שיעור מס' 7 - כמו זוג יונים

×

הפתרון למצבנו נמצא בעובדה שהמשבר הנוכחי הוא משבר גלובלי ואינטגרלי. זאת אומרת שמצד אחד, מסביב לעולם מתחיל להתהוות משבר, ומצד שני, המצב הזה שמגיע אלינו ומאיים עלינו הוא בעצם הדגמה של חוסר ההתפתחות שלנו.

המשבר הנוכחי מגלה לנו שאנחנו לגמרי תלויים זה בזה. התלות הזאת היא ממש טוטלית. אנחנו מגלים את התלות הזאת בכל תחומי המחקר. ובעצם, העובדה שאנחנו לא יכולים להתחבר בינינו, היא המקור לכל הצרות. יוצא שאנחנו, בני האדם, יוצרים לעצמנו תנאי חיים רעים, לא בטוחים, מאוד מפחידים ומוגבלים.

משהו מפריע לנו להתחבר נכון. בהתחברות בינינו יכולנו לבטל את רוב הצרות. אנחנו יכולים לראות את זה גם בתהליך ההתפתחות שעברנו. מדור לדור האנושות הגיעה לקשרים יותר ויותר מפותחים בכל תחומי החיים: בחינוך, בתרבות, בתעשייה – לתלות הדדית יותר ויותר גדולה.

בדורנו הגענו למצב שאנחנו תלויים זה בזה בפרנסה, במערכת הבנקים, במערכת העסקים ואנו תלויים זה בזה מבחינה אנושית. לעומת זאת, הגענו למצב  שאנחנו לא מסוגלים להיות קשורים זה לזה, וכתוצאה מכך איננו מסוגלים להתקשר כולנו יחד בצורה נכונה ולהביא את עצמנו לחיים בטוחים יותר. אנחנו דומים למשפחה, לבעל ואישה שחיים בדירה, בין ארבעה קירות, ולא מסוגלים להסתדר ביניהם. אלא שאין לנו אפשרות להתגרש, לא נוכל לעזוב את כדור הארץ ולברוח.

המחקרים והפרסומים בנושא, כמו גם התצפית שלנו על החיים, מלמדים שהדרך הרצויה והנכונה להתפתחות שלנו תלויה באופן החיבור בינינו – עלינו להיות מחוברים כמו זוג יונים, ממש. אם כל האנושות תגיע למצב של חיבור בין כולם, היא תהיה ממש מאושרת. מכאן ברור לנו מה אנחנו צריכים לעשות. אנחנו צריכים לבנות לעצמנו סביבה שתלמד אותנו איך להיות מחוברים נכון.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

הגענו למצב שבו אנחנו לא מסוגלים להיות קשורים זה לזה, וחוסר הקשר הוא הסיבה לחוסר יכולתנו להבטיח לעצמנו חיים טובים.

נושאי משנה

 1. עד כה ההתפתחות של האנושות התבטאה בתלות הדדית שהלכה וגדלה בתחומים שונים, כמו: חינוך, תעשייה, תרבות ודמוגרפיה (אוכלוסין).
 2. הפתרון: לבנות לעצמנו סביבה שתלמד אותנו איך להיות מחוברים נכון.
 

מקורות

"רצון האדם לאישור ואישוש מצד האחרים הוא לבטח אחד מהכוחות החשובים ביותר לליכוד החברה. במבנה הפסיכולוגי הזה, כוחות חיובים וכוחות הרסניים נמצאים מאד קרוב זה לזה. הרצון לאישוש והכרה הוא מניע בריא, אך הרצון להיות מוכר כטוב יותר, חזק יותר או חכם יותר מאחרים מוביל להסתגלות פסיכולוגית אגואיסטית שעלולה לגרום נזק לאדם ולחברה".

"On Education"

"הצעדים הראשונים ליזום התפתחות חברתית מועילה, מתחילים ביצירת קשר דרך שיחה" .

 

turningtooneanother.net

" למען ציוויליזציה גלובלית - כדי להגיע לרמה החדשה הזו של מוסר גלובלי, ייתכן שנצטרך לא פחות מאשר מהפכה מוסרית בחשיבה שלנו, נורמה מוסרית חדשה, מהפכה מוסרית גלובלית, שיתאימו לבעיות המודרניות שאנחנו ניצבים מולן היום ובעתיד" .

thenewamericanempire.com

אתגרו את עצמכם

1) איך אתה מרגיש ביחס למשפט: "אנחנו לגמרי תלויים זה בזה. התלות הזאת היא ממש טוטלית"? (סמן את התשובה שאתה הכי מזדהה עימה)

2) אחד הסימנים הבולטים לחיבור ההולך והגובר בין אנשים ברחבי העולם הוא עלייתן של הרשתות החברתיות ו"פייסבוק" בראשן. מחקר חדש שבוצע על ידי "פייסבוק" ואוניברסיטת מילאנו מוכיח זאת מדעית. קרא את הכתבה הבאה, המתארת את תוצאות המחקר.

המוח האנושי הוא איבר מורכב לאין שיעור. רק בשנים האחרונות אנחנו מתחילים להבין את מורכבותו ואת יכולותיו הייחודיות. אחת מהתגליות המעניינות בנוגע לתפקוד המוח הוא "נוירוני המראה". בהרצאה הבאה קושר חוקר המוח ו. ס. רמאצאנדרן את מידת הקשר בין בני האדם לתפקודם של ניורוני המראה. מדובר ב-7 דקות מרתקות, מפתיעות ופוקחות עיניים. צפה ותיהנה (מומלץ להפעיל את התרגום לעברית בתחתית הקליפ באמצעות בחירת השפה המתאימה).

לאחר הקריאה והצפייה בקליפ, כיצד אתה מרגיש ביחס לאמרה שכולנו תלויים זה בזה בצורה טוטלית?

3) כאשר אתה קורא את המשפט הבא מתוך הטקסט של השיעור:

"אם כל האנושות תגיע למצב שהיא תיכנס לחיבור בין כולם, היא תהיה ממש מאושרת. מכאן ברור לנו מה אנחנו צריכים לעשות. אנחנו צריכים לבנות לעצמנו סביבה שתלמד אותנו איך להיות מחוברים נכון".

באיזו מידה אתה מרגיש תקווה וביטחון? (5-הכי גבוה, 1-הכי נמוך)

4) במה מתבטאת התלות ההדדית בימינו?