שיעור מס' 2 - דרושים: הורים טובים

×

אפשר לדמות את המצב שהאנושות נמצאת בו היום להורים שמסתכלים על הילד שלהם ולא מבינים מאיפה הוא הגיע, בשביל מה ולָמה הוא קיים, לא יודעים מה לעשות איתו, איך לחנך אותו, אילו תרגילים לתת לו, האם להכניס אותו לגן ילדים, או למסגרת אחרת.

 

אם לא נפעל נכון התינוק יתפתח לאט, לא טוב. אין לו מספיק דחפים מהטבע שיקדמו אותו בצורה הטובה ביותר. לכן אנחנו מספקים לתינוקות שלנו הרבה תרגילים, מוזיקה, ציור, חינוך, קריאה, כתיבה וכל מה שצריך, והם צוברים ידע ורגש. למעשה התינוקות שלנו נמצאים בעולם שכולו מלאכותי. מהחדר הבנוי שלהם, ועד לכל משחק ופרט בחייהם שכולם מלאכותיים. העולם הטבעי שלנו, מתאים לדרגת החי, ואנחנו מוסיפים לתינוקות את הסביבה שתפתח בהם את דרגת האדם – "דרגת המדבֵּר".


ומה לגבי האנושות? האם כשהיא מתפתחת מדור לדור, יש מישהו שדואג שהיא תתפתח נכון? אנחנו רואים שבהתפתחות שלנו מדור לדור יש קוטביות. כל דור מתקדם ומשיג יכולת רבה יותר, ועם זאת כל דור נעשה מנוכר, מסכן וחסר יותר. מצד אחד, אנחנו רוצים חיים נוחים יותר, טכנולוגיה מתקדמת יותר, ואנחנו גם נהנים יותר מהקידמה הזו; ומצד שני, אנחנו מתרוקנים יותר ויותר, ומגיעים למצב שבו אנחנו שואלים: לאן הגענו? מה השגנו? מה נתנה לנו כל ההתפתחות שלנו?


הגענו כבר לחלל, אנחנו שולחים חלליות למאדים, נחתנו על הירח, אבל על זה אנחנו כבר לא מדברים. אנחנו יכולים לעשות הכול על פני כדור הארץ, אבל רק דבר אחד אנחנו לא יודעים: איך להיות מאושרים. אנחנו נמצאים במשבר גדול. התא המשפחתי מתפרק, מספר המתגרשים עולה, הילדים סובלים, ההורים סובלים, והחברה עצמה סובלת. איפה השמחה? איפה מצב הרוח הטוב? מדוע דיכאון הוא המחלה הרווחת ביותר בעולם?


אין לנו, לאנושות, הורים טובים שדואגים לנו ומלמדים אותנו איך להתפתח.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

ההתפתחות הטכנולוגית לא מספיקה. חסרה לנו כאנושות הדרכה איך לפתח הרגשה טובה של מלאות וסיפוק בחיים.

נושאי משנה

1.  תפקיד ההורים לספק לילד אמצעים להתפתחות שמעצמו אין לו רצון אליהם, כדי שלא יישאר כמו חיה, אלא יגדל להיות אדם.
2.  המשבר שאנו חווים מראה לנו שחסרים לאנושות מדריכים שיכוונו את התפתחותה.

 

מקורות

"בעוד שהיכולת שלנו להשפיע על העתיד עצומה, האפשרות שלנו לחזות את התוצאות של ההתערבות הסביבתית שלנו אינה כזו. אני חושב שהאחריות המוסרית שלנו גדלה אם יש לנו ראיה לעתיד".
 

eubios.info

"אנחנו הרבה יותר מודאגים ומדוכאים מאשר בעבר והמצב מחמיר במקום להשתפר. הטיעון שהטכנולוגיה המודרנית תגן עלינו יום אחד מבריאות לקויה וממצוקה ותפתח עולם של פנאי, וכתוצאה מכך האושר ייגדל, נראה כפג תוקף".

healthcentral.com

"רבים מהדור הצעיר פונים למעשי אלימות בגלל תחושות של חוסר משמעות ומטרה בחיים. מכיוון שהם לא מקבלים חברה, סביבה חיובית ובעלת משמעות, הם פונים לאמצעים אחרים כדי לנסות למלא את החיסרון".

news.cornell.edu

"דיכאון נפשי היא אחת מ-10 המחלות המופיעות בתדירות גבוהה ולפי התחזיות, ב-2020 היא תהיה במקום השני ברשימת המחלות הנפוצות בעולם".

kuleuven.be

אתגרו את עצמכם

1) תן כותרת לתמונה הבאה:


 

2) לפי הטקסט של השיעור, במה מתבטא המשבר כיום?

3) האם אתה מסכים עם הדברים שלהלן: "אנחנו רוצים להגיע ליותר הישגים טכנולוגיים (שולחים חלליות למאדים, מפתחים טכנולוגיות בכדור הארץ), אבל אנחנו לא יודעים מה לעשות עם עצמנו כדי שיהיה לנו טוב"?

ענה כן או לא, פרט ותן דוגמה מהחיים.

 

4) קרל יונג הוא אחד מגדולי הפסיכולוגים של כל הזמנים. התיאוריות הפסיכולוגיות שלו הטביעו את חותמן לא רק על חקר נפש האדם, אלא גם על תחומי מחקר רבים אחרים. להלן ציטוט קצר מתוך דברים שאמר יונג בראיון מצולם:

"האדם אינו יכול לסבול חיים חסרי משמעות. אנחנו זקוקים להבנה עמוקה יותר של הטבע האנושי, כי הסכנה האמיתית היחידה שקיימת היא האדם עצמו. הוא הסכנה הגדולה. ולמרבה הצער, איננו מודעים לכך. איננו יודעים דבר על האדם, ואפילו עוד פחות מכך. עלינו לחקור את 'האדם', כי הוא מקור כל הרע שמגיע".

איזה מבין המסרים הבאים בדבריו של יונג תפס את תשומת לבך יותר מהאחרים?

5) לפי הטקסט של השיעור, מה הבעיה העיקרית של האנושות כיום?