שיעור מס' 12 - כוח אחד

×

אנחנו מתקדמים לקראת חיבור, לקראת הבנה הדדית ועיצוב כל האנושות כדמות אדם אחד, כשכל החלקים שבדמות הכללית הזאת משלימים זה את זה. כך נגיע למצב שכל האנושות תהיה כאחד.

 

אנחנו מגלים בזה כוח אחד, שבו אנחנו מרגישים את עצמנו חיים מתוך הרגשה כללית, ולא הרגשה פרטית, אישית, של כל אחד ואחד. אני חי ומרגיש גם חיים של אחרים, כולם נעשים קרובים אליי. אני מבין אותם ומרגיש אותם, אני נכלל מהם. כך שהחיים שלי הם לא חיי אדם פשוט, רגיל, קטן, אלא אני נושם וחי יחד עם כל האנושות. האדם מתחיל לעלות ממצב פגיע, של קטן וחלש, למשהו גדול, הכי גדול בטבע. כך אנחנו מתחילים להרגיש את החיים מממד חדש, מרמה שנקראת דרגת "המדבֵּר" – מין חדש.

 

כתוצאה מכך, משתנים גם הפסיכולוגיה והיחס שלנו לחיים. תפיסת העולם משתנה מהסתכלות צרה, אישית, אגואיסטית, לתפיסה רחבה וגלובלית. דרך המשקפיים החדשים האלה, כמו דרך האנושות כולה, אני מתחיל לראות את העולם החדש. כשאני מסתכל על זה בצורה אחרת, ומגלה חיים שלא תלויים רק בגוף שלי אלא בכל בני האדם, אני מתעלה להרגשה של חיים מערכתיים, אנושיים, חוץ גופיים. בהתעלות פסיכולוגית כזו אנחנו מגיעים למשהו מיוחד.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

החיבור בין בני האדם מוביל להתפתחות האנושות לרמה חדשה, שחווה את המציאות מתוך הרגשה כללית ולא אישית. רמה זו מכונה "מין המדבֵּר". 

נושאי משנה

1. בדרגת "המין המדבֵּר" האדם מתעלה להרגשה של חיים חוץ גופיים.
2. מתחילים לראות עולם חדש - חל שינוי בתפיסת העולם מהסתכלות צרה ואגואיסטית, לתפיסה רחבה וגלובלית.

מקורות

"כאשר חברה אנושית פועלת בהדדיות עם הטבע, בני אדם מתחילים לשנות את עצמם. או במונחים של סוציולוגיה, כאשר בני אדם בוחנים ומשנים את הטבע ה"חיצון", הם מתחילים בהתאם לשנות את הטבע הפנימי שלהם".

books.google.co.il

"מחזורי ההתפתחות של הטבע מלמדים ודוחפים את האנושות לשתף פעולה כמשפחה אחת גלובלית".

sahtouris.com

"על פי מודל מחשב חדש, מוחם של בני אדם וקופים גדול יחסית כי הם התפתחו להיות יצורים חברתיים. עוד עולה מהמודל, כי עצם שיתוף הפעולה, מספיק כדי לגרום למוח להתפתח להיות מורכב יותר".

news.sciencemag.org

אתגרו את עצמכם

1) אנשים רבים לוקים בשבץ מוחי. לא רבים מהם, הם חוקרי מוח. אחת מהן, ג'יל בולטי טיילור, חוותה במהלך השבץ המוחי תופעות יוצאות דופן, שמתוך הפרספקטיבה המדעית שלה, גרמו לה לשינוי מהותי בצורה שהיא תופסת את החיים. אתה מוזמן לצפות ב-19 דקות של הרצאה מרגשת ופוקחת עיניים של בולטי טיילור, שבכוחה לשנות גם את צורת תפיסת החיים שלך (מומלץ להפעיל את התרגום לעברית בתחתית הקליפ באמצעות בחירת השפה המתאימה).

2) כיצד מגיעים להרגשת חיים חוץ גופיים?

3) מה הכוונה בכינוי "מין המדבֵּר"?

4) להלן ציטוט מתוך מאמרם של פרופ' איגור אבילגזייב, מרצה בפקולטה לתהליכים גלובליים באוניברסיטה הממשלתית במוסקבה, ואילייה אילין, חבר באקדמיה למדעי הטבע:

"האנשים צריכים להיות בעלי השקפת עולם רחבה, לרכוש יכולת הבנה כלל-עולמית של התהליכים המתרחשים ולנתח את הבעיות המתעוררות. התנועה העיקרית של העולם המודרני היא לכיוון של שלמות יותר ויותר גדולה, לכיוון של יצירת שוק גלובלי אחד, סביבת תקשורת אחת, ושקיפות מידע לציבור".
 

א) במה תומכים דברי הכותבים בקטע הלימוד האחרון? 

ב) האם אתה מסכים איתם? אם כן, במה? אם לא, במה לא? 

5) איזה ביטוי היית רוצה לראות בחיי היומיום שלך כאשר מדובר על הבנה הדדית, על הרגשת האחרים כקרובים, על השלמה הדדית ושלמות יותר גדולה? תן 3-2 דוגמאות למצבים במשפחה, בכביש, בעבודה, במקומות ציבוריים או כל סיטואציה אחרת שעליה תחשוב.