שיעור מס' 10 - מודעות לכל פועל

×

מרקס כתב ודיבר על זה שלא כדאי להמשיך להתקדם בנתיב שבו האנושות נמצאת, כי הוא מוביל לשבר. מרקס שלל מהפכות, ואמר שהשינוי צריך לבוא מהתפתחות הדרגתית של הפועלים ושיש לפתח ולחנך אותם. הוא צפה שנגיע למצב שלא תהיה עבודה, ההמונים יֵצאו לרחובות ויעשו מהומות, כמו שקורה עכשיו. לכן הוא הציע, שיחד עם ההתפתחות הטכנולוגית אנחנו חייבים לפתח את בני האדם.

 

ממשיכי דרכו עזבו את העיקר – שינוי האדם, לקחו את הטפל – שינוי השלטון, והחליטו שהם חייבים להגיע לשלטון הקומוניסטי, כחזות הכול. ואיך לעשות זאת? אם הפועלים לא רוצים, ובעלי ההון ודאי לא רוצים, אז צריכים לעשות מהפכה, ובשביל זה צריכים אנשים שמעוניינים בזה.

לנין כלל לא סמך על הפועלים, כי רוסיה הייתה כולה חקלאית, לכן הוא בנה את כל המהפכה על אינטליגנטים ועל הצבא.

 

עם עליית השלטון הקומוניסטי בברית המועצות, הכיוון לא היה לחינוך העם, אלא לשלוט בטרור ובכוח. המשטר היה העיקר. כלומר, המעשה היה העיקר ולא הכוונה. לא לחנך את האדם שיבין בעצמו וישתתף בעצמו בחיים בצורה בריאה, אלא העיקר זה השלטון. במקום לחנך את האדם, נשיג את תפקודו בכוח. אף על פי שמרקס חזה מראש את המצב המשברי הנוכחי שאנחנו חווים היום והציע לו פתרון, ההרס שזרע השלטון הקומוניסטי בברית המועצות וקריסת הקומוניזם בסופו של דבר, טשטשו מאוד את האידיאל הקומוניסטי האמיתי, והוא לא ברור לאנושות עד היום.

 

לבנות אדם חדש, לא עֶבֶדלבעלי ההון, לטכנולוגיה, לתרבות הצריכה, אלא אדם שעולה לדרגה חדשה. אדם שיתעלה מעל דחפיו ויתקשר נכון לסביבה, כמו שמרקס הציע, באהבה, בשמחה, בהדדיות.

 

מה שהציבור חושב על עניין הקומוניזם, על המושג הזה, עוות מאוד על ידי האנשים שקמו אחרי מרקס ואנגלס. אנגלס איכשהו הבין את מרקס, אבל לאחר מכן כל השרשרת השלטונית בברית המועצות יצרה מציאות מעוותת של האידאה.

 

אנחנו נמצאים היום בביקורת ורצון לשינוי של הנתיב שאנו פוסעים בו במשך מאתיים השנים האחרונות. האדם פינה את זמנו על ידי התעשייה והטכנולוגיה, אך במקום שעות פנאי, הוא יצר שעות עבודה נוספות שבהן הוא רק הורס את כדור הארץ ואת החיים שלו ונעשה עבד.

 

בדיוק את השעות האלה אנו חייבים לפַנות כדי ללמוד להיות אדם. ואנחנו צריכים עכשיו להסתכל על החיים בצורה אחרת, במשקפיים אחרים, אינטגרליים, חדשים, שזה עיקר העסק שלנו, בשביל זה האדם נולד, בשביל זה הוא התפתח במשך אלפי שנים.

 

אנחנו עוד נברר את כל הדברים האלה, כי בכל זאת, הכול כל כך קשור לקפיטל ולקומוניזם ולכל התנועות שקמו בעולם והפכו לדיקטטוריות. נברר גם מדוע יש בחירה בין צורה אחת לשנייה.

בעל הסולם בכתבי הדור האחרון מסביר שבפנינו שתי אפשרויות: או שאנחנו בונים חברה חדשה, או שאנחנו נידרדר למשטר ימני קיצוני. אנחנו נצטרך לברר את הדברים האלה. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

שינוי השלטון קודם לשינוי האדם הוביל להתפתחות מעוותת של הקומוניזם.

נושאי משנה

  • כשאדם חי בתנאים טובים, הוא לא דורש שינוי.
  • מרקס דיבר על עלייה לדרגה חדשה שבה בני האדם יתעלו מעל הכול, יגדלו להיות אדם, ויתקשרו ביניהם באהבה, בשמחה, בהדדיות. 

מקורות

"מרביתנו מבזבזים יותר מדי זמן בעבודה ובצריכה, כך שנשאר לנו מעט מאוד זמן ואנרגיה לכל מה שקשור לאנשים אחרים".

youtube.com

"מרביתנו מבינים את הקשר העמוק בין זהות לעבודה. השאלה "במה אתה עובד?" הפכה להיות מרכיב הכרחי בהיכרות עם אדם זר, ממש כמו ה"מה נשמע?" האנכרכוניסטי".

youtube.com

"כולנו "נעולים על צריכה" העלאת התמ"ג (תוצר מקומי גולמי) הפכה להיות האמצעי העיקרי שלנו למדידת הצלחה. יותר, גדול יותר ומהר יותר פירושם טוב יותר".

youtube.com

אתגרו את עצמכם

3) קרא שוב את הטקסט של השיעור, וענה על השאלה: מה הוביל להתפתחות המעוותת של הקומוניזם? 

1) איזה מהמשפטים הבאים לא נכון?