שיעור מס' 1 - שורש הבעיה

×

אנחנו נמצאים היום במצב מיוחד במינו. לראשונה בהיסטוריה אנחנו חווים משבר כולל שאופף את כל תחומי חיינו. ומדענים רבים, סוציולוגים, כלכלנים ומומחים למדע המדינה, מסבירים כי המשבר הזה נובע מבעיה מהותית בקשר בינינו, בני האדם.

 

ובשונה מן העבר, הפעם אנחנו לא נוכל לצעוד קדימה על ידי שינוי השיטה הכלכלית או החברתית, וגם לא על ידי פיתוח טכנולוגיות חדישות. מהלכים כאלה שתמיד קידמו אותנו, לא יועילו לנו היום. למשל, נניח שנפרוץ עכשיו אל עידן טכנולוגי חדש לגמרי, שבו נוכל להזמין הביתה חומרי גלם שונים ולהכין מהם כל דבר. כשם שהיום אנחנו מוציאים מהמדפסת הביתית דף צבעוני, כך נוכל לייצר גם מכונית חדשה, כלי בית חדשים או כל דבר אחר. בכל זאת, במה זה יעזור לנו?

 

היום , אנחנו כבר מבינים שלא זו הבעיה. ממש כמו במקרה של בני זוג שלא רוצים לחיות יחד, לא יעזור גם אם נספק להם את תנאי המחייה הטובים ביותר. אפילו בתוך ארמון יהיה להם רע. ואם הם אוהבים זה את זה ורוצים להיות יחד, יהיה להם טוב גם בחדר פשוט וקטן. כלומר, היום המציאות דורשת מאיתנו לטפל בקשר בינינו.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

בעיית המשבר העולמי נובעת מהקשר בין בני האדם.

נושאי משנה

לראשונה בהיסטוריה הגענו למשבר כולל.

מדענים רבים מגלים שמקור הבעיה הוא בקשר בין בני האדם.

שינוי צורת המשטר או סדר כלכלי חדש לא יפתרו את המשבר. 

מקורות

"שרשרת הסיבתיות למשבר העולמי החיצוני נובעת מייסורים פנימיים של הלב האנושי".

youtube.com

"האנושות זקוקה לתחייה מוסרית חדשה, ללא התייחסות קנאית, כדי להמשיך את המסע הארוך להישרדותה באווירה של קידמה וחופש".

portal.kbb1.com

"אם התנועה האקולוגית לא תקיף את בעיית השליטה על כל צדדיה, היא לא תתרום במאומה לחיסול הגורמים השורשיים של המשבר האקולוגי של זמננו".

ita.anarchopedia.org

"כדי ללמוד לחיות יחד בשלום ובהרמוניה, נדרשת איכות כזו של יחסים בכל הדרגים המחויבים לשלום, זכויות אנוש, דמוקרטיה וצדק חברתי בסביבה אקולוגית ברת קיימא".

unesdoc.unesco.org

"יש לנו בעיות גדולות שמחייבות את בני האדם לנקוט בעמדה יותר רחבה מאשר האינטרס הפרטי או הלאומי שלהם".

transcripts.cnn.com

אתגרו את עצמכם

1) צפה בקליפ הבא: 

 

האם אתה מרגיש שטכנולוגיה מתקדמת מעין זו הייתה מסייעת לך להתמודד עם משבר בחייך האישיים?

2) מה לדעתך הפך מערכות יחסים וחברויות שלך למוצלחות וטובות, ומה גרם לכישלונן? 

3) מדוע פיתוח טכנולוגיות, החלפת משטרים, סדר בכלכלה, מדיניות חדשה וכיוצא באלה לא יפתרו את המשבר העולמי?

4) המשבר העולמי בא לידי ביטוי בכל תחומי החיים, וכשאנחנו אומרים כל תחומי החיים, אנחנו מתכוונים ל ה כ ו ל: גם לתחומים מאוד ספציפיים ולכאורה רחוקים מאיתנו, כמו למשל החקלאות בארה"ב. להלן ציטוט מתוך מאמר בשם "השורשים החלקאיים של אמריקה והמשבר הגלובלי":

"האגו האנושי רוצה לקחת הכול לעצמו בלי להתחשב באיש. האגו הוא הסיבה להתפתחות החוות המתועשות ולדחיקת החקלאי הקטן מאדמותיו. האגו הוא גם הסיבה לכל המשברים הגלובליים".

הקשר המקולקל בין בני האדם הוא הסיבה למשברים המתגלים בכל תחומי החיים. כך נטען בשיעור זה. איזה מבין המשפטים הבאים מתאר לדעתך בצורה המוצלחת ביותר את הקשר בין היחס המקולקל בין בני האדם לבין המשבר העולמי הפיננסי: