שיעור מס' 13 - ההתפתחות מחייבת

×

 

הערבות ההדדית היא אותה רשת קשר בינינו שקושרת אותנו כיום בכל העולם. היא התגלתה לפני שנים, כשהתחילו לכתוב על כך ב"מועדון רומא" (Club of Rome) בשנות השישים. התחילו לדבר עליה מדענים כבר בתחילת המאה העשרים, ואמרו שכולנו קשורים זה לזה במושג שנקרא "ניאוספרה", ומאז ועד היום יש על כך מחקרים רבים. הערבות ההדדית היא אותה הרשת שהתגלתה. היא קושרת אותנו יחד, ולא נותנת לנו לברוח. אם נרצה להפר אותה, אנחנו עלולים להגיע להתפרצות של מלחמות גדולות מאוד, שלאחריהן יבואו ייסורים ובעיות שיחייבו אותנו שוב להגיע לקשר הדדי, לוויתור הדדי, לערבות הדדית ולאהבה הדדית.

 

יכולים לבוא אנשים ולומר, שגם בעבר חשבה כך האנושות: כתבו על זה לפני חמש מאות שנה אוטופיסטים שונים, ולפני מאה שנה ויותר חשבו על כך קומוניסטים למיניהם, וגם בתקופתנו – חשבו כך הקיבוצניקים. כל זה נכון, אלא שצריך להבין, שאף פעם בהיסטוריה – הערבות ההדדית לא הייתה מחויבת המציאות, בגלל שלב ההתפתחות שהגענו אליו. בעבר היו אלה אנשים בודדים שחשבו שהדבר הכרחי, ושבסופו של דבר האנושות תגיע לזה. תומאס מאן ראה זאת עוד במאה שעברה, וכך גם קומוניסטים שונים ברוסיה ובארצות אחרות, אבל שוב, אלה היו בודדים. אבל בעבר, "עמך" אף פעם לא הלך אחרי אנשי האידיאולוגיה האלה. ההוגים חזו זאת אמנם הרבה שנים מראש, אך בטעות היה נדמה להם שיוכלו לממש את הרעיון מיד.

 

אנחנו אכן מתחילים לדבר על הנושא הזה כאן ועכשיו, מפני שהמשבר כיום הוא רבגוני, והוא בדיוק מצביע על מה שחסר לנו - ערבות הדדית. כלומר, איננו מדברים על כך מפני שכך עלה בדעתנו, ואנחנו רוצים שהרעיון יתממש, אלא בגלל שהטבע מחייב כבר שכך יקרה, כי הגענו לדרגת ההתפתחות המתאימה לכך.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

הגענו לשלב בהתפתחותנו שבו הערבות ההדדית מחויבת המציאות.

נושאי משנה

הערבות ההדדית היא רשת קשר שלא מאפשרת לנו לברוח.
לראשונה בהיסטוריה האנושית ההתפתחות שלנו מחייבת קשר של ערבות.
 

מקורות

 "מחזורי ההתפתחות של הטבע, מלמדים ודוחפים את האנושות לשתף פעולה כמשפחה אחת גלובלית".

sahtouris.com

"המשאבים הדרושים להמשך קיומו של המין האנושי על פני כדור הארץ קיימים וזמינים. הצורה שבה נעשה בהם שימוש, תקבע את העתיד, במידה שבה אותו העתיד מעוצב ע"י מחשבה ומעשים אנושיים".

indiana.edu

בשלב בסיסי זה, כל אחד וכל דבר שקיים בעולם הזה, אם דומם או חי, מקושר באופן אינטימי. ומכיוון שהחומר החי הזה וזה שאינו חי עדיין חייב את מקורו האולטימטיבי לאירוע התחלתי ראשיתי משותף (המפץ הגדול), כולנו מקושרים בצורת משפחה.

intelligentuniverse.org

על פי מודל מחשב חדש, מוחם של בני אדם וקופים גדול יחסית כי הם התפתחו להיות יצורים חברתיים. עוד עולה מהמודל כי עצם שיתוף הפעולה, מספיק כדי לגרום למוח להתפתח להיות מורכב יותר

news.sciencemag.org

אתגרו את עצמכם

מהו המסר העיקרי שאיתו אתה יוצא מהשיעור, ואיך תוכל לעשות בו שימוש בחיים שלך? 

5) האם תוכל לסכם בכמה מילים את קטע הלימוד האחרון? (תוכל להיעזר בשיר, בתמונה או פשוט לתאר במילים שלך)

4) לפי הטקסט של השיעור, האם ניתן לברוח מהערבות ההדדית?

עם איזה חלק בקליפ אינך מזדהה, ומדוע?

עם איזה חלק בקליפ אתה מזדהה? אנא פרט במילים שלך

3) הנה עוד "טעימה" מהדיונים בשולחנות העגולים, הפעם אורן לוי, עורך תוכן מ"תנועת הערבות", מדבר על תרבות של הקשבה במקום תרבות של דורסנות. 

תאר כיצד הקליפ ממחיש את ההכרח בערבות ההדדית כבר היום?

2) על מה מצביע המשבר הנוכחי?

1) "ניאוספרה" אינו מושג חדש, הראשון שטבע אותו (בשנות ה-20 של המאה ה-20) הוא ביוכימאי רוסי בשם ולדמיר ורנדסקי. לפי ורנדסקי הניאוספרה היא תודעה אנושית קולטיבית שבכוחה לשנות את שתי המערכות הקולקטיביות האחרות ביקום: הגיאוספרה (מערכת החומר הדומם) והביוספרה (מערכת החומר החי). לפי ורנצקי, כשם שהופעת הביוספרה שינתה באופן מהותי את הגיאוספרה, כך הניאוספרה תשנה את שתי המערכות האחרות.

תודעה גלובלית תמיד הייתה נושא שנוי במחלוקת בקרב מדענים, ככל הנראה משום שהיא מעמידה בספק את החוקיות שעליה מבוססת הפיזיקה המוכרת לנו. ניסוי חדש שעורך בשנים האחרונות ד"ר רוג'ר נלסון במעבדות של אוניברסיטת פרינסטון בארה"ב, עשוי לשפוך אור חדש על אפשרות לקיומה של תודעה גלובלית - ניאוספרה. הנה קליפ קצר ומרתק המתאר את המחקר של נלסון. 

כתוב במילים שלך, מה הקשר בין הרעיון של קיום ניאוספרה לבין הדברים שלמדנו ביחידת לימוד זו?