שיעור מס' 13 - הסתכלות חדשה

×

בשלב האחרון בהתפתחות האנושית שאנחנו נכנסים אליו עכשיו, "הפרי", כלומר האנושות, חייבת לקבל מתיקות, צבע אדום ויפה, ריח נעים וטעם מתוק. כל התוספות האלה מגיעות מתוך הפרי, בהתאם לאהבה של הטבע אליו. הטבע שמפתח אותנו הוא כמו אימא שדואגת לתינוק. ואנחנו צריכים להגיע לאותו כוח האהבה, ההשפעה וההדדיות. אנחנו צריכים להגיע לחיבור גלובלי בינינו ועם הטבע.

 

האפשרות הזאת מתממשת רק על ידי מודעות. כשאני מבין ומרגיש את ההתפתחות הזאת, ואיך שהיא עוברת עלינו. אנחנו לא יכולים להבטיח לאדם חיים טובים בלי שהוא יתעלה בדרגות ההבנה וההרגשה. הוא חייב לרכוש מודעות. הוא חייב לדעת באיזה עולם הוא חי, ולגלות את כל הטבע.

 

בלי שכל אחד מאיתנו יהיה חכם, בלי שידע לשם מה ולמה הוא נולד, מהו הטבע שמקדם אותו, ולאיזו מטרה; בלי המודעות לכל הדברים האלה, האנושות לא תתקדם, היא תסבול ממכות. בסופו של התהליך כולם, כל אדם בהתאם ליכולתו, ירכשו בהכרח את החכמה הזאת.

 

זאת לא מטרה כל כך גבוהה כמו שאולי נדמה במבט ראשון. בבית הספר למדנו הרבה נושאים: היסטוריה, גיאוגרפיה, בוטניקה וגיאולוגיה, למדנו את התפתחות התרבות האנושית. ועכשיו נמשיך ללמוד. כי בלי הידיעה הזאת, בלי ידיעת התהליך שבו כל אחד מאיתנו תלוי באחרים, לא נוכל לשנות את עצמנו.

 

אנחנו לא צריכים להיות חכמים או מדענים, אבל אנחנו צריכים להכיר את התמונה הכללית. כמו שאתה יוצא מבית ספר, אתה אולי לא זוכר את כל מה שלמדת, אך נותרה בך התרשמות שיש היסטוריה, וקרה מה שקרה לפני אלף ואלפיים שנה. שיש גיאוגרפיה, שיש יבשות, יש ביולוגיה, זואולוגיה, בוטניקה. שמעת משהו, אולי שכחת את הפרטים, אבל התמונה נספגה בך.

 

אותו הדבר כאן. אלא שעכשיו אנחנו לומדים על השלבים הבאים. מלמדים אותנו את הדבר הכי נחוץ, איך לעשות את החיים שלנו טובים. אנחנו לא צריכים לדעת שום דבר בעל פה, כי הלימוד ילווה בהפעלות, וההפעלות יהיו בקבוצה. קבוצה שאנחנו נשפיע עליה והיא תשפיע עלינו, וכתוצאה מכך נתחיל להסתדר ביחס אליה.

 

אבל חייבים לקבל השכלה על העולם החדש, על החברה החדשה, על ההסתכלות החדשה, הסתכלות גלובלית על האדם, על האנושות ועל העולם.
 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

בכדי להסתדר ולהרגיש טוב בעולם החדש, עלינו קודם כול להכיר אותו, ובמשך הזמן לגלות את הטבע הכללי. 

נושאי משנה

1. בכדי להרגיש טוב בשלב האחרון של התפתחותנו, עלינו להתייחס זה לזה ואל הטבע באותה צורה יפה ודואגת שהטבע מתייחס אלינו.
2. כדי להגיע לאותו יחס, על האדם קודם כול לדעת באיזה עולם הוא חי, ולהבין אותו עד כדי כך שהוא יתעלה בהבנה ובהרגשת העולם.
 

מקורות

"על פי מודל מחשב חדש, מוחם של בני אדם וקופים גדול יחסית כי הם התפתחו להיות יצורים חברתיים. עוד עולה מהמודל כי עצם שיתוף הפעולה, מספיק כדי לגרום למוח להתפתח להיות מורכב יותר".

news.sciencemag.org

"בקנה מידה גלובלי, הציוויליזאציה האנושית היא האורגניזם היחיד שמסוגל לפעולות קולקטיביות מדהימות כמענה לאתגרים סביבתיים".

necsi.edu

"בשלב בסיסי זה, כל אחד וכל דבר שקיים בעולם הזה, אם דומם או חי, מקושר באופן אינטימי. ומכיוון שהחומר החי הזה וזה שאינו חי עדיין חייב את מקורו האולטימטיבי לאירוע התחלתי ראשיתי משותף (המפץ הגדול), כולנו מקושרים בצורת משפחה".

intelligentuniverse.org

אתגרו את עצמכם

1) נניח שהיית נרדם למאה שנה, ומתעורר בעוד מאה שנה לעולם העתידי. איך ייראה העולם הזה? האם עוד יהיו בו אנשים? ואם כן, איך הם יתייחסו זה לזה? ומה בנוגע לטכנולוגיה? נניח שנרדמת, צפה בקליפ הבא ותתעורר.

×

סצנת התעוררות ביער

בחור: למה אנחנו פה?

בחורה: כי בחרנו להיות.

בחור: לא, אני מתכוון, למה אנחנו כאן, ביער...

בחורה: הטבע טוב לך, הוא נותן לך כוחות. העצים, הצמחים, הדשא, האוויר – זה מה שאתה צריך. אתה ישנת במשך מאות שנים, אתה יודע?

בחור: כן, אני יודע.

בחורה: יקח לך זמן להתרגל לחיים החדשים.
הדפסתי את הבגדים האלה בסגנון של 2008, כדי שתוכל ללבוש משהו שמוכר לך. אתה אוהב אותם?

בחור: הדפסת אותם?

בחורה: כן, במדפסת תלת מימד, איכות טובה, בדיוק כמו 2008.

בחור: אתם יכולים להדפיס בגדים?

בחורה: בטח, אפשר להדפיס הכול. מצטערת יש לי שיחה... 
הלו? היי! מה שלומך? אני בסדר, אני עושה את ה"הליכת ההתעוררות" שלי ביער. "ההתעוררות" שלי, כן, ככה אנחנו קוראים לזה. האנשים שמתעוררים מתרדמת. הם זקוקים להרבה עזרה בהתחלה... או, את יכולה להעלות אותן? או, הם כל כך חמודים... מצטערת אני חייבת ללכת...
מצטערת, הייתה לי שיחה.

בחור: אבל איפה הטלפון שלך?

בחורה: הטלפון? או, אתה מתכוון להתקן התקשורת שלי? הוא כאן, בתוך האוזן שלי.

בחור: אבל למה הנפת ידיים באוויר וכל זה?

בחורה: בגלל העדשות שלי.

בחור: העדשות?

בחורה: אם איני טועה ב-2008 היו לכם עדשות מגע, נכון?

בחור: בטח.

בחורה: אז העדשות שלי יכולת להראות לי תמונות. כמו מסכי המחשב הישנים, אלא שהמסך נמצא על העיניים שלי ואני יכולה להזיז את התמונות עם הידיים שלי.
אתה יכול לקבל עדשות גם כן, אם תרצה.

בחור: זה יקר?

בחורה: יקר? תזכיר לי מה המשמעות של המילה הזו?

בחור: שזה עולה הרבה כסף.

בחורה: או, לא, לא. יש הרבה דברים שלא סיפרתי לך על העולם שלנו, למשל שאנחנו לא משתמשים בכסף יותר בתרבות שלנו, על כדור הארץ הזה.

בחור: אתם לא משתמשים בכסף?

בחורה: לא.

בחור: אז יכול להיות לכם כל מה שאתם רוצים?

בחורה: כן, אבל אנחנו לא רוצים יותר ממה שאנחנו צריכים... ואני לא צריכה עדשות מגע. זה עובד בדומה לספריות ההשאלה הישנות, אלא שאנחנו יכולים לשמור כל דבר שאנחנו צריכים או רוצים, כל עוד אנחנו זקוקים לו.
אל תדאג, אתה תאהב את העתיד.
אנחנו משפחה אחת גדולה על הכדור הזה, עכשיו.

×
עכשיו, לאחר שצפית בקליפ, כתוב את התמונה האופטימית והיפה ביותר שאתה יכול לתאר בה את העולם שבו אנחנו רוצים לחיות, העולם שאנחנו רוצים להעניק לילדים שלנו.

2) אילו תחושות מעורר בך ההסבר של השיעור על הצורך ללמוד את ההסתכלות הגלובלית על האדם ועל העולם? (סמן את הסעיף עם המשפטים המתארים את הרגשתך)

3) במה תלויה הרגשתנו הטובה במהלך שלב ההתפתחות האחרון של האנושות?

4) כיצד נוכל להגיע ליחסים טובים והדדיים כמו שרואים בטבע הכללי?