שיעור מס' 8 - קנאה, תאווה וכבוד

×

כולנו רוצים יותר. לָמה אנחנו רוצים יותר? הרצון שלנו גדֵל, אני לא יודע לָמה, אבל פתאום אני רוצה עוד, ועוד. אני מסתכל על אחרים, פתאום אני רואה שהאחד נמשך למשהו והאחר נמשך למשהו אחר, ואני לומד מהם, כי יש בי קנאה, תאווה, כבוד ושליטה. יש לי רצון לקלוט מהם את הדברים המועילים ולהיות לפחות כמוהם, כי יש לי אגו, אני לא רוצה להרגיש את עצמי כמפסיד.

 

כשאנחנו מסתכלים מנקודת מבט כזו על ההתפתחות האנושית, אנחנו רואים שזה מה שמושך אותנו קדימה, שכל אחד לומד מאחרים. יש בינינו אנשים עם דמיון מפותח, יש גם בעלי יכולת בטכנולוגיה, בכלכלה, ברפואה, ובכל דבר שיכול להיות בסופו של דבר טוב לבני אדם, למילוי הרצונות שלנו. וכך אנחנו מתפתחים.

 

הייתה תקופה של מלחמות; שטחים ועמים נכבשו. אחר כך הגיעה תקופה של גילוי יבשות, וכתוצאה מכך חלה התפתחות נוספת. אחר כך התפתחו הטכנולוגיה והמסחר, עיבדנו דברים בצורה מיוחדת וחדשה. ולבסוף הגענו גם לחָלל.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

קנאה, תאווה וכבוד מעוררים בנו רצון להיות מוצלחים יותר מהאחרים, וכתוצאה מכך מפתחים את האדם ואת האנושות.

נושאי משנה

1. השאיפה למילוי הרצונות שלנו מניעה אותנו להתפתח ולגלות דברים חדשים.
2. האדם תמיד ישווה עצמו לסובבים אותו כדי לבדוק לאן עליו להתקדם.

מקורות

"חשיפה לאדם שנמצא בעמדת עליונות כלפיך יכולה להוביל להערכת מצב שלילית או חיובית, בגלל שחשיפה זו מרמזת ש:
א) אתה נמצא בחסרון כלפי האדם שעליון כלפיך
ב) יש לך לאן לשאוף ולהשתפר".

psychologicalscience.org

"מחקרים עכשוויים במדעי המוח מאשרים שאנו מונעים בעיקר על ידי הרגשות שלנו, ולא על ידי השכל".

sustainablehistory.com

"האדם אינו משתוקק רק להיות עשיר, אלא להיות עשיר יותר מכל אדם אחר".

britannica.com

"מנכ"לים בעלי משכורות מגונות אינם מאושרים עד שמשכורתם תואמת את מה שנחשב "נורמאלי" בקרב מנכ"לים אחרים. עורכי דין שהתחילו דרכם בצניעות, המרוויחים מיליון דולר בשנה או יותר, יכולים להפוך מדוכאים ונרגזים מכיוון שאינם מרוויחים מה שמרוויחים בנקאיי השקעות".

davidmaister.com

אתגרו את עצמכם

1) קרא את הציטוט הבא מתוך מאמר שפורסם בשבועון הבריטי המוערך, "האקונומיסט":

"סיבה חשובה נוספת מדוע כסף לא הופך אותנו מיד למאושרים עוד יותר, היא שפעמים רבות אנחנו נוטים להשוות את מצבנו לאחרים.
באחד המחקרים המעניינים שנערכו בנושא נשאלו סטודנטים באוניברסיטת הארוורד האם הם מעדיפים להרוויח 50,000 דולר בשנה, בשעה שהסובבים אותם מרוויחים חצי מזה; או להרוויח 100,000 דולר בשנה, בשעה שהסובבים אותם מרוויחים כפליים מזה. הרוב בחר באפשרות הראשונה". 

2) מה עושה אותנו מאושרים? שאלה חשובה. עד כדי כך חשובה, שבשנים האחרונות התפתח באקדמיה מדע חדש – מדע האושר, שחוקר את הנושא.


פול בלום הוא פרופסור בעל שם עולמי לפסיכולוגיה, מחקריו בנושא תענוג מצוטטים רבות על ידי חוקרים בתחום מדע האושר. בהרצאה המרתקת הבאה, מסביר בלום מה גורם לנו הנאה.
המסרים בהרצאה של בלום אינם תואמים במדויק את המסרים בשיעור הנוכחי, אבל מנקודת מבט מעט שונה, אפשר למצוא לא מעט הקבלות בין ההרצאה שלו לשיעור שלנו. צפה בהרצאה (מומלץ להפעיל את התרגום לעברית בתחתית הקליפ באמצעות בחירת השפה המתאימה). ההנאה מובטחת, בסופו של דבר מדובר במומחה לתענוג laugh.

לאחר הצפיה, סמן אילו מבין המשפטים המופיעים בתחתית הקליפ מתארים מכנה משותף אפשרי בין ההרצאה לבין המסרים בשיעור הנוכחי (אפשר לסמן יותר מאפשרות אחת).
 

3) תאר איך לפי דעתך אפשר להשתמש בקנאה, בתאווה ובכבוד בצורה חיובית.

4) איזה מבין התחומים הבאים מדגים, לדעתך, את גדילת הרצון שלנו כתוצאה מהשוואת מצבנו ביחס לאחרים?

5) בהנחה שהחברה שבה אנחנו נמצאים מעוררת בנו רצון לערכים שנחשבים בעיניה כנעלים, תאר את החברה שבה היית רוצה לחיות במצב האידיאלי.