שיעור מס' 15 - התפתחות במודע

×

המצב שבו אנחנו נמצאים, מאוד מיוחד. מתוך המחקר שלנו עלינו להבין, שאנחנו כנראה עוזבים את כל הדברים שמהם בנינו את העולם שלנו, ועוברים לממד חדש, לרמה חדשה של קיום, ממש קופצים דרגה, נולדים לעולם חדש. עולם שבו מתקיימים חוקים אחרים, כאלה שהטבע כבר התחיל להציג אותם בפנינו. אלה החוקים האינטגרליים, התלות ההדדית, כולם עם כולם, העולם העגול, עולם שהוא בשוויון, בחיבור. חוקים שלפיהם אנחנו חיים במשפחה בריאה. כנראה שלקראת המצב הזה אנחנו מתקדמים.

 

האם רק לנו זה נראה כך? האם אנחנו רק חולמים על זה, או שזה מה שמחכה באמת לאנושות, ובהכרח נצטרך להגיע למצב הזה, על ידי ההכרה שלנו או על ידי הכוחות שיחייבו אותנו? במקרה כזה, ודאי שזה יהיה רק לטובתנו אם נלמד את כל החוקים האלה, כי אז נדע איך לעבור ממצב למצב בצורה טובה ויפה.

 

אנחנו חייבים ללמוד את החוקים האלה מפני שבכל ההתפתחויות הקודמות התפתחנו על ידי דחיפה של הטבע מאחור, באמצעות הרצון החדש שלנו. והיום לא, היום אנחנו נמצאים במבוי סתום, אנחנו צריכים בעצמנו לחקור מה הצעד הבא, בשביל מה הוא נועד, ואיך עלינו לעשות אותו. וכשנִפְתַח את החיים החדשים האלה, נראה ונבין אותם.

 

אנחנו נצטרך גם ללמוד מהם האמצעים שבעזרתם אנחנו מגיעים לחיים החדשים. בניגוד להתפתחות האינסטינקטיבית שהייתה בכל הדורות הקודמים, במעבר ממצב למצב, ממצב חברתי אחד למצב חברתי אחר, לצורות השונות של החברה. עכשיו עלינו להתפתח בצורה הכרתית, כך שאנחנו צריכים להבין את הטבע, את החוקים שלו. ואז, יחד עם מימוש החוקים האלה, בהבנה ובהכרה של עצמנו, של החברה האנושית, נעבור למצב החדש.

 

אנחנו כאילו מיילדים את עצמנו. הפעם אנחנו צריכים לעלות לגובה, להסתכל מלמעלה על עצמנו, על המצב שלנו ועל מה שאנחנו עוברים. וזה לא קרה לנו אף פעם. תמיד זרמנו, ניצלנו הזדמנויות, השתתפנו במהפכות. היום אנחנו צריכים לעלות במודעות אל מעל לחיים שלנו, לראות את כדור הארץ ואת כל החברה האנושית בצורה גלובלית מלמעלה, ואז להתפתח הלאה.

 

זו הפעם הראשונה שהטבע דורש מאיתנו, מכל אחד ואחד מאיתנו ומכולנו יחד, להגיע לידיעה ברורה מי אנחנו, באיזה עולם אנחנו נמצאים, ולאיזה מצב אנחנו מתפתחים. זו הפעם הראשונה שדורשים מאיתנו להיות "אדם", שמבין ומכיר את מהות החיים.

לכן אנחנו צריכים להבין שהקורס שלנו לא נועד כדי שנעביר את הזמן סתם כך, אלא כדי לעזור לנו לשנות את החיים שלנו ממש, להעלות את החיים לרמה חדשה, לשלמות. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

עד כה התפתחנו בצורה לא מודעת. היום הטבע דורש מאיתנו להתפתח במודע ולקחת חלק פעיל בתהליך.

נושאי משנה

1. היום אנחנו נמצאים במבוי סתום שמוביל אותנו לחקור מי אנחנו, באיזה עולם נמצאים ולאיזה מצב מתפתחים.
2. כדי להבין את עצמינו, עלינו להבין את הטבע והחוקים שלו.

מקורות

"האבולוציה של המין האנושי עוד לא הגיעה לסיומה. בני אדם הם לא מוצר מוגמר, אלא תהליך מתמיד ולא גמור, מטרה נעה. המצב הנוכחי שלנו אינו המילה האחרונה".

egothebook.com

"הטענה היא שאם אנשי העולם היו מפתחים הערכה הוליסטית יותר של קשרי הגומלין המורכבים המקשרים אותנו זה לזה ואל הטבע, היינו מפנימים השפעות חברתיות וסביבתיות חיצוניות ולוקחים בחשבון את רווחתם של הדורות הבאים בקבלת החלטות היום".

jsterman.scripts.mit.edu

"על פי מודל מחשב חדש, מוחם של בני אדם וקופים גדול יחסית כי הם התפתחו להיות יצורים חברתיים. עוד עולה מהמודל כי עצם שיתוף הפעולה, מספיק כדי לגרום למוח להתפתח להיות מורכב יותר".

news.sciencemag.org

אתגרו את עצמכם

1) צפה בקליפ הבא וענה על השאלות: מי אנחנו, ומה נועדנו להיות? 

×

שאלה אחת יכולה לשנות את מהלך ההיסטוריה.
מי אנחנו?
לפני 13.7 מיליארד שנים נדחסנו לתוך נקודה אחת.
לפני 10 מיליארד שנים היינו כוכבים – מתפוצצים אל הקיום.
לפני 3 מיליארד שנים היינו חיידקים – היינו חיים.
לפני 550 מיליון שנים היינו תולעים שטוחות – היו לנו לבבות ומוחות.
לפני 400 מיליון שנים היינו דגים – היו לנו לסתות.
לפני 50 מיליון שנים היינו קופי אדם – עם ידיים, רגליים ומוחות גדולים יותר.
לפני 5 מיליון שנים היינו בני אדם – היו לנו מיתרי קול.
לפני 100 אלף שנים כבר יכולנו לדבר – אבל לא לשאול את השאלה הזאת.
מי אנחנו?
לפני 1,000 שנים היינו כולנו יצירות פרי כפיו של אלוהים – חוץ משכנינו, שהיו עובדי אלילים.
לפני 200 שנים היינו בריטים, צרפתים, אמריקאים, הודים, סינים.
לפני 100 שנים הייתה לנו ההוכחה שכולנו בני מין אחד שהתפתח מן הקוף – מעטים מאיתנו היו מרוצים.
לפני 60 שנים הצהרנו שאנחנו כולנו בני אדם – זכאים לאותן זכויות אדם.
לפני 10 שנים התחלנו להגיד שאנחנו אזרחי העולם.
היום אנחנו יכולים לספר סיפור גדול יותר.
אנחנו יכולים להיות בני אדם – אנחנו יכולים ליצור זהות תרבותית שמניעה אותנו, שלוקחת אותנו למקומות, לספר סיפור שמחזיק מעמד!
50 שנים מהיום אנחנו יכולים להיות אנשי מאדים.
מיליארד שנים מהיום אנחנו יכולים להיות מתיישבים החיים על כוכבים חדשים.
10 מיליארד שנים מהיום נוכל להיות הכוח היצירתי של היקום שלנו.
או שלא.
אנחנו רוצים להגיע למקומות שמעולם לא היינו בהם.
אתה בא? 

×

2) במה שונה שלב ההתפתחות הנוכחי מכל שלבי ההתפתחות הקודמים?

3) סכם את עיקרי השיעור בכמה משפטים, וכתוב מדוע לדעתך בחרנו את הצורך להתפתחות במודע כנושא העיקרי של השיעור, למרות שמוצגים בו נושאים נוספים.

4) רגע לפני שאנחנו מסיימים את יחידת הלימוד הראשונה, צפה באבולוציה של האדם על פי משפחת סימפסון. האם פסגת ההתפתחות האבולוציונית שלנו היא לרבוץ על הכורסה ולבהות בטלוויזיה, או שנועדנו ליותר מכך?!