שיעור מס' 7 - עסקים מיותרים

×

האנושות פיתחה כל מיני עסקים מיותרים, עסקים לא הכרחיים, מקצועות לא הכרחיים, תעסוקה לא הכרחית לאורך התפתחותה.

 

אנחנו רואים עד כמה הרפואה התקלקלה במהלך שישים השנים האחרונות. היום זה עסק שמגלגל הרבה מאוד כסף. בדיקות, תרופות, רופאים מומחים, מיכשור רב וחיסונים. ניכר שהתפתחות זו לצד השיפורים הובילה לצריכת יתר של שירותי בריאות.

 

התפתחות זו הרחיבה והגדילה את מנגנוני הבריאות ואת מערכת הבריאות, ונדמה שזה הפך לעסק שמטרתו להרוויח מבני האדם יותר מאשר לשרתם. שליש מאוצר המדינה הולך לבריאות, ואנשים משלמים על רפואה פרטית עוד הרבה מעבר לזה. איבדנו את האמון ברופא, כי הוא חושב כלכלית על הרווח שלו, בשונה מהרופא בעבר, שהיה ממש נאמן לבריאות האדם, ואפילו היה מטפל בחינם. היום בלי רפואה משלימה, פרטית, ביטוחי בריאות, אתה לא יכול לקבל שירות סביר. אתה לא יכול לסמוך על הרופא, כי העיקר בשבילו זה לקבל כמה שיותר חולים ולהביא את רווחיו למקסימום. זו התרבות שלנו. זאת אומרת, עשינו מכל השירות הזה עסק גדול. ולכן אם רק מנקים את מערכת הבריאות מהמרכיבים שבנויים על האגו, על להרוויח, להצליח, לשלוט – מגלים פתאום שלפחות שמונים אחוזים ממנה מיותרים. וזו תעשייה ענקית.

 

היום יש לנו הרבה רופאים, שכל אחד מתמחה במשהו מסוים. יש בזה גם חלק שהוא מוצדק ומועיל, אבל זה חלק קטן. אם ניקח בחשבון את הבעיות שנגרמות מתוך ערך החיים שלנו, מתוך העבודה, מתוך התסכולים, מתוך העצבים והלחץ, מתוך הזיהום, אם ניקח בחשבון מה אנחנו גורמים לעצמנו כתוצאה מכל זה, וננקה את הדברים האלה שהם תוצאה מהחיים הלא נורמאליים, אז נראה שאנשים יהיו במצב בריאותי אחר לגמרי. ויש על זה סטטיסטיקה, אפשר להוכיח זאת.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

המשבר ברפואה המודרנית.

נושאי משנה

  • במהלך שישים השנים האחרונות הרפואה "התקלקלה", הפכה לתעשייה כלכלית משגשגת ש"חולבת" כספים מבני האדם (נתון מעניין: שליש מאוצר המדינה הולך לבריאות).
  • האנשים מאבדים אמון ברופאים כי הם חושבים רק איך להרוויח, בשונה מהעבר, שרופא היה נאמן לבריאות האדם גם אם הטיפול היה בחינם.

מקורות

"כשלחפצים יש פחות חשיבות, אנשים מגלים שיש להם יותר מקום בחייהם לחוויות".

whitehutchinson.com

חינוך לזמן חופשי צריך לכוון להעשרת הידע והמיומנויות של אלה שהוא מכוון אליהם ולאפשר להם להשתמש בזמנם החופשי כדי לשפר את איכות חייהם.

assembly.coe.int

בני האדם והעולם הטבעי נמצאים בכיוון התנגשות. פעילויות האדם גורמות לנזק אכזרי ולעיתים בלתי הפיך על הסביבה ועל משאבים חיוניים.

worldtrans.org

אתגרו את עצמכם

1) האם אתם יודעים מהן שתי התעשיות שמכניסות הכי הרבה כסף בעולם? רמז, הראשונה היא תעשיית הנשק. ומהי השנייה? התשובה נמצאת כאן.

מהי לדעתך הסיבה העיקרית לשחיתות בתעשיית התרופות, ומהו הפתרון שאתה מציע, בהתאם לחינוך האינטרגלי:

2) דרג לפי הסדר מ 1 עד 10 את המקצועות הבאים מהחשוב ביותר להכי פחות חשובלפי סדר העדיפויות בחברה האינטגרלית:

א. בנקאי מומחה בתחום ההשקעות

ב. מוכר במכולת

ג. פדיקוריסטית מומחית בבניית ציפורניים מלאכותיות

ד. רופא מומחה בכירורגיה של כף היד

ה. סוחר נשק

ו. עובד בשירותי הכבאות

ז. חקלאי שמגדל מלונים בטעם אפרסק

ח. מהנדס מזון מומחה בצבעי מאכל

ט. ספר כלבים

י. אחות חדר ניתוח

3) אם יתברר שהמקצוע שלך לא הכרחי, האם היית מסכים לעבור שינוי מקצועי?

4) אחת מהבעיות המועלות בכתבה על תעשיית התרופות היא השיעור הגבוה של המשתמשים בתרופות אנטי דיכאוניות. לפי הנתונים הרשמיים של ארגון הבריאות העולמי, עד לשנת 2020 הדיכאון ידורג כמחלה השנייה בחומרתה בעולם. מה המשותף לדעתך למשבר בתעשיית התרופות ולעלייה החדה בשיעור הסובלים מדיכאון?

5) והנה משהו לקינוח - הרהור פילוסופי של הכדורגלן דב נבון על משמעות החיים – האם תרשום לו כדור אנטי דיכאוני, או שתמליץ לו להצטרף אלינו ללימוד...