שיעור מס' 12 - מה זאת אומרת שהטבע הוא "חוק אחד"?

×

אנחנו מדברים כאן בעצם על חוק אחד, על כוח אחד. על כך שהעולם הוא גלובלי ואינטגרלי, שאנחנו נמצאים בעולם הוליסטי, שלם. זה נקרא "אחד". יש על כך כבר המון מחקרים, שאת חלקם נכיר בהמשך, והדעה של אלפי מדענים כבר נוטה לכיוון הזה.

 

ישנה מחלוקת בסיסית בין שתי תפיסות: תפיסה ראשונה אומרת שיש איזשהו כוח, חוק טבע, ולא חשוב כרגע שמו, אבל יש איזה כוח עליון שמנהל את כל המציאות ותפיסה שנייה, שאומרת שאין כוח כזה, אלא ישנה רק פעולה אקראית. אנו נוקטים בגישה שיש כוח אחד, גישה שעלולה בטעות להיתפס כגישה דתית, אך לא כך הדבר. אנחנו מסתמכים אך ורק על מחקר מעשי של הטבע, ללא שום דעות מוקדמות. זה לא שייך לדת או לאמונה, זה מתבסס על ההתפתחות ההיסטורית.

 

זאת אומרת, שיש חוק אחד כללי שכולל בתוכו את כל החוקים הפרטיים שאנו מכירים. בהמשך נציג מבחר של קליפים מדעיים, מחקרים וניסויים, ותוכלו להתרשם מתוצאותיהם. ישנן דעות פילוסופיות רבות, אך אנחנו נסמכים רק על המחקר ועל מה שאנחנו רואים.

 

בנוסף, אנו רואים שהעולם חווה עכשיו משבר גלובלי. אז נכון, ניתן להגיד "שאין משבר". זה לא ברור, שחור על גבי לבן. ניתן להכחיש כל דבר שחוששים להתמודד איתו.

 

הטבע הוא טבע אחד, ואנחנו לאורך ההיסטוריה גילינו מעוצמתו ומחוקיותו רק שכבה דקה של ידיעות. כל הידיעות האלה שייכות זו לזו – מדעי הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה והזואולוגיה, כולם קשורים זה לזה.

 

אנחנו מגלים שיש לחומר יסודות, בכל החומרים יש אטומים. אם הם מחוברים בצורה מסוימת, מתקבל חומר מסוים, ואם הם מחוברים בצורה אחרת, מתקבל חומר אחר. בכל רמה ורמה – דומם, צומח, חי, מדבר – פועל אותו כוח ונמצאים אותם יסודות, אך מתקבלת תוצאה שונה לגמרי. ניתן לומר שאם הכוח שפועל באטומים ובמולקולות פועל ככוח משיכה או דחייה, אז הוא פועל כך גם בנו. אפשר להבחין בזה בפעולות כיווץ והרחבה של הריאות והלב, או בפעילות המוח שמכילה סתירות בין עובדה לספקות וכן הלאה. אבל בכל זאת, שני כוחות פועלים זה כנגד זה, ויש כוח אחד שמאזן ביניהם, כי כל הטבע נמשך לאיזון. המסקנה הזו מתקבלת מתוך מחקרים. שימו לב, על אף שיש שני כוחות בטבע, משיכה ודחייה, חיובי ושלילי, אין זה סותר את הקביעה שיש חוק אחד שמנהל את שניהם.

 

המדע, במיוחד בימינו, מגלה שהכול מחובר, את זה שאנחנו כולנו תלויים זה בזה. ועל כן המשבר הוא כבר ברמה האנושית, ומחייב אותנו להכיר בכך שכולנו נמצאים במערכת אחת. ודבר זה שייך לטבע, אלא שזה שייך רק לרמה האנושית שבטבע, לרמת האדם.

 

כאשר אנחנו חוקרים את הטבע, נניח את האקלים או כל תופעה אחרת על פני כדור הארץ, שהוא כל העולם שלנו, אנחנו רואים עד כמה כל דבר קשור להכול, והבעיה היא רק שיש לנו מזה בינתיים תמונה מאוד חלקית, חלקי קשרים, מפני שאנחנו תופסים חלק קטן מהעולם שלנו. אבל מכיוון שאנחנו נמצאים בהרגשה של משבר, במצבים מאוד לא טובים, כדאי לנו כמה שיותר מהר לחקור את הדברים, ועל ידי זה להפוך את הכוחות הרעים לכוחות הטובים. האם יש משהו אחר שנוכל לעשות? אם כן, נשמח אם תמליצו לנו.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

בעולם גלובלי ואינטגרלי, בו הכול מחובר וכולנו תלויים זה בזה, קיים חוק אחד, כוח אחד. וזה מה שנקרא "אחד".

נושאי משנה

1. ההסבר של שיטת החינוך האינטגרלי אינו מבוסס על דת או על מוסר, אלא על מחקרים מדעיים בלבד.
2. המדע מוכיח שבכל רמות הטבע קיים חוק אחד הפועל להביא את הכוחות המנוגדים לאיזון.

מקורות

 "אי אפ שר למצוא את המציאות אלא במקור אחד, בגלל החיבור של כל הדברים אחד עם השני".

spaceandmotion.com

"התוצאה של הגיוון הביולוגי היא ההתפתחות של מערכות אקולוגיות יותר מורכבות ומגוונות".

ecospherics.net

"להגיד שהחיים הגופניים והנפשיים של האדם קשורים לטבע זה פשוט אומר שהטבע קשור לעצמו, כי האדם הוא חלק מהטבע".

faculty.rsu.edu

אתגרו את עצמכם

1) לפניך שלושה ציטוטים. הציטוט הראשון לקוח מספרו של אחד הפיזיקאים הגדולים  של כל הזמנים, פרופ' דיוויד בוהם (David Bohm), "שלמות וסדר מסובך"; השני לקוח מתוך  מאמר  של ד"ר מרק רולנד-מיצקובסקי (Marek Roland-Mieszkowski), פיזיקאי קנדי; והשלישי מיוחס לגדול הפיזיקאים והמדענים של כל הזמנים, אלברט איינשטיין.

"התחושה שכל החלקים קיימים בצורה נפרדת, היא אשליה מוכחת, והאשליה הזו אינה יכולה לפעול בצורה אחרת מאשר להוביל אותנו לסכסוך מתמיד  ולבלבול" (דיוויד בוהם).

"ברור שמידת חוסר הסדר בביוספרה* הולכת ומתמעטת על בסיס קבוע (או לכל הפחות הלכה והתמעטה לפני המהפכה התעשייתית והידלדלות היערות). מכאן מובן שהחומר שמעורב ביצירת הביוספרה הולך ונעשה יותר מאורגן (פחות מקרי).
רבים מצביעים על כך שהחיים עצמם מכחישים את החוק השני של התרמודינמיקה, שלפיו חוסר סדר של כל מערכת הולך וגובר. נעשו כמה ניסיונות להסביר את התופעה הבולטת הזו על בסיס "התיאוריה של המורכבות", שלפיה חוקים בלתי גלויים בטבע אחראיים על ארגון עצמי של האורגניזמים ושל הביוספרה כולה"
(*ביוספרה: כלל המערכות הביולוגיות הקיימות על פני כדור הארץ), (ד"ר מרק רולנד מיצקובסקי).

"הכול נקבע מראש, ההתחלה וגם הקץ, על ידי כוחות שאין לנו שליטה עליהם. הכול נקבע מראש לחרק ולכוכב. בני אנוש, ירקות ואבק כוכבים - כולם רוקדים לפי מנגינה מסתורית, הנשמעת ברקע מפי חלילן נעלם" (אלברט איינשטיין).

להלן שלושה רעיונות מרכזיים מתוך השיעור. התאימו כל אחד מהם לציטוט שתומך בו ביותר:
1. יש כוח, חוק טבע, שמנהל את כל המציאות.
2. שני כוחות פועלים זה כנגד זה ומופעלים על ידי כוח אחד שמאזן ביניהם, כי כל הטבע נמשך לאיזון.
3. העולם הוא אינטגרלי ואנחנו נמצאים בעולם הוליסטי, שלם.

 

2) איזה מבין הזוגות הבאים מדגים את פעולת שני הכוחות ההפוכים בטבע?

3) במה מתבטאת פעולת הכוח האחד בטבע?

4) "התיאוריה של הכול" (The theory of everything) היא תיאוריה משוערת, שתוכל לקשור את כל התיאוריות הפיזיקליות הידועות לתיאוריה אחת. מדענים רבים ניסו לגלות את התיאוריה של הכול, עד כה ללא הצלחה. תגליותיו של אחד מהם, הפיזיקאי מקס טגמרק (Max Tegmark), מוסברים בקליפ הקצר הבא. 

×

דרך חור התולעת 2 - התיאוריה של הכול

כיצד פועל היקום

אנו במצוד אחר המשוואה המוחלטת, "התיאוריה של הכול", שתסביר את המכניזם של היקום ותגרום למהפיכה בחיים על פני כדור הארץ. אדם אחד מאמין שהמשוואה קיימת ושהפתרון שלה הוא היקום. על פיו, המשוואה של הכול הינה בכל מקום עליו תביטו וכולנו חלק ממנה.

מקס טגמרק גר בווינצ'סטר מסצ'וסט, פרבר צפוני של בוסטון. הוא טיפוס חובב טבע שאוהב לצאת להליכות ארוכות ולחשוב. אך מחשבותיו של טגמרק הן קצת יותר אקזוטיות מהירהוריו של מטייל ממוצע.

"אני חושב שהסיבה שהיקום שלנו מתואר בצורה כל כך טובה על ידי מתמטיקה, היא כיוון שהוא מתמטיקה, במובן שאנו חיים בתוך מבנה מתמטי ענק. הסיבה שאנו הפיזיקאים יכולים לגלות את כל המשוואות הללו המתארות את עולמנו היטב כל כך, היא פשוט בגלל שהמשוואות הללו יכולות לתאר בקירוב את המתמטיקה האמיתית שהיא המציאות שלנו".

עבור טגמרק המשוואות הינן חלונות ליקום, והיקום הינו מתמטיקה טהורה.

"במבט ראשון, היקום לא נראה בכלל מתמטי. אנו לא רואים מספרים כתובים בגדול בשמיים, אך אם נסתכל יותר מקרוב, נמצא תבניות וצורות מתמטיות בכל הסובב אותנו.

כמו שאם אשתעשע קצת עכשיו עם צינור הגינה שלי (משפריץ מים למעלה, באלכסון), המים יצרו צורה פשוטה שנקראת פרבולה, בעלת משוואה מתמטית פשוטה להפליא: y שווה x  בריבוע.

הצורה המתמטית הזו, הפרבולה, ממש בנויה לתוך הטבע ברמה מאוד בסיסית, כיוון שהיא מתארת את תנועתו של כל חפץ עם כח הכבידה, ללא קשר לחומר ממנו החפץ עשוי.

כשאנו מביטים בכוכבי היקום, אנו רואים צורות בכל מקום. אנו רואים שכל הכוכבים נעים סביב השמש בצורה הנקראת אליפסה, הנראית כמו מעגל מתוח, וכל דבר ביקום הנמצא במסלול סביב לדבר אחר  -  מדוע תמיד בצורה כזאת? מדוע לא בצורה של 8 או ריבוע?

ברגע שאנו מגרדים טיפה מתחת לפני השטח, אנו מתחילים לגלות את כל התבניות והחוקים הללו, ואפילו מספרים, כמו שאם אקח מספר מקלות ואשאל כמה מקלות אני יכול לסדר בצורה שכולם יהיו מאונכים זה לזה - אני מקבל מספר. אני מקבל 3. יש לנו מספר מכובד לזה בפיזיקה - אנו קוראים לו המימדיות של החלל, והמספרים הללו שבנויים בתוך הטבע הם מאוד חשובים, מכיוון שאם נשחק בהם מעט, אם תאמר שהפרוטון לא כבד מהאלקטרון פי 1836 אלא למשל פי 5,000 - אנו נמות.

למעשה, אם תשנה אחד מהמספרים הללו רק במעט, השמש עלולה להתפוצץ, או שלפתע האטומים יקרסו והחיים כפי שאנו מכירים אותם פשוט לא יתאפשרו. אז לא רק שהמספרים פשוט נמצאים שם, אלא הם חשובים בצורה בלתי רגילה להבנת מהות המציאות שלנו".

×

אם ברצונך להתרשם מעט יותר מרעיונותיו של טדמרק, תיהנה להלן מהמחשה ויזואלית מרשימה של הקשר בין מספרים ותבניות בטבע בקליפ "הטבע במספרים". 

5) קרא שוב את הטקסט של השיעור וכתוב במילים שלך, מה הקשר בין התפיסה שחוק אחד קושר בין כל חלקי הבריאה ומנהל אותם, לבין המשבר שמתגלה בימינו בכל תחומי החיים ולפתרון המוצע למשבר.