שיעור מס' 12 - המפתח - ויתורים

×

 

המפתח להתפתחות הזאת הוא ויתורים, אך לימוד עקרונות הערבות הדדית צריך להיות הדרגתי.

קודם כול עלינו ללמוד פסיכולוגיה של האדם, לאחר מכן פסיכולוגיה של שני חברים; פסיכולוגיה של בני זוג; יחסי הורים-ילדים; היחס לשכנים, לקרובים, לחמות וכולי - לכל אלה שיש ביניהם ביקורת הדדית. ומתוך כל אלה נגיע לאט לאט לחוגים רחבים יותר, עד למקומות העבודה - איך גם שםעלי להיות בערבות הדדית. לבסוף לומדים על האומה ועל כלל העולם.

 

זאת אומרת, צריכה להיות כאן הפעלה הדרגתית - מִדברים קרובים ונגישים שאנחנו יכולים להבין אותם, להתפעל ולהתרגש מהם, לחדד את חושינו ולצבור ניסיון - אל חוגים רחבים יותר, רחוקים מאיתנו. לבסוף נתחיל ללמוד אילו מדינות יכולות להתחבר זו עם זו, וכך גם פרלמנטים למיניהם, שליטים וכולי. נדמיין את המערכות האלה בצורתן החדשה, ואז נראה עד כמה אנחנו נכללים בהן, וכך נבין אילו שינויים צריכים לבוא לעולם.

 

כיום נראה ששליטי העולם לא מסוגלים לכלום, כי חסר להם חינוך לערבות הדדית, חסר להם ידע על מערכות אינטגרליות, ולכן הם לא מסתכלים על העולם דרך משקפיים של ערבות הדדית. הם צריכים לספוג אל תוכם את ההתפעלות, את ההתרגשות, את ההבנה, את השיטות, איך להגיע למצב הזה, איך לקשר בין זה לזה, עד שיגיעו לאהבה.

 

ויתור הדדי ודאי חייב להיכלל בתוך תהליך החינוך הזה. מלכתחילה צריך להתכוון להגיע לקשר טוב, וברור לנו שלא נוכל לברוח זה מזה. כשעושים עסק וחותמים על הסכם, צריך להיות ברור שלא מתכוונים להפר אותו. הבעיה, אם כן, בכל הרמות, היא רק בעיית החינוך

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

המפתח ללימוד לערבות הדדית הוא ויתורים.

נושאי משנה

מתחילים בשינוי במעגלים הקרובים ועוברים בהדרגה לחוגים רחבים יותר.

לשליטי העולם חסר חינוך לערבות הדדית.

הבעיה העיקרית היא חינוך.

מקורות

הסביבה המשפחתית, הפוליטית והכלכלית השתנתה כמעט ללא היכר במהלך מספר המאות האחרונות. למעשה, היא השתנתה בצורה רבה מאוד במהלך העשורים האחרונים, ולפיכך, החינוך המסורתי חייב לעבור שינוי ניכר.

scholar.googleusercontent.com

הצעדים הראשונים ליזום התפתחות חברתית מועילה מתחילה בחיבור ע"י שיחה

turningtooneanother.net

למען ציוויליזציה גלובלית - "כדי להגיע לרמה החדשה הזו של מוסר גלובלי, ייתכן שנצטרך, לא פחות מאשר מהפכה מוסרית בחשיבה שלנו, נורמה מוסרית חדשה, מהפכה מוסרית גלובלית, שיתאימו לבעיות המודרניות שאנחנו ניצבים מולן, היום ובעתיד

thenewamericanempire.com

לתרום להצלחה של פרויקט משותף לטובת הקבוצה שלו, גם במחיר אישי, מעורר תחושות של סיפוק וגאווה. הימנעות מכך היא לעיתים קרוהות מקור לבושה או אשמה.

themontrealreview.com

אתגרו את עצמכם

5) מהם שלבי הלימוד?

4) מהו המפתח ללימוד הפסיכולוגיה החדשה?

3) להלן ציטוט מתוך מאמר של פרופ' בוריס וולפסון, היסטוריון, מומחה למדעי החינוך, חבר האקדמיה למדעים:

"זה הולך ונעשה יותר ויותר ברור, שכדי להתגבר על המשברים בהתפתחות האדם דרושים בראש ובראשונה שינויים מעמיקים בהכרה ובהתנהגות של האדם המודרני. שינויים שיעדנו את עולמו הפנימי, וימלאו בתוכן חדש את שאיפותיו, את האידיאלים החברתיים והאסתטיים שלו, ואת התפיסה שלו על הטוב והרע.

כל האתגר הוא כיצד לעצב ולכוון את ההכרה ההומנית של היחיד, הקבוצה, החברה ובסופו של דבר של כל האנושות.

ההומניות אינה מושרשת במבנה הביולוגי של האדם, הוא אינו מורגל אליה מלידה. כל יחיד חייב להיספג בערכים ההומניים האלמנטריים. לכן זה דורש מאמצים גדולים מצידם של המחנכים. כמו כן, הדבר דורש לשנות מהותית את מערכת החינוך עצמה, וכן לשקול מחדש את העמדות הבסיסיות, שעד לא מזמן נראו כאקסיומות".

קישור למאמר המלא ברוסית

כיצד דבריו של פרופ' וולפסון מחזקים את הרעיונות שהוצגו בקטע הלימוד האחרון? 

ב) לפי הטקסט של השיעור, מה חסר לשליטי העולם כדי לנהל אותו נכון?

2) משברים רבים בכל תחומי החיים פוקדים את העולם, אחד מהם הוא משבר המנהיגות. ככל שעובר הזמן, הולך ומתברר שמנהיגי העולם אינם מצליחים להתמודד עם האתגרים העומדים בפניהם. חלק לא מבוטל מהם מוצא את עצמו בבתי המשפט יותר מאשר בבית המחוקקים.

אחד הנושאים בכנס ירושלים למנהיגות צעירה שנערך בינואר 2009, היה משבר המנהיגות. הנה כמה דברים שנאמרו בעניין.

א) האם ההסבר של הנואמים למשבר המנהיגות מניח את דעתך? האם אתם מסכים עם הדברים שנאמרו ומוצא בהם פתרון?

1) כיצד אתה מרגיש ביחס לתהליך הלימוד הפסיכולוגי כפי שהוא מוצג בקטע הבא:

"קודם כול עלינו ללמוד פסיכולוגיה של האדם, לאחר מכן פסיכולוגיה של שני חברים; פסיכולוגיה של בני זוג; יחסי הורים-ילדים; היחס לשכנים, לקרובים, לחמות וכולי - לכל אלה שיש ביניהם ביקורת הדדית. ומתוך כל אלה נגיע לאט לאט לחוגים רחבים יותר, עד למקומות העבודה - איך גם שםעלי להיות בערבות הדדית. לבסוף לומדים על האומה ועל כלל העולם".