שיעור מס' 4 - אלטרואיסטים מטבעם

×

אם נבחן את החברה האנושית, נראה שכפי שמודגם ומוכח במחקרים, עשרה אחוזים מאוכלוסיית העולם הם אנשים שמשתוקקים באופן טבעי לעסוק בהשפעה לזולת. הם מתארגנים בכל מיני ארגונים התנדבותיים של חסד, הם מבקרים בבתי חולים, עוזרים לנזקקים, מחלקים אוכל, נוסעים למקומות נידחים בעולם כדי לעזור לבני אדם במחסור. אבל מספרם קטן, הם אידאליסטים. האידיאל שלהם, לעשות טוב לאחרים, הוא גם סוג של דחף אגואיסטי שדוחף אותם למעשים מסוג זה. וחלקם אף מוכנים למסור את חייהם למען שלום החברה, למען התקדמות יפה של האנושות.

 

אנחנו לא מדברים כאן על חינוך של אותם האנשים שהם אידאליסטים מטבעם, אלא על השינוי הנדרש בחינוך האדם הרגיל, הנורמטיבי, כך שכולם בעולם יקבלו את השינוי הטוב הזה; נַפְנה את כל הכוחות הגדולים הטמונים בנו לטובת החברה האנושית, ולא לפיתוח אמצעי לחימה שביכולתם להכחיד המונים.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

שיטת החינוך האינטגרלי מיועדת לאדם הרגיל, ולא לאותם עשרה אחוזים מהאוכלוסייה שהם אלטרואיסטים מטבעם.

מקורות

"השיטה להבטחת תגובות עתידיות ראויות ופידבקים בקרב החברה האנושית, תלויה בהבנתנו את רשת העבר וכיצד להסתגל להפתעות עתידיות".   

allenpress.com

"אינטליגנציה משותפת שנאספה ממקורות שונים היא זו שמאפשרת לקהילות אורגניות לקרוא את הנסיבות שלהן ולזהות הזדמנויות , שינויים ומגבלות".

ecozoicstudies.org

"ספרים רבים ותנועות רבות מדגישים את ערכם של דברי השבח של דזמוד טוטו: "אני מה שאני בגלל מי שאנחנו כולנו".

teilharddechardin.org

"אי קיומה של חברה אזרחית בעלת אחריות או סולידרית, מתגלה כחסרון משמעותי". 

vatican.va

אתגרו את עצמכם

1) האם אתה אלטרואיסט המשתוקק להשפיע לזולת?

2) למי מיועדת שיטת החינוך האינטגרלי?

3) בסולם של 1 עד 10, עד כמה תהיה מוכן להקריב את חייך למען שלום החברה העולמית?

(1 – לעולם לא, 10 – בכל מחיר):

4) ד"ר אורן הרמן, מרצה בכיר בתוכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן, בהרצאה מסקרנת על האבולוציה של האלטרואיזם. צפה בקטע (17 דקות) וכתוב את ההבדלים בין האלטרואיזם אצל בעלי החיים והאלטרואיזם בבני אדם: