שיעור מס' 17 - המימד החדש

×

בהתעלות מעל הדאגה הפרטית לכיוון של דאגה כללית, אני מגלה את תוכנית הבריאה, את תכלית הבריאה, את הכוונה של הטבע, ששום דבר לא מתפתח בו בצורה מקרית, שהכול מתנהל על פי תוכנית. אני יכול לראות את התוכנית. ברגע שאני מתחיל לקשור את עצמי עם האחרים, אני כבר מתחיל לתפוס את הראייה האינטגרלית הזאת. אני מחליף את המשקפיים שלי למשקפיים "עגולים", אינטגרליים, אני כבר רואה את הטבע כולו.

 

זה לא שאני מקבל ממנו משהו צר כלפי הגוף שלי, שזה כדאי או לא כדאי, שאני רוצה לישון, או אני רוצה לאכול, ובמידה מספקת. אני לא חי בזה. אלא אני חי ברמה שאני מסתכל על החיים בצורה שאינה תלויה בגוף שלי. אני מסתכל על הטבע בצורה שמעל הגוף, כאילו שאני לא נמצא בו. אני שופט, בודק ומברר את החיים באמצעות השכל והרגש של כל האנושות. וזו דרגה שונה לגמרי מזו שאני נמצא בה כאן ועכשיו.

 

כאן, אני בסך הכול כמו חיה מפותחת במקצת, וגם לא ברור לאיזה כיוון, אם טוב או רע? לעומת זאת, בהתכללות שלי עם כל האנושות, אני מגיע לממד חדש. אני משנה איכותית את התפיסה שלי בעולם שבו אני נמצא, הוא הופך להיות העולם האמיתי. אני לא מסתכל דרך סדק צר ואגואיסטי החוצה, מה לטובתי, שאמשוך אלי מבחוץ דרך הסדק שבקיר קצת לאכול, קצת לשתות, קצת לנוח, קצת להרגיש טוב, וגמרנו. אלא אני יוצא דרך הסדק הזה שבקיר ממש החוצה, ושם אני חי, בעולם.

ושם, ההסתכלות אחרת לגמרי. לא דרך המסננת האגואיסטית של מה טוב לי, ורק את זה אני רואה, או שאני רואה מה יכול להזיק לי, אלא אני רואה את העולם בצורה שאינה תלויה בי. זה נקרא הממד החדש, "ממד המְדבר". ואז אני מגלה את השכל והרגש שיש במצב הנאור הזה, מחוץ לגוף שלי, מחוץ לחומה הזאת. אני יוצא דרך הסדק ומגלה את כל התהליך, את כל התכלית של הבריאה.

 

זה משהו אחר, משהו שאנחנו לא מסוגלים לתפוס. אנחנו רק מגלים מעט ממה שאולי נמצא שם, כמו חומר שחור, אבל אנחנו לא תופסים אותו, והחומר השחור הוא מעל 90 אחוז מכל החומר שנמצא ביקום. ואת הרגש והשכל הכללי שנמצא בכל היקום, אנחנו לא מגלים.

 

מדענים מדברים על כך הרבה. חוקרי החלל אומרים שרגש ושכל זה משהו אדיר, אבל אנחנו לא יכולים להרגיש את זה – זה צלילים שאנחנו לא יכולים לתפוס, אנחנו רק שומעים שנמצא רעש כלשהו, אבל לא יכולים לגלות אותו. כי זה ממד מעלינו.

 

את הממד הזה נגלה על ידי חושים חדשים, גלובליים. הטבע דוחף אותנו לרכוש אותם.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

אדם שעובר מראייה אגואיסטית המרוכזת במה חסר לי, לראייה גלובלית, ראייה שלא מתוך תלות בגופו, מגלה שהבריאה והטבע מתנהלים על פי תוכנית שלמה ומדויקת. 

נושאי משנה

1. המדע מכיר בעוצמה האדירה של הרגש והשכל, אך טוען כי אין ביכולתו לגלות אותם, מכיוון שהם נמצאים בממד גבוה מאיתנו. 
2. הממד הוא ממד החדש, "ממד המְדבר", בו מגלים את מה שנמצא מחוץ לגוף שלנו על ידי חושים חדשים, גלובליים, שהטבע דוחף אותנו לרכוש אותם.

מקורות

"כחברה, אנחנו צריכים ללמוד מה שנקרא 'לימוד חברתי': זו הדינמיקה של שינוי שיכולה להוביל אותנו לסוג של חברה חדשה שלא תשמיד את עצמה בשל עודפיה".

journals.isss.org

"הרגע הזה חשוב מאד. אנחנו יוצרים יחד תוכנית, עיצוב העתיד הקולקטיבי שלנו... ממש כמו שמילים נתנו לבני אדם אפשרות להעביר הלאה ידע בפעם הראשונה ולהשיק את הדבר הזה שאנו מכנים עתה "ציוויליזציה", פעילות מרושתת תוכל בקרוב להציע לנו גישה לחשיבה משותפת  -  הרחבה של המודעות שעדיין בלתי ניתנת לתפיסה עבור רובנו כיום".

 

orbooks.com

"אם אנחנו עוזרים לאחרים בזמן שהם נזקקים, ייתכן שגם אנחנו בעצמנו נקבל עזרה כשנהיה בצרה, ובסוף למין האנושי יהיו סיכויים יותר גדולים להישרדות".

deccanherald.com

אתגרו את עצמכם

1) תומאס הנרי הקסלי (Thomas Henry Huxley) היה ביולוג אנגלי וכותב מדע פופולרי מוכשר. הוא דיבר על התפתחות האנושות לממד חדש של קיום:

"הענפים השונים של המדע משתלבים כדי להוכיח שהיקום בכללותו יכול להיחשב כתהליך ענק אחד, תהליך של התהוות, של השגת רמות חדשות של קיום וארגון, שיכולים כנראה להיקרא היווצרות או אבולוציה (התפתחות)" (ראה מקור).

תומאס הנרי הקסלי טען, שכדי להוכיח שהיקום הוא תהליך ענק שמתפתח לרמות חדשות של קיום, הענפים השונים של המדע צריכים להשתלב ולאחד כוחות.

בשיעור הנוכחי נאמר:
"ברגע שאני מתחיל לקשור את עצמי עם האחרים, אני כבר מתחיל לתפוס את הראייה האינטגרלית הזאת. אני מחליף את המשקפיים שלי למשקפיים "עגולים", אינטגרליים, אני כבר  רואה את הטבע כולו".

א) שני הקטעים הללו, של הביולוג האנגלי ושל הקורס, מדגישים נקודה זהה. מהי הנקודה הזו, לדעתך? כתוב במילים שלך.

ב) מהו הרווח מכך שאדם מתחיל להתקשר לאחרים? אם חסרה לך קצת השראה לכתיבת התשובה, תיהנה מהשיר הבא.

×

האהובים - הרמוניה מתוקה

האם זו אמת או טעות?
נסה למצוא את המקום
אליו אנחנו יכולים כולנו להשתייך.


להיות כאחד
לנסות  להסתדר
אם נתאחד
אנחנו צריכים באמת לנסות.

כל הזמן הזה
מסתובבים סביב סביב,
עושים אותן הטעויות
שאנו תמיד מוצאים.
בטוח עכשיו
אנחנו יכולים לנוע,
לעשות עולם טוב יותר.
לא, זו לא יכולה להיות טעות.

בואו יחד,
עכשיו,
כן,
בהרמוניה מתוקה.
בואו יחד,
עכשיו,
כן,
בהרמוניה מתוקה.
בואו יחד,
עכשיו,
כן,
בהרמוניה מתוקה.

הזמן אוזל,
שלא יהיה ספק.
אנחנו צריכים לסדר דברים.
אם אכפת לנו,
כמו שאנו אומרים שנעשה,
לא רק מילים ריקות
לשבוע או שניים.

לעשות את העולם
העדיפות שלך.
נסה לחיות את חייך
בצורה אקולוגית.
לשחק תפקיד
בסכימה גדולה יותר.
נסה לחיות את החלום
בחוש פרוע יותר.

בואו יחד,
עכשיו,
כן,
בהרמוניה מתוקה.
בואו יחד,
עכשיו,
כן,
בהרמוניה מתוקה.
בואו יחד,
עכשיו,
כן,
בהרמוניה מתוקה.

×

ג) האם אתה מרגיש שהיית רוצה לעבור תהליך כזה ולהרגיש את הממד החדש הזה שנמצא מעל החיים הרגילים שלנו? 

2) כיצד מגלים את תוכנית הבריאה? 

3) מה מגלה האדם שיוצא מה'סדק הצר' של הראייה העצמית אל הראייה הגלובלית, המקושרת? 

4) כיצד מתייחס המדע לממד החדש של המציאות?