שיעור מס' 3 – לא רואים את העתיד

×

מדוע אנחנו מכנים את המצב החדש "מהפכה כללית" או "לידה כללית של כל האנושות", ולא לידה של מדינה, או של חברה כלשהי? מפני שהמצב הזה מתגלה בכל העולם וחושף עד כמה אנחנו מקושרים ומשפיעים זה על זה. המצב הזה משתקף בכל מקום, בכל מדינה ובכל אדם. אף פעם לא היה מצב כזה.

 

אבל הבעיה העיקרית היא, שאנחנו לא רואים את העתיד. תמיד התפתחנו לקראת חברה יותר מתקדמת, וממנה לחברה עוד יותר מתקדמת – החלפנו התארגנות חברתית אחת באחרת. אמנם זה קרה על ידי מהפכות ומלחמות – מלחמות דת ומלחמות על משאבים ועל שטחי מחייה – אבל תמיד ידענו שאנחנו הולכים לקראת מצב חדש, טוב יותר. העניין הוא, שאם בכל מקרי העבר חלק מהחברה ראה את המצב החדש והסכים איתו וחלק לא, או שבמדינה אחת הורגש השינוי ובאחרת לא, הרי שהיום לאף אחד לא ברור מהו המצב הבא. הדבר הזה לא קרה מעולם.

 

בכל העולם מתרחש כיום תהליך גלובלי של שינויים סביבתיים-אקולוגיים. כשהיו בעבר שינויי אקלים, הם גרמו תמיד לשינויים גדולים באנושות, ודווקא השינויים האלה גרמו לתהפוכות, כמו תקופת הקרח שחייבה את העמים שגרו בצפון לרדת לדרום, או לעבור מסיביר ומאסיה קרוב יותר לאירופה.

 

היו תקופות שהתהפוכות נבעו משינויי אקלים, היו תהפוכות שבאו כתוצאה מהתפתחות טכנולוגית או מהתנגדות לשלטון כלשהו, אבל כעת זה קורה בבת אחת – גם מצד הטבע, האקולוגיה, גם מצד הסדר החברתי והכלכלי וגם מצד הטבע הפנימי של האדם, שלא מסתדר בכל תחומי חייו. אפילו בדברים ההכרחיים להמשך הדור, במערכות שהאדם תלוי בהן, כמו מזון, הסקה, משפחה, חינוך – מתגלה המשבר. בכל העולם הגענו למצב כללי שמשהו לא עובד. והעיקר – לא רואים את הצורה העתידית שאליה אנחנו עוברים.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

בימינו לא ברור לקראת איזה עתיד אנחנו צועדים.

נושאי משנה

1. המשבר הנוכחי מתגלה ברחבי העולם כולו.
2. בימינו מתגלה לראשונה בו זמנית משבר בטבע הסובב את האדם ובטבע של האדם עצמו.
 

מקורות

"בתחומים רבים אנו מגיעים לנקודת הקצה שתוביל לקריסת מערכות אקולוגיות... כשהמערכת הטבעית שתומכת בחיים על פני כדור הארץ תקרוס, האנושות תקרוס גם היא".

spaceandmotion.com

"אנו חווים את הגל הגדול ביותר של היכחדות מינים בטבע מאז היעלמות הדינוזאורים. שיעורי ההיכחדות עולים בפקטור של עד כ-1,000 מעל השיעור הטבעי".
 

news.softpedia.com

"העולם עומד בפני אחת התקופות הקשות ביותר בהיסטוריה המודרנית. המערכת הכלכלית הגלובלית עלולה לקרוס לגמרי".

themarker.com

"רמת האמפתיה של תלמידי קולג' ירדה מאז 1980, ירידה שהולכת ומחמירה בעשר השנים האחרונות. כמעט 75% מהסטודנטים היום מגדירים עצמם היום כפחות אמפתיים ביחס לסטודנטים לפני 30 שנה".

scientificamerican.com

אתגרו את עצמכם

1) מהו המסר המשותף לקליפ ולשיעור הזה?

2) על איזה רצף נכון למקם את המשבר העולמי?

3) מדוע, לדעתך, אנחנו מפרטים את כל התחומים שהמשבר נוגע בהם: משפחה, כלכלה, חינוך, אקולוגיה ועוד?

4) בארי גיל, פרופ' לפוליטיקה גלובלית מאוניברסיטת ניוקסל באנגליה, כותב במאמר "הכיוון דרום", ש"המשבר הכלכלי והפיננסי החמור שמתגלה היום, הוא רק אספקט אחד ממשבר רב ממדי ומקושר, שהולך ומתגבר ברמה גלובלית". חפש בקישור זה לפחות חמש דוגמאות לביטויים שונים של המשבר במדינות שונות בעולם, ותאר אותם בקצרה.

5) ברגעים אלה ממש אנשים רבים ברחבי העולם עוברים יחד איתך את הקורס. איזה מבין המשפטים הבאים מתאר את התחושה שלך בנוגע לכך?