שיעור מס' 1 - עולם במשבר

×

 

בשיעור זה נדבר על הדור החדש שאנחנו רוצים לראות בו את עצמנו או לפחות את הילדים שלנו. כשאנחנו מאחלים להם כל טוב בחיים שלהם, אנחנו לא רוצים שהם יחיו בחברה אכזרית, תחרותית, חברה שבה כל אדם צריך להתגונן כל הזמן בפני אחרים. אנחנו גם לא רוצים שיהיו עימותים בין מדינות, אשר יוצרים סכנה למיליוני אנשים כתוצאה מהנשק הגרעיני שנפוץ בעולם. אנחנו לא רוצים שהם יעברו את אותם המשברים שאנחנו עוברים ומרגישים כעת, משברים שרק הולכים ומתגברים – כלכלית, חברתית ואישית.

 

אם נשווה את שנת 2011 לשנים הקודמות, נראה שבשנה זו גדל מאוד מספר המתגרשים, ועלה מאוד מספר האנשים הסובלים ממצבי ייאוש ומלחץ, דבר שגרם לעלייה ניכרת בשיעור המתאבדים. מספר מקרי האונס והדיכוי עלה ביותר משליש, והוכפל גם מספר אסונות הטבע, שהתבטאו בצונאמי גדול, ברעידות אדמה, בהתפרצויות של הרי געש ובמספר הוריקנים. היו גם כשלים טכנולוגיים גדולים, כמו הפיצוץ בבאר הנפט שבמפרץ מקסיקו, ועוד בעיות ואסונות שמשנה לשנה רק מתגברים.

 

מספר המובטלים עלה בצורה דרסטית, כמו כן במשך שנה אחת עלה באחוז ניכר מספר מקרי האונס, התפרצויות אלימות וגילויי האכזריות בבתי ספר, וכן עלה מספר המחלות המיוחדות שהתגלו. זו היתה שנה די טראגית. ואנחנו כבר לא מתייחסים למספר המכורים לסמים ולאלכוהול, זה כבר לא נחשב לעומת האיום שיש בעולם כתוצאה מחוסר מזון, בעיות הביטחון הכללי והתפרצויות שמביאות למהפכות ומהומות.

 

אנחנו נמצאים במצב מאוד מסוכן, ועם זאת אנשים מפסיקים להרגיש את הסכנה שבו, ולא מפני שהתופעות עצמן חולפות, אלא שאנחנו כבר לא מסוגלים לחשוב עליהן כל הזמן, וטוב לנו יותר לנתק את עצמנו ממה שקורה ולזרום עם החיים. בכל זאת, אם נחשוב בכובד ראש איזה עולם אנחנו מכינים לדור הבא, נראה שאנחנו מוסרים להם עולם שהוא מאוד לא מוכן לחיים טובים, רגועים, בטוחים, שלווים, שנותנים לאדם סיפוק, חום וביטחון.

 

איבדנו את דרך ההתפתחות. התפתחנו בעקבות האגו שלנו שגדל במשך ההיסטוריה, אלא שהדרך הזו מובילה למבוי סתום. האגו דחף אותנו להתפתחות, לגילוי ולפיתוח צורות חדשות של חיים חברתיים, פוליטיים, כלכליים. פיתחנו את המדע, את הטכנולוגיה, עשינו הרבה דברים בעזרת הרצון שלנו ליהנות, לשגשג, אבל יחד עם כל הפיתוחים האלה איבדנו את הדרך, את המצפן של איך להשתמש נכון בכל הקִדמה והאפשרויות העומדות לרשותנו.

 

האנושות דומה לקבוצת אנשים שאיבדה את דרכה במדבר, ולא יודעת לאן ללכת. ומכל מה שקורה בארץ ובעולם, אנחנו רואים שהשליטים שלנו, מקבלי ההחלטות, אנשים חכמים, מדענים, מתאספים לכל מיני אסיפות (כמו ה-G8וה-G20), ולא יודעים בעצם מה להחליט. אין בידיהם שום תוכנית הבראה לארצם ולעולם. ואנחנו צריכים לראות האם יש לנו כאן חזון, איזה אור בקצה המנהרה. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

 

העולם שאנחנו משאירים לילדים שלנו הוא מקום שמאוד מסוכן לחיות בו.

נושאי משנה

 

ביחס לשנים קודמות, שיעור הבעיות שהתגלו בשנת 2011 בכל תחומי החיים עלה באחוזים רבים.

ריבוי הבעיות מקהה את החושים, וכבר איננו מבחינים בחומרת המצב.

משבר מנהיגות חריף פוקד את כל העולם, ולאיש אין פתרון לבעיות הרבות.

מקורות

"אנחנו כבר מתחילים להיווכח במפולות המידרדרות של המערכות האקולוגיות המקושרות הדדית. כתוצאה מכך, היסודות של הציוויליזציה התעשייתית גם התחילו להתמוטט".

bestfutures.org

"יש צורך ברור ודחוף לפיתוח פתרונות נוספים לאבדן מגוון רחב של צמחים ובעלי חיים בסביבתם במגוון רחב של צמחים ובעלי חיים בסביבתם הטבעית".

int-res.com

"המשבר הכלכלי הרס יותר מ 50 מיליון משרות, אחרי שנים של צמיחה חלשה ועלובה במשרות וחוסר שוויון גובר במדינות העשירות של העולם". 

project-syndicate.org

אתגרו את עצמכם

1) 96 שניות של הסבר למשבר הכלכלי העולמי. צפו בקטע האנימציה הבא וציינו את כל הבעיות הנובעות מהבעיה המרכזית: 

3) בשנת 2010 התפרץ הר געש בדרום איסלנד, 500 אנשים פונו מבתיהם, ונתיבי התעופה הרבים שעברו דרך איסלנד נסגרו ושיבשו את כל הטיסות לאירופה וממנה. כתוצאה החל להינמס קרחון ענק ששכן סמוך להר הגעש, והדבר גרם להצפות של שטחים נרחבים באיזור. 

סמן את מידת השפעתה של עובדה זו עליך: 

  10------┼------┼-----┼-----┼----5----┼-----┼------┼----- 1


אני מרגיש כאילו                קצת חבל לי, אבל אני        מה זה איסלנד??!

שזה קרה לי                     לא מרגיש קשור לזה         יש שם שוודים, לא?

עכשיו תאר לעצמך שזה קורה סמוך לעיר שלך.
האם השתנתה הרגשתך? [כן/לא]
 

מדוע?

ממה שלמדת עד כה, מדוע מתרחשים האסונות האקולוגיים האלו?

4) למה אנחנו לא מרגישים את מלוא חומרת המצב שבו אנו נתונים? 

2) הציטוטים הבאים לקוחים מדבריהם של פוליטיקאים ואנשי כלכלה בכירים. 

1.  אנגלה מרקל,לשעבר קנצלרית גרמניה: "אם האירו יקרוס, גם אירופה תקרוס."

2.  כריסטין לגארד,יו"ר קרן המטבע הבינלאומית: "ההתפתחויות בקיץ הראו לנו שאנחנו נמצאים בפאזה חדשה ומסוכנת".

3.  ז'אן קלוד טרישה,נשיא הבנק המרכזי האירופי: "צפויים לנו זמנים מאוד לא פשוטים".

4.  הרמן ואן רומפיי,נשיא המועצה האירופית: "אנחנו נמצאים במשבר הישרדות. אם לא נשמור על גוש האירו, לא נשמור על האיחוד האירופי".

5.  כריסטין לגארד,יו"ר קרן המטבע הבינלאומית: "קיים משבר אמון מובהק, שמחריף מאוד את המצב. מוכרחים לפעול כדי לפרוץ את מעגל הקסמים הזה".

6.  יוזף אקרמן,מנכ"ל דויטשה בנק: "זה לא סוד שבנקים אירופאים רבים לא ישרדו את ההערכה המחודשת של החובות הריבוניים במאזנים שלהם לפי מחירי השוק".

7.  ג'ורג' סורוס: "אנחנו על סף קריסה כלכלית, שתתחיל, נניח, מיוון".

8.  גרהרד שרדר,קנצלר גרמניה לשעבר: "המשבר הזה מראה בבירור שאיננו יכולים להחזיק במטבע משותף מבלי שתהיה לנו מדיניות פיסקלית, כלכלית וחברתית משותפת".

9.  נוריאל רוביני,כלכלן: "בטווח הקצר, הכלכלה העולמית זקוקה בדחיפות לתמריצים, אחרת נקרוס שוב אל תוך השפל הגדול. המצב מתדרדר במהירות".

לאחר שקראת את הציטוטים, נסה להגדיר את הבעיה ואת הפתרון לה: