שיעור מס' 1 - העולם מתפתח

×

כשאנחנו מסתכלים על עצמנו מנקודת מבט היסטורית, אנחנו רואים שאנחנו מתפתחים מדור לדור. בניגוד לחלקי הטבע האחרים – החי והצומח – שבהם כמעט ואין שינויים במשך מאות ואלפי שנים, אנחנו עוברים התפתחות גדולה מאוד בכל תחום, אפילו במהלך דור אחד.


מי שהתחיל את חייו במחצית הראשונה של המאה הקודמת וחי גם במאה הנוכחית, רואה איך העולם ממש השתנה. במאה הקודמת אנשים היו קשורים למקום שבו הם חיו, הם גרו בכפרים, בעיירות קטנות, לעומת זאת היום הכול דינמי, עירוני, מאוד שונה – הן בצורת המחשבה והן בגישה לחיים. והשאלה היא, האם לא מספיק שהאנושות מתגלגלת מדור לדור? לָמה אנחנו צריכים גם להשתנות?


אנחנו רואים שאדם חייב לגדול כדי לחיות חיים טובים ומלאים, להשיג את מה שהוא רוצה. הוא צריך להתפתח ולהשתנות, מילד לבוגר, להקים משפחה ולהעמיד צאצאים, להזדקן ולהשאיר להם כל מה שרכש, והם ממשיכים את החיים מהנקודה שהשאיר עבורם. האדם רואה בצאצאיו המשך. אנחנו רואים שאנו ממשיכים מדור לדור כמו כל חי, ונשאלת השאלה, למה אנחנו מתפתחים במהירות מדור לדור, בשונה מכל חי? מה מטרת ההתפתחות שלנו? מה הצורך בהתפתחות שלנו? אנחנו עדיין לא מבינים את זה.


אנחנו רואים שכשתינוק נולד הוא עדיין לא כשיר לחיים, הוא צריך להתפתח הרבה כדי להשיג שֶׂכֶל, כוח ורגש, עד שהוא מוכן להבין משהו בחיים, להכניס סדר בחיים, לעשות שינוי בחיים. ואולי גם אנחנו, כאנושות, מתפתחים באותה הצורה? אולי מאה שנה בהתפתחות האנושות הן כמו שנה אחת אצל תינוק שמתפתח.


כך או אחרת, מה שחשוב הוא שאנחנו עדיין לא רואים לאן אנחנו מתפתחים. בחיים שלנו, כשאנחנו מולידים ילדים, אנחנו יודעים לאן הם מתפתחים, אנחנו גם יודעים איך לספק להם את צורכי ההתפתחות שלהם, אמצעים להתפתחות, משחקים, תרגילים. אנחנו בונים להם חברה מסוימת שתְפַתח אותם. אבל בכל מה שקשור להתפתחות האנושות אנחנו לא יודעים לאן אנחנו מתפתחים, ולכן אנחנו לא שמים לב להתפתחות הדורות, כאילו ההתפתחות מדור לדור היא מקרית.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

האנושות נמצאת בתהליך התפתחות, אבל עדיין איננו יודעים לאן אנחנו מתפתחים. 

נושאי משנה

1. בניגוד לכל יתר חלקי הטבע, האדם מתפתח מדור לדור.
2. עלינו להשכיל להבין את מטרת ההתפתחות שלנו.

מקורות

"בימינו, בהתאם לחכמה המשותפת, כל אחד מצפה להשלכות הטכנולוגיות והחברתיות המתבקשות אבל העתיד יהיה הרבה יותר מפתיע מאשר המשקיפים משערים: מעטים באמת הפנימו את ההשלכות של העובדה ששיעור השינוי בעצמו בתאוצה".

kurzweilai.net

"כשם שהחברה בעצמה מעצבת את בני האדם, בני האדם מעצבים את החברה. הפרט הוא חוליה מקשרת בשרשרת הדורות. ענייניו הפרטיים לא מוסדרים על ידיו בלבד, אך גם על ידי מוסכמות חברתיות, ע"י דעת הכלל. הסממן האמיתי לאינדיבידואליות הוא הרמה שבה הפרט, במצבו האישי ובזמן חייו, ספג את מהות החברה שבה הוא חי".
 

marxists.org

"במקום לחשוב על להתחרות ולהפריד בין תרבויות, עלינו לחשוב במושגים של ציוויליזאציה אנושית אחת בלבד (סיפור אנושי אחד), המורכב מתחומים גאו-תרבותיים מרובים שכוללים תת-תרבות".

sustainablehistory.com

אתגרו את עצמכם

1) לאן אנחנו רצים, ולמה? התשובה אולי נמצאת כאן (ואם לא התשובה, אז לפחות השאלה מנוסחת היטב). לפני שתעבור לשאלות הבאות, לחץ על הקישור וצפה בקליפ. 

לפני שמתחילים - אם אתה מאלה שמפסיקים לצפות בקליפ או בסרט מיד כשמתחילות הכתוביות, חזור לקליפ שלעיל, וצפה בו עד הסוף.

האם אתה מרגיש שהעולם עבר שינוי בשנים האחרונות?

 אם ענית כן: האם הרגשת את השינוי בעצמך או ששמעת עליו מאחרים, בני הדורות הקודמים, שחיו בצורה אחרת? 

ציין כמה דוגמאות להבדלים שבין צורת החיים לפני שלושים עד חמישים שנה לבין צורת החיים היום. 

2) לפי הטקסט של השיעור, במה שונה התפתחות האנושות מהתפתחות ילדים?

3) במה שונה התפתחות האדם מהתפתחות שאר חלקי הטבע?