שיעור מס' 11 - כוונות טובות

×

הכלי שבאמצעותו אני יכול לכוון את עצמי ואת כולנו בעבודה עם האגו לטובה ולא לרעה, זו הכוונה לטובת הזולת.נניח שיש לי בבית כל טוב, יש לי כל מיני מכשירים וכל מיני אפשרויות, יש לי הכול, ויש לי ילד קטן – מה אני עושה? אני יוצר לו גדר, אני מכין לו חדר משלו, ובחדר שלו אני דואג שלא יזיק לעצמו, שלא ייפול, שלא יהיו שם חפצים חדים, הצעצועים שלו צריכים להיות עגולים ומפלסטיק, לא כבדים, שלא יפיל אותם על עצמו, שלא יהיו פינות חדות, ושלא ייפול עליהם. אני בכוונה בונה סביבו עטיפה כזאת שהוא יכול להתקדם בביטחון ובצורה יפה. ככל שהוא מבין יותר ויודע להשתמש נכון יותר בכל מיני אמצעים, אני נותן לו גישה אליהם, כי אני יודע שהוא ישתמש בהם לטובתו.

 

כאן אני צריך להכין את החברה כך שלא כל אחד ואחד ישתמש בה רק לטובת עצמו, אלא שיפעל לטובת האחרים. אנחנו מבינים שהאגו שלנו מביא אותנו להתפתחות לא רצויה. במקום להשתמש בו להתפתחות טובה, אנחנו קודם כול דורשים הפרדה, דלתות, גדרות, מפתחים כלי נשק ואמצעים לשלוט באחרים. לכן רק חינוך שמקנה לאדם ערך, כוונה לטובת הזולת, לטובת הסביבה, יכול להציל אותנו, כך שכל אחד יכוון את עצמו נכון ביחס שלו, בעבודה שלו, במימוש של עצמו לטובת החברה. שכל אדם ידע לפי דרגת החינוך שיקבל היכן הגבול, עד כמה השימוש באגו טוב ועד כמה הוא רע. אנחנו צריכים להראות לו כל פעם יותר ויותר דוגמאות להתפתחות, עד שיוכל לשלוט באגו שלו בצורה נכונה ולטובת כולם.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

השימוש הנכון באגו נקבע לפי הכוונה, האם אני משתמש בו בכוונה להיטיב לעצמי (שימוש לא נכון) או לטובת הזולת (שימוש נכון).)

נושאי משנה

רק חינוך שמקנה לאדם כוונה לטובת הזולת יכול לעזור לנו להיחלץ מהמשבר שפוקד אותנו בכל תחומי החיים.

מקורות

"הבנה טובה יותר של הטבע האנושי יכלה גם לעזור למין האנושי לעודד שיתוף פעולה והתנהגות מוסרית ברמה הגלובלית".

sustainablehistory.com

"נדמה כי היתרון בהשגת שם טוב עולה על המחירים של עשיית חלקך למען טובה גדולה יותר, ואפילו אנשים אגואיסטיים יכולים להיות מונעים לאכפתיות. שווה לתרום כדי להגן על מעמדך בקהילה".

ped.fas.harvard.edu

"שיתוף פעולה נתמך ע"י מניעים אלטרואיסטיים שמשפיעים על אנשים לעזור לאחרים, למרות שאילו לא היו עוזרים, היה להם יתר כשירות או גמול חומרי אחר".  

themontrealreview.com

"רמה עמוקה ויציבה יותר של אושר מתקבלת בין חברים ואין צורך לאלץ אותה. אפילו, ואולי במיוחד, כאשר מתגלים קונפליקטים, ברור לכל שהם חלק משינוי חיובי".

amazon.com

אתגרו את עצמכם

1) מהי כוונה לטובת הזולת?

2) מה הקשר בין אגו וכוונה?

3) מה ההבדל בין חינוך של ילד בחברה הנוכחית לבין החינוך של אדם בחברה האינטגרלית?

4) מהי ההצלה היחידה במצבנו?

5) מה אנחנו, בני האדם, יכולים ללמוד מאווזי הבר? מסתבר שלא מעט. צפה בקליפ הבא ונסח מסר קצר ("סלוגן") לקמפיין פרסומי שמטרתו להעלות את ערך הערבות הדדית בחברה.