנושות כיום למצבו של זחל שהופך לגולם, בדרכו להיוולד כפרפר.

לפי הטקסט של השיעור, מהי לדעתך הדרך המוצלחת ביותר ליציאת הפרפר מתוך הגולם?

2) מהי תקופת הכרת הרע?

3) מי צריך לקבל חינוך אינטגרלי?

4) גם אם זה נראה בלתי אפשרי, כולנו נתחבר בסופו של דבר כגוף אחד... כ ו ל נ ו אפילו הנהגים העצבניים על כבישי ישראל