שיעור מס' 11 - אנושות חדשה

×

בתקופה הקרובה האנושות תיפטר מכל העבודות שאין בהן צורך, חוץ ממה שנקרא "אוכל נפש", כלומר, הספקת הדברים ההכרחיים לחיים בתנאים רציונליים. האדם יעבוד שעתיים עד שלוש שעות ביום כדי לספק לעצמו דברים הכרחיים, וכל יתר שעות היום יהיו שעות פנאי.

 

ושעות הפנאי האלו יהיו השעות שבהן נעצב את הסביבה שלנו, להשפיע על עצמנו ועל כולם. כל אחד ישתתף בחוגים כאלה, כדי שסביב כל אחד ואחד יהיו השפעות נכונות מכמה וכמה סביבות וחברות, שבהן הוא כל הזמן יגדל בצורה הטובה ביותר.

 

כמו שמגדלים פירות וירקות בחממה ומספקים להם כל מיני תנאים, בשילוב מיוחד, וכך הם גדלים טוב, ואנחנו מקבלים פרי יפה ומתוק, שעונה על כל הדרישות. אותו דבר נצטרך לעשות עם עצמנו ועם הילדים שלנו. זה יהיה העיסוק העיקרי של האדם בעידן החדש.

 

המשבר הנוכחי איננו משבר שלילי, אלא חיובי. זו לידה של חברה חדשה, של אנושות חדשה, שבה אנחנו מתחילים לעצב את עצמנו לדרגה חדשה של חיבור, של יישום כל היכולת שיש בכל אחד ואחד.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

המשבר העולמי הוא למעשה לידה של חברה אנושית חדשה, המכוונת את האנושות למצב של חיבור, מצב של מימוש כל היכולת האנושית.

נושאי משנה

1. שעות הפנאי בחברה החדשה יהוו את מרבית שעות היום, ויוקדשו לבניית הסביבה הנכונה.
2. ניצור מצב בו סביב כל אחד ואחד תמיד יהיו השפעות נכונות.

מקורות

"חינוך לפנאי צריך לכוון להעשרת הידע והכישורים של אלו אליהם הוא פונה, ולאפשר להם להשתמש בשעות הפנאי על מנת לשפר את איכות חייהם".

assembly.coe.int

"הרצון הגובר של בני האדם לחוויות מביא איתו לא רק רצון לחזק את הקשרים שלהם ולהנות בנעימים עם חברים ומשפחה, אלא גם רצון לידע ולשיפור עצמי".

whitehutchinson.com

"מדע הכלכלה חייב לעבור שינוי תפיסה יסודי, כדי לעצב מחדש את העולם המודרני במונחים ביו-כלכליים, כמו מפעל הישרדות קולקטיבי המשלב אסטרטגיות שיתופיות ותחרותיות".

cooperationcommons.com

"כל תלמיד רציני של הנושא יודע שיציבות הציביליזציה תלויה לבסוף בחכמה בה היא מפיצה את עושרה ומתחלקת בנטל העבודה, ובהגינות הלימוד אותו היא מספקת לילדיה".

spaceandmotion.com

"ישנן ראיות לכך שאנשים העובדים פחות שעות בשבוע הינם יותר פרודקטיבים שעה לשעה, וזה בוודאי טוב לעסקים. ובמקביל, זה יעזור להרחיק את ערכי החברה מצרכנות חסרת רסן בה אנו עובדים על מנת להרוויח, מרוויחים על מנת לצרוך וצורכים ברמה שמסכנת את כדור הארץ".

www.neweconomics.org

אתגרו את עצמכם

1) המשבר הכלכלי החמור שפוקד את העולם אינו מביא איתו רק חדשות רעות, אלא הוא מאפשר, למשל, לבדוק מחדש את היחס שלנו למרוץ העכברים המטורף, שנקרא "החיים". המשבר פותח לנו פתח למצוא את האיזון הנכון בין עבודה למשפחה. להלן דברים שאמר בעניין הסופר האוסטרלי ניגל מארש (Nigel Marsh) (מומלץ להפעיל את התרגום לעברית בתחתית הקליפ באמצעות בחירת השפה המתאימה).

2) לפניך משפט מתוך השיעור הנוכחי: "האדם יעבוד שעתיים עד שלוש שעות ביום כדי לספק לעצמו דברים הכרחיים, וכל יתר שעות היום יהיו שעות פנאי". 

אילו תחושות מתעוררות בך בעקבות הקריאה? ניתן לסמן יותר מרגש אחד שאתה מזדהה איתו.

האם תוכל לפרט ולנמק את הרגשתך? 

3) כשנגיע למצב של החברה החדשה, כיצד יתקיים החינוך בפועל? 

4) מה נקרא מימוש הפוטנציאל המרבי של האנושות כולה? 

5) מי לדעתך עתיד להשתתף בעיצוב החברה החדשה בשעות הפנאי שלו? 

6) בלחיצה כאן, תגיע למנוע חיפוש התמונות של גוגל.

האם תוכל למצוא תמונה שמתארת את המצב הבא:
"המשבר הנוכחי איננו משבר שלילי, אלא חיובי. זו לידה של חברה חדשה, של אנושות חדשה, שבה אנחנו מתחילים לעצב את עצמנו לדרגה חדשה של חיבור, של יישום כל היכולת שיש בכל אחד ואחד".

אנא הדבק קישור שלה.

אתה מוזמן להיות יצירתי smiley