שיעור מס' 8 - להקשיב לחכמים

×

בניסיון לסדר לעצמנו סביבה שתלמד אותנו איך להיות מחוברים נכון, אנחנו דומים לילד. ילד חכם שמבין שהוא צריך לגדול נכון ויפה, ולכן הוא רוצה לעצב לעצמו סביבה תומכת. לשם כך עליו ללכת לשכנים, לשלם להם אם צריך, כדי שיתחילו להתחבר ביניהם, שיראו לו שהם מחוברים, שיציגו לו תמונה זו כשחקנים, שידמו יחסים יפים וטובים ביניהם ויתחילו למשוך גם אותו לחיבור הזה. כי הוא יודע שאם הוא יראה את הדוגמאות האלה, הוא יושפע מהן, וכתוצאה מכך יגדל יפה וטוב. בצורה כזאת כל אחד מאיתנו יכול להציל את עצמו בעזרת הסביבה, ממצב של פירוד, למצב של איחוד.

 

אם, למשל, אני רוצה ללמוד מוזיקה, אבל אין לי רצון מספיק גדול לזה. אני צריך מישהו שימשוך אותי, מישהו שיגרה אותי ויראה לי שמוזיקה זה יפה, שזה גדול, שזה מיוחד. אני הולך לכמה מוזיקאים, משלם להם והם באים אליי, מנגנים, מדברים על מוזיקה, "נושמים" את הכלים שלהם, מלחינים משהו לידי. לאט לאט, אני מקבל מהם את הרושם שזה דבר גדול, חשוב, ששיתוף הפעולה ביניהם וההרמוניה בנגינה שלהם, הם דבר עמוק וחשוב. אם אני מבין את זה, אז במודע, בצורה מבוקרת, אני יכול לתכנן ולבנות את הסביבה שעל ידה אני מגיע להתפתחות מוזיקלית יפה.

 

העובדה ששילמתי להם לשם כך, כדי להיות מוזיקאי יותר טוב, אינה מורידה מאומה. העיקר הוא התוצאה. הרבה פעמים בחיים שלנו ההורים שלנו עשו איתנו את אותו הדבר, כששלחו אותנו לחוג ספורט או לשחק בקבוצת כדורגל או כדורסל, והתרשמנו מכל הילדים שמשחקים שם. זאת אומרת, העיקר בשבילנו זו החברה וסולם החשיבות שהיא מקרינה לנו.

 

את החברה הזאת אנחנו יכולים ליצור בעצמנו, אבל עדיף שייצרו אותה עבורנו אנשים חכמים שיודעים איך לעשות את זה. יש הרבה מדענים חכמים, אנשים שמבינים בהתפתחות האנושות. אנחנו רק צריכים לחזק אותם, להקשיב למה שהם אומרים. והם אומרים את מה שאתם שומעים עכשיו, שכדאי לנו לבנות סביבנו סביבה שתשפיע עלינו ועל כולם ליתר חיבור, ובעזרתה נתקדם לכיוונים טובים, ובהדרגה נגיע להיות כמו פרי בשל, עוד לפני שייסורים וצרות מגיעים ומחייבים אותנו להתפתח על ידי מכות מאחור. עלינו להקדים את ההתפתחות, כמו אותה ביצה במדגרה, על מנת שנוכל להתפתח יפה, בטוב ובנעימים.

 

כלומר, אנחנו יכולים להסתכל על כל התפתחות האדם במשך אלפי שנים, ולראות שכעת אנחנו נמצאים במצב לא טוב; להבין איך אנחנו יכולים לצאת בעצמנו מהמצב הלא טוב הזה, ולא לחכות למה שיקרה באופן אקראי ולא מבוקר מצידנו; להקשיב לאותם החכמים שמכוונים אותנו ליצירת סביבה טובה, שתפתח אותנו, ותביא אותנו להתפתחות המושלמת, שלב אחר שלב, בקלות ובעדינות.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

כדי להתפתח בצורה טובה וקלה עלינו להקשיב לחכמים ולמדענים, שישפיעו עלינו ויראו לנו דוגמאות של חיבור בין בני אדם, ויסבירו לנו את התועלת הרבה הטמונה בסביבה טובה. 

נושאי משנה

1. אנחנו רואים שכל התפתחות האדם במשך אלפי שנים הביאה אותו כעת למצב לא טוב, למשבר, לצרות ולייסורים.
2. יש מה לעשות לגבי זה, ואת זה ניתן לממש באמצעות בניית סביבה שתקדם אותנו לכיוון הטוב.

מקורות

"בתקופתנו, אנחנו מתחילים להבין את ההשפעה של מעשינו האינדיווידואליים והקולקטיביים על עצמנו ועל הביוספירה בכללותה".

unesdoc.unesco.org

"חינוך ותקשורת הם אמצעים חזקים שמאוד משפיעים על הערכים הכלליים של חברה".

newparadigmjournal.com

"כל המוסדות הממשלתיים, המדעיים והמסחריים צריכים לעבוד יחד כדי לבנות סביבה שתומכת ברווחת האנושות ושומרת על האיזון עם המערכות הביולוגיות והאקולוגיות השונות שלנו".

secondnature.org

אתגרו את עצמכם

1) את ה"קורס בהתרסקות" של כריס מרטינסון כבר פגשת ביחידת הלימוד הראשונה, בה התבקשת לצפות בפרק מספר 1 מתוכו. הפעם אנחנו מפנים אותך לצפות בפרק מס' 3 ובפרק מס' 4 מתוך קורס זה (בזה אחר זה, כמובן). ייתכן שהחומר יהיה קצת קשה להבנה וידרוש תשומת לב מיוחדת, אבל כדאי מאוד להתאמץ, כי לאחר הצפייה בשני הפרקים החשובים האלה, תהיה לך תמונה הרבה יותר טובה של מצב העולם שבו אנחנו חיים.
אילו תחושות עוררה בך הצפייה בפרקים אלו? (סמן את מה שרלוונטי לגביך)
 

לקראת סיום פרק מס' 4 של "קורס בהתרסקות", אומר מרטינסון ש"בפונקציות מעריכיות האקשן מתחיל באמת רק בדקות האחרונות". למה כוונתו, וכיצד הדבר בא לידי ביטוי במציאות חיינו? 

באילו מקומות או אירועים כדאי לדעתך להקרין את הפרקים של "קורס בהתרסקות"  כדי לייצר סביבה שמחוברת נכון ולהביא להתפתחות נעימה וטובה? (ציין את כל מה שמתאים לדעתך)

2) לפי הטקסט של השיעור הנוכחי, במה תלויה התפתחותנו הטובה והקלה?

3) בקטע הבא מתוארת דוגמה המסבירה כיצד להגיע להתפתחות בדרך הטובה והקלה:

"אני רוצה ללמוד מוזיקה, אבל אין לי רצון מספיק גדול לזה. אני צריך מישהו שימשוך אותי, מישהו שיגרה אותי ויראה לי שזה יפה, שזה גדול, שזה מיוחד. מה אני עושה? אני הולך לכמה מוזיקאים, משלם להם ואז הם באים אליי, מנגנים, מדברים על מוזיקה, "נושמים" את הכלים שלהם, מלחינים משהו לידי. בקיצור, אני מקבל מהם את הרושם שזה דבר גדול, שזה דבר עמוק, שזה חשוב. אני רואה את השיתוף ביניהם, איך שיוצאת הרמוניה מכל הדברים האלה. וכשאני רואה את זה, אני כבר מתחיל לבנות את הסביבה שבאמצעותה אני יכול להגיע להתפתחות ממש יפה".
האם אתה יכול להזדהות עם הפתרון הזה? (סמן את התשובה שאיתה אתה הכי מזדהה)

האם יש תחום בחייך שאותו היית רוצה לפתח?
כן, בזמני הפנוי הייתי רוצה להשקיע/לעסוק ב...  

היעזר בדוגמה של פיתוח הרצון למוזיקה וחשוב - כיצד תוכל לארגן לעצמך סביבה שתעודד אותך לממש את רצונך? פרט את הצעדים שתעשה.