שיעור מס' 11 - דרגת חיים חדשה

×

 

כאן אנחנו צריכים להבין שהחינוך הוא העיקר. להגיע לראייה כזאת כפי שתיארנו קודם, להחלטה שכך נתייחס לאחרים, ובהדרגה גם לעבוד על כך בתוך תוכנו - זו עבודה גדולה מאוד, וגם החשובה ביותר. ועכשיו, כשכל האנושות נכנסת לעידן החדש הזה, נצטרך לעשות על עצמנו את התיקון הזה, ולהיות באמת לבני אדם. "בני" במושג "בני אדם" - הם החלקים של דמות ה"אדם" הכללית, שכולנו יחד כך נמצאים בתוכו.נקווה שהתפתחות החינוך האינטגרלי תאפשר לכל אחד מאיתנו לראות את ההוכחות המסופקות לנו על ידי הטבע, המחקר המדעי, החיים עצמם, וההתפתחות שלנו עצמנו - שחובה עלינו לעשות את התיקון הזה. אם כולם ישתכנעו להצטרף לחינוך הזה, הידע החדש הזה יעזור לכולם להשתנות, וכך נוכל להגיע לעולם טוב יותר.

 

עכשיו, אנחנו נמצאים עדיין רק בפִתחו של העולם החדש. והיופי שבדבר הוא, שאדם שמתקשר עם אחרים, כבר מתחיל להרגיש את העולם, את החיים, דרך אחרים. כשאני אוהב את הילד הקטן שלי לדוגמה, אני נמצא כאילו יחד איתו בבית הספר, ובכל מקום שאליו הוא מגיע. אני נהנה ממה שהוא נהנה, ומרגיש מה שהוא מרגיש. ברגע שאתחיל להתקשר באופן כזה? לכל העולם, אתחיל לקבל התרשמות מכל העולם, ופתאום יגיע אלי אותו ידע ואותה הרגשה שיש לכל בני האדם בעולם. כך, אני יכול להרחיב  את החיים שלי עד כדי כך, שאני כבר לא אחיה בתוכי, אלא בתוך כולם. וכאן אני יכול גם לגעת בנקודה הנצחית שבי, אם אכלל עם כולם יחד במערכת של ה"ערבות הדדית".  

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

כשנרגיש את כולם במערכת של "ערבות הדדית" נגיע לדרגת חיים חדשה - חיים חוץ גופיים.

נושאי משנה

החינוך הוא העיקר! הוא יביא בהדרגה לשינוי היחס לאחרים.
על ידי ידיעות והפעלות נקבל "חינוך אינטגרלי" ונגלה שכולנו חלקים של אדם אחד - כולנו "בני אדם".
 

מקורות

סימביוזה (החיים בצוותא של אורגניזמים שונים) חשובה הרבה יותר באבולוציית החיים ותיפקוד האורגניזמים והאקולוגיות, מאשר ההשקפות מכוונות התחרות של דרווין שזכו להסכמה ולהגנה בעבר, וייתכן שהיא הכוח המניע של החיים עלי אדמות

cooperationcommons.com

"דרוויניזם הוליסטי, מעביר את המיקוד שלנו מהמטרות של הגן האנוכי לתכלית המתפתחת והמתהווה של המערכות החיות כשלם, ולאינטראקציות הפונקציונליות וליחסים (הסתגלויות בסביבות מסוימות) המתבטאים בצורות שונות של הישרדות ורבייה"

complexsystems.org

"המחשבה כל הזמן יוצרת בעיות ואז מנסה לפתור אותן. אך בניסיון זה היא מחריפה אותן, כיוון שהיא לא מבחינה בעובדה שהיא יוצרת אותן, וככל שמתרבה המחשבה כך היא יוצרת עוד בעיות".

psychicsahar.com

"כחברה, למדנו טוב יותר כיצד ללמוד – אני קורא לכך למידה חברתית; זוהי הדינמיקה של השינוי, המסוגלת להוביל אותנו לסוג חדש של חברה, אשר לא תשמיד את עצמה מתוך ההתרחבות שלה עצמה. לכן, אנו מוכרחים לחלוק קודם חזון משותף לחברה חדשה, לפני שאנו ממשים אותו".

journals.isss.org

אתגרו את עצמכם

4) זרזיר הוא ציפור שיר נפוצה. אמנם אין לה חן מיוחד או תכונות יוצאות דופן, אבל מעט לפני שיורדת החשכה, כשאלפי זרזירים מתאספים יחד למטס אחרון לפני השינה, מתרחש פלא בלתי נתפס. נצא לטיול קצר אל המרחבים הפתוחים של דרום אנגליה, לצפות יחד במופע הקסום של להקות הזרזירים.

בקטע הלימוד האחרון מתואר הקשר והחיבור הטוב בין בני האדם במילים הבאות: "ברגע שאתחיל להתקשר באופן הזה לכל העולם, אתחיל לקבל התרשמות מכל העולם, ופתאום יגיע אלי אותו ידע ואותה הרגשה שיש לכל בני האדם בעולם. כך אני יכול להרחיב את החיים שלי עד כדי כך, שאני כבר לא אחיה בתוכי, אלא בתוך כולם".

3) לפי הטקסט של השיעור, מה נגלה בעזרת החינוך האינטגרלי?

האם לדעתך הקליפ נוגע רק לחינוך ילדים, או שהוא יכול להתאים לעיצוב של כל אדם? 

מה הערך המרכזי שעליו מציעה הפסיכולוגית, לימור סופר פטמן, לשים דגש בחינוך?

2) את "השולחן העגול" של תנועת הערבות כבר הכרתם. בדיון במסגרת אחד מהשולחנות העגולים, טענה הפסיכולוגית, לימור סופר פטמן, בזכות הצורך בשינוי הקשר בינינו. אנחנו מזמינים אותך לצפות בדברים. 

1) "כתונת הפסים", אותה כתונת ידועה שזרעה פירוד בין יוסף לאחיו, היא גם שמו של אחד משיריו המרגשים של מאיר אריאל, שיר שהוא תפילה לחיבור מעל כל ההבדלים. הקשב לשיר וכתוב כיצד הוא מעביר את המסר שעלינו להיות בני אדם וחלקים של שלם אחד גדול?