שיעור מס' 10 - העבודה הגדולה שלנו

×

אנחנו צריכים להבין שהסביבה היא הפתרון לכל הבעיות שלנו, כי ככה זה בטבע.

לכן, אם אנשים עושים משהו לא בסדר, אז במקום לבודד אותם ולהכניס אותם לבית סוהר, אנחנו צריכים להכניס אותם בכוח, על פי פסק דין, לחברה מיוחדת שתטפל בהם ותחזיר אותם לדרך הישר, חברה שתהפוך אותם למועילים במקום מזיקים. וכשהסתיים תהליך התיקון, לשחרר אותם ולשלב אותם בחברה רגילה.

 

גם עם ילדים, בבתי ספר, אנחנו תמיד צריכים לעשות בירור, לסווג אותם ולהתאים סביבה לכל שכבה, לכל גיל, לכל אופי ולכל נטייה. בכל פעם על ידי השפעה של סביבה אחרת, מכל מיני צדדים, על כל אחד ואחד. ניתן לכל אחד להתפתח בצורה הטובה האפשרית. יש לפנינו אמצעי רב-גוני, הרבה סוגים של סביבות וחברות. ותמיד אנחנו צריכים להשתדל להביא את האדם תחת השפעה של סביבה שונה, מכל מיני כיוונים, עד שאנחנו בונים אותו ממש בצורה יפה וטובה.

 

זה כְפרי שגדל על העץ, שצריך תנאים שונים כמו: חום וקור, לילה ויום, לחות וקצת יובש, חושך ואור, והתמזגות מסוימת בין מינרלים. יש שלושים ותשע מלאכות שאנחנו צריכים לעשות כדי שמהעץ יצא פרי. אותו הדבר אצלנו, בני האדם, אנחנו צריכים להשפיע על האדם בכל מיני צורות השפעה דרך הסביבה, כדי שיצא ממנו פרי טוב, מתוק לכולם.

 

לכן הסביבה היא הגורם היחיד שאנחנו יכולים להשתמש בו ובאמצעותו לתקן את הכול, את כל הרע שיש ביחס בין בני האדם ובאנושות, כתוצאה מהאגו שלנו. אנחנו רק צריכים לקחת את הכלי הזה בידיים. לארגן סביבה בכל מיני צורות, בכל מיני אפשרויות, בהתאם לתרבות, לחינוך, להרגלים של האומה והציוויליזציה, וכך לגשת לכל חלק בחברה האנושית, בכל מדינה, לכל פרט ופרט. זו העבודה הגדולה שלנו. 

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

עלינו לארגן סביבה נכונה המותאמת לכל גיל, צורת אופי ונטייה. סביבה נכונה בהתאם לחינוך, לתרבות ולהרגלים של כל אומה. 

נושאי משנה

1. צריך להשפיע על האדם בכל מיני צורות דרך הסביבה, כדי שיצא ממנו משהו טוב.

2. הסביבה היא הגורם היחיד שיכול לתקן את כל מה שרע.

מקורות

"'פיזיקת האלמנטים המרובים' (Many-body physics), מראה כיצד כל רכיב במערכת פיזית, נחשב כנתון תחת השפעת כוח שאר המערכת, כאילו התנהגות הרכיב תיקבע על ידי כוח הכלל".

 

en.wikipedia.org

"האמבריולוג קונארד וואדינגטון משתמש במטאפורה הנקראת "נוף אפי-גנטי" בכדי לתאר את השפעת הסביבה החיצונית על התפתחותו של תא, איבר או אורגניזם שלם".

n-equals-one.com

"כל בניינו השכלי של אדם נושא את החותם הברור של חייו בתוך החברה. כל פעולותיו הינן פועל יוצא של המנהגים החברתיים שהתפתחו באנושות במהלך ההסטוריה. בכל הכלים בהם הוא משתמש ישנה צורת שימוש וצורך שהתפתח על ידי החברה שהחליטה על הצורך ואופן השימוש בהם".

 

 

www.marxists.org

אתגרו את עצמכם

1) כיצד מחנכים בני אדם ממגוון רחב של עמים, דתות, אמונות ותרבויות, שיש להם תכונות ונטיות שונות וייחודיות? 

2) באילו דרכים ניתן לתקן אדם בעל תכונות לא חיוביות? 

3) ד"ר ברוס ליפטון (Bruce H. Lipton) הוא ביולוג תאים בעל שם עולמי. אחד האנשים הראשונים שהביא לקשר בין מדע לרוח. באחת מתוכניות האירוח שבהן השתתף, סיפר ליפטון על תופעה מעניינת:

"ניסוי מאוד פשוט שעבורנו הוא מאוד מוחלט היום: אם אקח צלחת פטרי* מפלסטיק עם תאים בתוכה ואעביר אותה מסביבה בריאה לסביבה פחות בריאה, התאים יהפכו להיות חולים. ואם אני הייתי רופא של תאים, הייתם שואלים אותי: 'איזה סוג של תרופות היית נותן לתאים האלו?' מסתבר שלא. אני לא צריך לתת לתאים שום תרופות. אני רק צריך לקחת את הצלחת מסביבה רעה ולשים אותה בחזרה בסביבה טובה, והתאים יחזרו בצורה טבעית למצב של בריאות".

* 'צלחת פטרי' היא כלי מעבדתי שקוף ודק לגידול חיידקים, פטריות ותרביות רקמה לצורך אבחון רפואי ומחקר מיקרו.
 

לאחר שקראת את דבריו של ד"ר ברוס ליפטון, ציין בין 1 ל - 5 באיזו מידה אתה חושב שהסביבה יכולה להשפיע על האדם ולעשות בו שינוי חיובי? (1 – השפעה נמוכה ביותר, 5 – השפעה גבוהה ביותר) 

4) כיצד אתה מרגיש ביחס להצעה הבאה שניתנת בקטע הלימוד:

"לכן הסביבה היא הגורם היחיד שאנחנו יכולים להשתמש בו, ובאמצעותו לתקן את הכול, את כל הרע שיש ביחס בין בני האדם ובאנושות, כתוצאה מהאגו שלנו". 

האם תוכל להסביר את עמדתך? 

5) מלבד ילדים בבית ספר ואנשים שנכנסים לבית סוהר, המוזכרים בקטע הלימוד האחרון, לאילו סוגי אנשים נוספים היית ממליץ לארגן סביבה שדרכה יוכלו להתפתח בצורה המיטבית, ולהיות כ"פרי מתוק" לכולם? 
סמן את התשובות שאתה מזדהה איתן, והוסף 3 תשובות משלך, מתוך ניסיון חייך.