שיעור מס' 9 - כלכלה ואקולוגיה

×

שני המשברים העיקריים שמשפיעים עלינו במיוחד, הם המשבר הפיננסי והמשבר האקולוגי. אלה שני המשברים שמסכנים את חיינו. כשמחד, משבר במערכת הפיננסית גורם למתחים, מהפכות, מלחמות, מהומות - סכנת יציבות וביטחון, ומאידך, המערכת האקולוגית הלא יציבה יוצרת בעיות בגידול המזון ותופעות אקלים חריפות. התדירות של אירועי חוסר היציבות האלה עלו מאוד בשנת 2011 לעומת השנים הקודמות.

 

קשה לאדם לתפוס, שאנחנו גורמים לכך שהטבע יוצא מאיזון בהמון ממדים. אנחנו חיים בכדור הארץ על קרום דק של חומר קשה שמתחתיו חומר נוזלי גועש ובלתי יציב. כל היבשות הן קרומים קטנים שבולטים מעל האוקיינוס, ועליהם אנחנו חיים, זה כל המקום שיש לנו לחיות. אנחנו בוזזים את הקרקע מכל אוצרות האדמה, מחצבים, נפט וגז. מדענים אומרים שכתוצאה מהמסת הקרחונים בקטבים עם התחממות כדור הארץ, מי האוקיאנוסים יכולים לעלות לגובה של יותר מעשרים מטר מעל פני הקרקע. כמה שטחים, ערים ובני אדם יישארו אז מעל פני המים, וכמה יטבעו? ואיך ייראו חייהם של אלה שיישארו?

 

אנחנו נמצאים לפני אסונות מאוד גדולים, והאגו שלנו קושר לנו את העיניים ועושה מאיתנו עיוורים, עבדים שלו, טיפשים. אם לא המכה הפיננסית הזאת, המשבר הכלכלי, לא היינו שמים לב לשום דבר עד הרגע האחרון, היינו במצב של "אכול ושתה, כי מחר נמות". אבל הבעיה היא שזה לא מחר, אלא כבר היום אנחנו נמצאים בסכנת התפרצות של האוכלוסיה שתצא בתסיסה לרחובות, תוך אובדן אפקטיביות השלטון.

 

לכן מה שאנחנו רוצים לעשות כאן, זה להתחיל להכין את בני האדם, לשפר ולחנך אותם, ולהביא אותם לאותו מצב שכבר חייב להתחיל להתקיים בינינו. כי המשבר הזה הוא הופעה של כל הליקויים ביחסים בינינו, והוא בא ללמד אותנו שאנחנו לא יכולים להמשיך הלאה עם הכיוון שהתחלנו לפני מאתיים שנה.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

המשברים העיקריים שמשפיעים עלינו הם המשבר הכלכלי והאקולוגי.

נושאי משנה

  • המשבר הכלכלי גורר אחריו תגובה של מהפכות ומלחמות.
  • המשבר האקולוגי משלים את המשבר הכלכלי עם בעיות אקלים, חוסר במזון וכו'.
  • המשבר האקולוגי נובע מחוסר האיזון בטבע;חוסר האיזון בטבע נגרם על ידי האדם.
  • המשבר הכלכלי הוא מופע של הליקויים ביחסים בינינו.

מקורות

"אני טוען לקרוא יחדיו לפאנל של מנהיגים מדעיים לשמוע ראיות ולהפיק דו"ח מדויק, כתוב בפשטות על הבנות עכשוויות בנושא השינוי בפני הים".

iopscience.iop.org/

על כל מקום, הסכנה הגדולה ביותר, שהרבה מומחים מזהירים בפניה, היא שההתחממות הגלובלית תגרום למפלסי פני הים לעלות באופן דרמתי. התפשטות תרמית כבר העלתה את האוקיינוסים ב 4-8 אינצ'ים (10-20 ס"מ(

news.nationalgeographic.com

"מחצית מהמנכ"לים של חברות גדולות ברחבי העולם מאמינים שמצב הכלכלה העולמית יידרדר ב-12 החודשים הקרובים. רק 15% מתוך 1,258 המנכ"לים שנשאלו היו אופטימים וצפו כי מצב הכלכלה העולמית ישתפר השנה.

themarker.com

"המשבר הכלכלי והפיננסי החמור והמתמשך הוא רק היבט של משבר רב מימדי בו זמני גדול יותר בקנה מידה גלובלי".

globaleducation.kbb1.com

אתגרו את עצמכם

1) בסופו של דבר הכלכלה היא שיקוף של היחסים בינינו. אי אפשר לקיים כלכלה ללא רמה בסיסית של אמון בין בני אדם, וכשהאמון נשבר, גם הכלכלה קורסת. זה בעצם כל הסיפור. הדוגמה המוצלחת ביותר לכך היא המשבר הכלכלי של 2008, שהסיבה העיקרית לפריצתו הייתה תאוות הבצע הבלתי נשלטת של הברוקרים בוול-סטרייט. דוגמה מוצלחת נוספת היא האחים צחי ונחי תשוקה

ועכשיו לשאלה מעט קשה, איזה עיקרון בסיסי בהבנת המשבר הכלכלי חסר במערכון של "שבוע סוף"?

זקוקים לרמז? להלן ביקורת של אורי קליין על הסרט "התמוטטות", שמתאר את הנעשה בחברת השקעות אחת ערב המשבר הפיננסי של 2008:

"צ'נדור הגדיר את סרטו כמותחן, ואף כי אפשר להתווכח עם ההגדרה הזאת, יש בה מידה מסוימת של דיוק; שכן העלילה מעוצבת ככדור שלג ההולך ומתגלגל, וככל שהוא מתגלגל כך אנו נעשים מודעים לחוסר היכולת של רוב הדמויות בסרט, בעלות עוצמה ככל שחשבו שהן, לשלוט בחייהן ובגורלן. הם חיילים על לוח השחמט של הקפיטליזם, ונפילתם היא רק עניין של זמן. אם סרטו של צ'נדור מצליח אמנם לעורר מידה של צמרמורת, הרי היא נובעת מהעובדה שאנחנו, כמו הדמויות בסרט, נעשים מודעים יותר ויותר לעובדה שאנו נתונים בשליטתם של כוחות שלעתים אנחנו אפילו לא מודעים לקיומם בחיינו".

חומר העשרה נוסף: אחד מהסרטים הטובים (לטעמנו, כמובן,) של השנים האחרונות (זוכה פרס האוסקר לסרט הדוקומנטרי לשנת 2010) הוא "עבודה מבפנים". הסרט שמתאר את המשבר הכלכלי של שנת 2008 מדגיש עד כמה המשבר הכלכלי העולמי הוא רק השתקפות של משבר ערכי-חברתי עמוק הרבה יותר. ההמלצה שלנו, פנה לעצמך שעה וחצי וצפה בסרט. (לצערנו, לא מצאנו גרסה מתורגמת של הסרט, ומפאת חשיבותו בחרנו לצרף אותו לערכה בכל זאת). 

2) המשבר האקולוגי גורם ל:

3) על מה היית חושב אם היית שומע על גל צונאמי שכיסה את ניו יורק?

4) לסיום השיעור אנחנו מזמינים אותך להצטרף אלינו לחוויה מעט מוזרה - הרגעים האחרונים במסעה של גורילה לחלל. לפני שישים וחמש שנה שוגרה הקופה אל המרחבים האינסופיים של היקום, במסגרת פרויקט החלל האמריקאי, וכעת היא בדרכה חזרה לכדור הארץ. לאיזה עולם היא עומדת לחזור...?