שיעור מס' 7 - תעשייה פנימית

×

מסגרת קבוצתית, כידוע בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה, היא המסגרת המתאימה לביצוע תהליך חינוכי שכזה. לכן יש לארגן קבוצות ולערוך בהן שיחות, אימונים, הפעלות ותרגילים, שמתוכם יגלה כל אחד מאיתנו כמה טוב להיות יחד, כמה כל אדם מרוויח מזה שיש סביבו אנשים שמתחשבים בו, כמה דברים יפים אפשר לעשות בכיף, כשעובדים בשיתוף פעולה ובתמיכה הדדית.

 

ראינו כי בהתפתחותנו לאורך ההיסטוריה, נוצר זמן פנוי שאִפשר לאנשים לעסוק במסחר, בתעשייה, במדע וכן הלאה. והיום, אם נתחיל לחנך את עצמנו מחדש לצמיחה לא על בסיס האגואיזם אלא דווקא על בסיס התחשבות הדדית והתחברות בינינו, נוכל גם להתפנות מכל מיני בעיות ודאגות קיומיות ולבנות תעשייה חדשה. אך הפעם זו תהיה תעשייה מסוג שונה לחלוטין – לא טכנולוגית אלא לבבית.

 

כלומר, כמו שעד היום פיתחנו את עולם הטכנולוגיה המודרני על ידי האגו שדחף אותנו להתפתחות חיצונית, אם נטפל עכשיו בהתפתחות הפנימית שלנו, נפתֵח עולם חדש בינינו. עולם פנימי מלא רגשות, הבחנות, מחשבות והתפתחויות חדשות יתגלה בתוך היחסים הטובים בינינו. לצורך זה אנחנו לא זקוקים לאינטרנט ולכל מיני קווי תקשורת אחרים, שאני מוכר לך ואתה מוכר לי. כי אנחנו ניקשר זה לזה בצורה רגשית.

 

היום כבר מוכר לכול אפקט הפרפר, ומכיוון שכל אחד תלוי באחרים, ואנחנו מגלים שכל אדם קשור לכל אדם אחר בעולם דרך לא יותר משישה אנשים. ברגע שנשקיע בקשר שכבר קיים בינינו את היחס החדש, אנחנו נַפנה את עצמנו להתפתחות מיוחדת מאוד בתוך הקשר הזה, להתפתחות איכותית. עד כדי כך שאנחנו נתחיל להרגיש זה את זה, כמו אימא שמרגישה את התינוק האהוב שלה.

 

כך כל אחד מתחיל להיות כמו האחרים, כולם כאילו נכללים בו בצורה רגשית. הוא מתחיל להרגיש מה קורה בהם, והם מרגישים מה קורה בו, וכך אנחנו מגיעים להתחשבות, ולקשר כולל ואינטגרלי בינינו. כך אנחנו מתחילים להרגיש את מה שאמרו ג'יין גודול ואחרים, את מה שאומרים גם כל המקורות העתיקים, שאהבה היא בעצם החוק הכללי של העולם, אהבה היא מה שמצוי בטבע.

 

סוציולוגים ופסיכולוגים מסבירים שעל ידי תרגילים בקבוצות קטנות, אפשר להגיע לכאלה התפתחויות אישיות, פנימיות בתוך האדם. ואז נרגיש באמת את הכוחות הפנימיים שקיימים בכל אחד מאיתנו, ומתוך זה נרגיש את כללות האהבה שנמצאת בטבע.

 

אם נשפר את היחסים בינינו, נגיע ללא ספק לא רק לשוק משותף מתוקן, אלא להצלחה בכל התחומים, לחיים מאושרים.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

התפתחות קבוצתית בהתחשבות תוביל לפתיחת עולם חדש בינינו.

נושאי משנה

  • האגו דחף אותנו להתפתחות חיצונית, החיבור יפתח בנו התפתחות פנימית.
  • בקשר נכון בינינו יש הרבה רגש, ואין צורך בכלי תקשורת נוספים כמו אינטרנט.
  • אפקט הפרפר: אנו קשורים זה לזה ותלויים זה בזה.
  • שיפור היחסים בינינו יובילו אותנו לחיים מאושרים.
  • על ידי תרגילים בקבוצות קטנות נרגיש באמת את הכוחות הפנימיים שבכל אחד, ומתוך זה נרגיש את כללות האהבה שנמצאת בטבע.

מקורות

"מערכות החינוך צריכות לשמור כנגד תחרות הורסת , רצון לאישור מצד האחרים הוא לבטח אחד מהכוחות המחברים של חברה".

spaceandmotion.com

בתקופתנו, אנחנו מתחילים להבין את ההשפעה של מעשינו האינדיווידואליים והקולקטיביים על עצמנו ועל הביוספירה בכללותה.

unesdoc.unesco.org

"כל המוסדות הממשלתיים, המסחריים והמדעיים חייבים לעבוד יחדיו לבנות סביבה המגדילה את רווחת האנושות כולה, והשומרת על איזון עם המערכות האקולוגיות הביולוגיות המגוונות שלנו".

secondnature.org

"לעתים קורה דבר-מה שמתחיל שינוי פאזה. אנשים מתאחדים לצוות, לתנועה לאומה, למשהו שהוא הרבה מעבר לסכום החלקים".

ted.com/talks

אתגרו את עצמכם

1)    "בני אדם הם, במידה מסוימת, יצורים כוורתיים, כמו דבורים. פרצנו מתוך הכוורת בתקופת ההשכלה. שברנו את המוסדות הישניםושחררנו לחופשי את המדוכאים. התרנו את היצירתיות ששינתה את העולם, ויצרה עושר ונוחות עצומים. כיום אנו עפים מסביבכמו דבורים יחידניות השמחות בשחרורן. אבל לפעמים אנו תוהים: האם זה הכול? מה אנו צריכים לעשות בחיינו? מה חסר?"

במילים אלה מסיים הפסיכולוג האמריקאי הנודע, ג'ונתן היידת' (Jonathan Haidt), את הרצאתו המרתקת על הרצון האנושי להתעלות, לא לפני שהוא עונה על השאלות שהוא מציג. צפו בהרצאה וענו על שתי השאלות הבאות: 

במהלך ההרצאה היידת' שואל האם הרצון האנושי להתגבר על האנוכיות ולהתעלות מעל עצמו הוא תוצר של הברירה הטבעית של האדם או טעות ("באג") במערכת. מהי התשובה שהוא מציע?

בהסתמך על התכנים של ערכת החינוך שלמדת עד כה, איך היית עונה על השאלות של היידת' המובאות בציטוט שלעיל: מה אנו צריכים לעשות בחיינו? מה חסר? 

2) לאחר שצפית בשיעור ובהרצאה של היידת', האם אתה יכול לתאר לעצמך מציאות שבה אתה דואג לזולת, חושב עליו ומתחשב בו בכל רגע ובכל פעולה בחיים שלך?

3) במהלך השיעור הוצג הקשר בין אם לתינוקה כדוגמה לקשר אפשרי בינינו. מה למדת מדוגמה זו?