שיעור מס' 1 - החוק הכללי של הטבע

×

חוק כללי אחד קיים בכל הטבע. אנחנו כלולים בתוכו, והוא פועל עלינו. מתוך צורת ההתקדמות שלנו בחיים אנו מבינים שקיימת חוקיות ברורה בטבע. במשך אלפי שנים הדומם, הצומח, החי ובני האדם מתפתחים בתוך הטבע. ההתפתחות היא הדרגתית - אנחנו מתפתחים מדור לדור, משנה לשנה, ואפילו מיום ליום. וכדי להבין לאן אנחנו מתפתחים, עלינו לבדוק מהו אותו החוק שפועל עלינו.

 

נראה שיש מעין מנגנון גבוה מאיתנו, אשר מפתח את כל חלקי הטבע לכיוון שבו הוא נעשה מורכב יותר, משובח יותר, מיוצב היטב, כך שכל חלקיו קשורים יותר זה לזה. ובין אם אנו רוצים בכך או לא, אנחנו כפופים לחוק הזה שפועל עלינו ומחייב אותנו להתפתח. יש בסך הכול חוק אחד. והרי אנחנו רואים שכל חלקי המציאות, כל מה שקיים על פני כדור הארץ, הולך ונמשך לאותו הכיוון.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

חוק כללי אחד מפתח את הטבע אל שלבי התפתחות טובים יותר.

נושאי משנה

1. ההתפתחות בטבע היא הדרגתית.
2. מתוך התפתחות הטבע ניתן ללמוד שישנה חוקיות אשר מנהלת התפתחות זו.
3. ההתפתחות היא תמיד למצב טוב יותר, כלומר לקשר עמוק ורחב יותר בין כל החלקים.
4. אנחנו מחויבים לקיים את חוק הטבע.

מקורות

"אדם אינו אלא חלק מישות הטבע החי והוא חייב להתאים את עצמו למערכת החוקים הנפרדת שלו". 

books.google.co.il

"הקונפליקט בין האנושות והטבע הוא המשך ישיר של הקופליקט בין אדם לאדם".

ita.anarchopedia.org

"אורגניזמים חיים, מהיותם מערכות פתוחות, שומרים על עצמם בחיים ובתפקוד בריא על ידי התקשרות תמידית עם הסביבה, שמורכבת גם היא בחלקה מאורגניזמים. ולכן כל הביוספרה, המערכת האקולוגית העולמית שלנו, היא רשת דינמית ומקושרת ביותר של פרטים חיים ודוממים".

mountainman.com.au

"'אקולוגיה אנושית' היא הדיציפלינה שחוקרת את תבניות ודפוסי יחסי הגומלין של בני אדם עם סביבתם. ערכים חברתיים, עושר, סגנון חיים, שימוש במשאבי טבע, יצירת פסולת וכדומה, כולם בוודאי משפיעים על ומושפעים על ידי הסביבה הפיזית והביוטית לאורך הקשת של כל צורות החיים האנושיות, מחיים בסביבה אורבנית עירונית ועד סביבה כפרית ובחיק הטבע".
 

en.wikipedia.org

אתגרו את עצמכם

1) שאלה: לפי הביולוגית אליזבט סאטוריס (Elizabet Sahtouris), הטבע מתפתח בתהליך מחזורי של מעבר ממצב של פירוד למצב של איחוד. נשמע לך מוכר? טוב שכך, סימן שאתה לומד בתשומת לב - את הדברים האלה של סאטוריס הבאנו ביחידת הלימוד הראשונה (שיעור ראשון "לידה חדשה").

בקליפ הבא מרחיבה סאטוריס את ההסבר ומוסיפה, שהמחזוריות של פירוד וחיבור היא למעשה המסלול של ההתפתחות בטבע. לאן המחזוריות הזו מובילה את הטבע? לסאטוריס התשובות. צפה בקליפ וחזור אלינו להמשך המחקר על החוקיות בטבע.

האם העולם נמצא היום במצב של פירוד או חיבור? נראה שהתשובה ברורה מאליה. מבט חטוף במהדורת החדשות מספיק כדי להגיע למסקנה חד משמעית שאין כאן איחוד. אבל לפי דבריה של סאטוריס, גם הפירוד הזה הוא טוב כי דווקא הוא מאפשר להתחבר עוד יותר ולהגיע למה שהיא מכנה "דרגה גבוהה יותר של איחוד".

2) מהי דרגת האיחוד הגבוהה יותר שאנחנו עומדים בפניה? צפה בקליפ הקצר הבא של פרופ' טים פלנרי (Tim Flannery), מומחה אוסטרלי למדעי הסביבה, וכתוב את תשובתך. בנוסף, כתוב איך הדרגה המסוימת שמתאר פלנרי קשורה לפתרון של החינוך האינטגרלי לבעיות שבפניהן אנו עומדים היום.

×

נמלים, בני אדם והסופר-אורגניזם

אני מרגיש שאחת הדרכים הפוריות ביותר להסתכל על מערכת היחסים שלנו עם כדור הארץ, בניסיון להבין מה אנחנו, מגיע מחקר המינים שעשו את אותם הדברים שאנחנו עשינו. והנמלים עשו זאת.

הן התחילו לפני כ-50 מיליון שנה כציידות ומלקטות, בדיוק כמו שאנחנו עשינו, ואז חלקן התמקצעו בתחומים שונים. הן החלו להיות חקלאיות ורועות. לנמלים רועות, דרך אגב, יש עדרים קטנים של כנימות שהן מעבירות מצמח אחד למשנהו. הן אפילו בונות להם גדירות לשמור אותם יחד, וכמובן, הן מחסלות טורפים ומעבירות את העדר ממקום למקום למרעה הטוב ביותר שהן יכולות למצוא.

רמה כזו של ארגון, כשתופעות כאלה קורות, נקראת "סופר-אורגניזם".
הנמלים יוצרות סופר-אורגניזמים ענקיים, בדומה לטרמיטים ולדבורים. אבל אנחנו חמי-הדם היחידים, היונקים היחידים שעושים את זה. יצרנו סופר-אורגניזם.

לסופר-אורגניזם של הנמלים, הדבורים והטרמיטים, לכל אלו יש ביסוס בגנטיקה, בגנים וביחסים. הסופר-אורגניזם שלנו מבוסס על רעיונות.
באופן שטחי הם די דומים, אבל יש ביניהם הבדל מהותי: הסופר אורגניזם האנושי מוחזק על ידי רעיונות, ולא על ידי קרבה גנטית.

 

×

3) איזו הרגשה מתעוררת בך כשאתה חושב על חיבור בין אנשים כחוק טבע? (בחר את הקרובה ביותר מבין האפשרויות הבאות)

4) לפי הטקסט של השיעור, באיזה אופן מתפתח הטבע?

5) לפי הטקסט של השיעור, הטבע מתפתח לכיוון...