שיעור מס' 6 - לזרז את ההתפתחות

×

שני כוחות התפתחות מפתחים אותנו. התפתחות אחת היא שלילית, על ידי הכוח הדוחף אותנו מאחור, מצד הטבע, והתפתחות אחרת היא חיובית, על ידי הכוח המושך מלפנים, כמו הכוח שנפתח לשימוש הילד על ידי הסביבה הנכונה.

 

גם אנחנו יכולים להתפתח על ידי משיכה קדימה. אם אחרי אלפי שנות ההתפתחות שלנו, אנחנו סוף סוף מבינים שאנחנו צריכים להתפתח כמו אותו פרי שעל העץ, מהמצבים הרעים למצבים הטובים, אז אולי על ידי כך שנבנה לעצמנו סביבה שתמשוך אותנו קדימה, נתפתח קדימה מהר מאוד, ונעבור את שלבי ההתפתחות שלנו בטוב, בלי שנצטרך להידחף על ידי ייסורים ומכות מאחור. נתפתח על ידי משחקים נעימים, אמצעים נוחים, הסברים חכמים וכל מיני כלים שיהיו נעימים ורכים.

 

יש לנו אם כן שתי צורות התפתחות, שני אמצעים להתפתחות, ואנחנו נמצאים היום במצב כל כך טרגי, במשבר כללי, שבו האנושות כבר לא יודעת מה לעשות עם עצמה. אנחנו דומים לתינוק שאיבד את הכיוון, ולא יודע מה לעשות. הוא עומד באמצע החדר כאילו שכחו או עזבו אותו.


אנחנו נמצאים בחוסר ודאות רב באשר לצפוי לנו. עיקר המשבר מורגש במערכת הפיננסית, ובתופעות אקולוגיות, בשל עוצמת השפעתן על חיינו. בנוסף ישנם משברים במשפחה, במדע, בחינוך ובתרבות. משבר בין ההורים, בינם לבין הילדים, בעיית סמים ואלכוהול. יכול להגיע פתאום הוריקן שישאיר אותנו ללא חשמל, או תחת הצפה, כמו שקורה יותר ויותר בכל מיני מקומות בעולם.

 

האם כל התופעות האלה קשורות זו לזו? האם אנו יכולים למצוא פתרון למצבנו, ולהתפתח בצורה כמה שיותר נכונה, נעימה ואולי כמה שיותר מהירה?

 

אנו רואים שהתפתחות כזו תלויה בסביבה. ואת הסביבה אנחנו יכולים לארגן בצורה כזאת שהיא תפתח אותנו במהירות. עברנו אלפי שנות התפתחות כדי שתהיה לנו היום האפשרות להשתמש בכל האמצעים לפתח את ילדינו, ולהבין שכדאי לתת להם את כל מה שאנחנו נותנים להם היום: משחקים, מחשב, חוגים שונים כמו מוזיקה, ריקודים, ספורט ועוד.

 

אם כן, אולי אנחנו צריכים לעשות כך גם במסגרת החברה האנושית? אם אנחנו רוצים לפתח משהו יותר מהר, אנחנו צריכים לבנות מסגרת, סביבה מבוקרת שתזרז את ההתפתחות. כמו שמזרזים את בקיעתם של אפרוחים. לוקחים את ביצי התרנגולות, ולא מחכים עד שיבקעו מהן אפרוחים, אלא שמים אותן במדגרה, ובחימום לטמפרטורה מסוימת, ויוצאים אפרוחים בכמות ובאיכות טובה מאוד. אנחנו לא צריכים לחכות לחסדי התרנגולת שתיתן לנו את אותן התוצאות.

 

אנחנו יכולים לאפשר לעצמנו התפתחות נכונה ומהירה, לא לסבול ממכות בדרך, אלא להתפתח יפה וטוב. כמו ילד במשפחה שמסוגלת לתת לו סביבה ואמצעים נכונים וטובים בהתאם לקצב התפתחותו, כך שהוא לא מרגיש קושי ואי נוחות, אלא אתגרים ועניין שמהם הוא הולך וגדל.

 

כל הבעיה שלנו היא רק להבין מהם האמצעים להתפתחות האדם.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

עומדות בפנינו שתי צורות התפתחות: האחת – על ידי צרות ומשברים, והשנייה – על ידי בניית סביבה שתמשוך אותנו קדימה, להתפתחות מהירה, נעימה ויפה.

נושאי משנה

1. האנושות נמצאת במשבר בכל תחומי החיים, ולא יודעת איך לצאת ממנו ולאן היא מתקדמת.
2. אלפי שנות התפתחות הביאו אותנו למשבר, אך גם ליכולת לארגן לעצמנו סביבה שתפתח אותנו במהירות למצב הטוב.
3. עלינו לחנך את ילדינו באמצעות סביבה נכונה.
 

מקורות

"אנשים מעדיפים להצטרף להמונים, למרות שהם אינם מסכימים איתם, מתוך חשש מבידוד באם יבצעו שגיאה בבחירתם".

onlinelibrary.wiley.com

"ישנן הרבה דוגמאות לכך שההנאה שלנו מאוכל, מין, עבודות אמנות וכדומה נקבעת על ידי משמעות וערכים שהחברה שלנו מייחסת לדברים האלה".

youtube.com

"עצם הנוכחות של צופים בבעיה מסוימת מפחיתה משמעותית את ההתערבות של הצופים בפתרון הבעיה. ככל שמספר הצופים עולה, קרוב לוודאי שכל צופה לא יפרש את האירוע כבעיה, וקרוב לוודאי שלא יתיימר לקחת אחריות לפעולה".

en.wikipedia.org

"יש מספר משתנים חברתיים פסיכולוגיים שיכולים לגרום לאנשים רגילים לעשות דברים שמעולם לא דמיינו שיעשו".

youtube.com

אתגרו את עצמכם

1) כולנו יודעים שילדים לומדים מדוגמאות. הקליפ הבא, "ילדים רואים, ילדים עושים", מחדד את ההרגשה עד כמה הדבר נכון ועד כמה דוגמה טובה היא עניין קריטי להתפתחות הילד. צפה בקליפ וכתוב איזו סביבה היית רוצה לבנות סביב הילדים שלך, כדי להבטיח להם חיים טובים.

2) ואיזו סביבה היית רוצה לבנות עבור עצמך?

3) לפי הטקסט של השיעור, כיצד נוכל להתפתח במהירות המרבית ובנועם?

4) לפי כל מה שלמדנו עד כה, מדוע האנושות סובלת?

5) לפניך תיאור של מצב שבו אדם נדחף מתוך הכרח לבצע פעולה - אדם מסויים דחה את תיקון המכונית שלו, עד שבאמצע הנסיעה שלו מאילת היא שבקה והוא לא יכל להמשיך בנסיעתו. לא נותרה לו ברירה: הוא הזמין גרר והשקיע בתיקונה.
 
האם תוכל לתאר מקרה מהחיים שלך שבו הרגשת שאתה מתפתח על ידי דחף מאחור?
 
 
6) לפניך מקרה שבו התהליך שעבר על האדם נעשה בטוב ובנעימות - בעל הדירה הודיע לי שהוא מעוניין למכור את הדירה, ושעליי לעזוב בתוך חודש. שלחתי לכל החברים שלי בפייסבוק הודעה שאני מחפש דירה בדחיפות, ומהר מאוד מצאתי מקום שמתאים לי ועברתי. שמחתי מאוד.
 
האם תוכל לתאר מקרה מהחיים שבו הרגשת שאתה מתפתח בטוב ובנעימות?