שיעור מס' 7 - אני והסביבה

×

כולנו תלויים בסביבה. ולכן בחינוך שלנו אנחנו צריכים קודם כל לשים לב לסביבה כגורם להתפתחות האדם, כי בה תלוי כל עתידו. אם אנחנו, כהורים, משנים את החברה בשביל הילדים, אנחנו משנים בכך את האופי שלהם, את הרצון שלהם, את ההסתכלות, את הפרדיגמה שהם מפתחים על החיים. ואפילו אם נשנה לעצמנו את הסביבה כשאנחנו כבר בגיל העמידה, נקבל תוצאה דומה. לכן כדאי מאוד להיזהר, לחשוב, לבדוק ולשקול היטב לאיזו סביבה אנחנו נכנסים, עם אילו חברים אנחנו נמצאים, באילו חוגים אנחנו מבלים ולהשפעתו של מי אנחנו מוסרים את עצמנו.

 

כדאי ללמד את האדם לבחון את מיני החוגים, הצורות השונות של הסביבה שמשפיעות עליו, ועד כמה הוא תלוי בהם מחד, ועד כמה הוא יכול לנווט ולנהל את החיים שלו על ידי שינויים, מאידך. אנו רואים מכל הדוגמאות שלנו, שהאדם הוא ממש תוצאה של הסביבה. לכן מאוד חשוב לנו לארגן לכל האנושות מסגרות טובות, יפות ומגוונות, כך שכל אחד יוכל להיכנס לסביבה המושכת אותו, לפי הנטיות שלו, לפי האופי שלו, לפי העצות שנותנים לו קרובים, כדי לפתח את עצמו בצורה המועילה ביותר בחייו, כדי להיות האדם המושלם ביותר שהוא מסוגל להיות.

 

אם נחקור עוד יותר לעומק, נראה שיש בנו תנאים פנימיים, גנים שאיתם נולדנו, כל מיני נטיות, שאנחנו מקבלים במשך השנים הראשונות לחיינו, כשאנחנו נמצאים בבית אימא, ואחר כך מהסביבה הרחבה יותר. ולכן אנחנו צריכים לדאוג לגני ילדים, לחוגים לילדים, לבתי ספר, ולדאוג שבאמת יהיה לכל ילד מבחר של חוגים וסביבות חברתיות, כדי למצות את כל הפוטנציאל שיש בו, שיתפתח ככל האפשר. הסביבה תעמיד לו את כל האמצעים להתפתח גם בנטיות שאין לו כל כך יכולת להצליח בהן, כדי שיהיה אדם עשיר בפנימיותו. שידע מוזיקה, ספרות, תיאטרון, תרבות וחינוך. והכול תלוי בחברה, בסביבה.
 

האדם צריך להיות גם בעל משפחה, הוא צריך לחנך את הילדים שלו, הוא צריך לדעת איך להתייחס נכון לזוגתו, לחברים שלו. לדעת איך להתנהג בסביבה הרחבה, בעבודה, בכל מקום. אנחנו צריכים ללמד אותו, לתת לו דוגמאות ולהראות לו, גם על ידי הסביבה המתאימה, מהם הכללים הנכונים שלפיהם הוא צריך להתנהג, ואז הוא יהיה נוח לבריות, ובסופו של דבר ירוויח וישגשג.


יש שני גורמים שמובילים ומכוונים אותנו בכל רגע בחיים: הנטיות הטבעיות המולדות שלנו, והסביבה, שהיא הגורם העיקרי שהוא בר שליטה. איך הסביבה מעצימה את הנטיות הטבעיות האלה? הכול תלוי במידה שבה ילמדו אותי לבחור בכל פעם סביבה שתפתח אותי יותר ויותר לקראת המצבים הטובים, המפותחים יותר, שבהם אני ארגיש יותר ביטחון ויותר נוחות, למצב הטוב האפשרי. וכך נמשיך לפתח את עצמנו כל הזמן.


מתוך הידיעה וההבנה הזאת, אנחנו צריכים לראות מה לפנינו ואיך אנחנו יכולים להיות בטוחים שלילדים שלנו יהיו חיים טובים. שהדור הבא יהיה דור טוב יותר ובטוח יותר בעתידו. נוכל לעשות את זה, רק אם נבנה סביב הילדים שלנו סביבה שמעצבת ומחנכת אותם. שהסביבה הזאת תעשה מהם אנשים שמגדילים את הנטיות הטובות שבהם, ושלא תדכא את הצורות שהן לא כל כך רצויות, אלא תהפוך אותן לטובות. כי יש בכל אחד מאיתנו נטייה גם לפעולות לא נכונות כלפי האחרים.


פעולות נכונות או לא נכונות נקבעות בהתאם ליחס של האדם לעצמו ולסביבה שלו. כלפי עצמו, צריך ללמד את האדם איך לא לגרום נזקים לעצמו, בעיקר נזקים גופניים. כי למרות שאנחנו שומרים ומגנים על עצמנו בצורה טבעית, יש בנו גם נטיות להרס עצמי.


אנחנו צריכים לדאוג גם ליחס שלנו כלפי הסביבה. היחס שלנו לסביבה הוא בין היתר היחס שלנו לדומם, לצומח ולחי - לסביבה שבה אנחנו חיים ושאנחנו צריכים לשמור עליה. צריך ללמד את האדם איך להתייחס נכון לסביבה, כי בסופו של דבר מהסביבה הזאת אנחנו חיים. אנחנו חיים בתוך הטבע. הדומם, הצומח והחי מאוד חשובים לנו, כי אנחנו ניזונים מהם. מהטבע אנחנו מקבלים מזון ואנחנו תלויים באקלים. לכן אנחנו צריכים ללמד את האדם איך לשמור על הסביבה האקולוגית שלו.
 

בנוסף לכך, אנחנו צריכים ללמד את האדם איך להתייחס לחברה האנושית. שכל פעם הוא ישפיע על החברה בצורה טובה, כי בסופו של דבר היחס שלו לסביבה חוזר אליו ומעצב סביבו אווירה. היחס הזה של האדם לסביבה ושל הסביבה לאדם, צריך להיות בעצם העיקר. מעבר לזה, כל מה שצריך זה ללמד אותו מקצוע, כדי שיהיה מועיל לאחרים ויתפרנס בכבוד.


לכן ההתפתחות העיקרית שחסרה לנו, כמו שאנחנו לומדים מהחיים שלנו, היא התפתחות של חינוך, של הסתכלות על החיים, שאנחנו צריכים לתת כל הזמן לילדים ולמבוגרים, לשנות את עצמנו למצב הטוב, לדאוג לסביבה שתשנה אותנו לטובה. כי האדם עצמו לא מסוגל לגרום לשום שינוי לטובה בחיים שלו. אלא רק אם הסביבה מחייבת אותו, אם הסביבה עוזרת לו ותומכת בו, אם הסביבה משנה בו ערכים וקובעת מה טוב יותר ומה פחות. ובהתאם לכך, האדם משתוקק וקובע לעצמו מטרות חדשות.

×

האם סיימתם לצפות בווידיאו של השיעור?

ענו על השאלות בדף כדי להמשיך אל השלב הבא

נושא ראשי

עלינו ליצור מגוון צורות של סביבה טובה לכלל האנושות, כדי להשפיע, לחנך ולהעשיר את פנימיותה של כל האנושות. כך יהיו בני האדם נוחים לבריות וירוויחו על ידי זה ביטחון ושגשוג.

נושאי משנה

1. תפקיד הסביבה המחנכת הוא להגדיל את הנטיות הטבעיות הטובות שבאדם, ולא לדכא את התכונות שאינן רצויות אלא ללמד להשתמש בהן בצורה נכונה.
2. החברה המחנכת צריכה גם לחנך לשמירה על הדומם, הצומח והחי – שמירה על הסביבה האקולוגית אשר האנושות מתקיימת ממנה. 

מקורות

"רמה עמוקה ויציבה יותר של אושר מתקבלת בין חברים ואין צורך לאלץ אותה. אפילו, ואולי במיוחד, כאשר מתגלים קונפליקטים, ברור לכל שהם חלק משינוי חיובי".

amazon.com

"אילו עמי העולם היו מפתחים הערכה הוליסטית יותר לקשרים המורכבים המחברים בינינו לבין עצמנו, ובינינו לבין הטבע, היינו מפנימים השפעות חיצוניות סביבתיות וחברתיות, מחשיבים את רווחת הדורות הבאים בקבלת ההחלטות של היום, ומתנהגים בהתאם לאינטרסים הקולקטיבים ארוכי הטווח הטובים ביותר".

jsterman.scripts.mit.edu

"עם כך שהבעיות שלנו נהיו גלובליות, אנחנו צריכים להרחיב את מעגל האמפטיה ולראות את האנושות כולה כמשפחה אחת עולמית. כל זמן שאנו נמנע מלהתמודד עם האתגר הזה, פילוג ומחלוקות בלתי נתנות לגישור ימשיכו".
 


 

 

www.thecodeforglobalethics.com

אתגרו את עצמכם

1) לפניך חלק מתוך קטע הלימוד האחרון:

"יש שני גורמים שמובילים ומכוונים אותנו בכל רגע בחיים: הנטיות הטבעיות המולדות שלנו, והסביבה, שהיא הגורם העיקרי שהוא בר שליטה. איך הסביבה מעצימה את הנטיות הטבעיות האלה? הכול תלוי במידה שבה ילמדו אותי לבחור בכל פעם סביבה שתפתח אותי יותר ויותר לקראת המצבים הטובים, המפותחים יותר, שבהם אני ארגיש יותר ביטחון ויותר נוחות למצב הטוב האפשרי. וכך נמשיך לפתח את עצמנו כל הזמן".

כיצד אתה מרגיש ביחס לקטע שקראת? (סמן את המונחים שמתארים את הרגשתך)

2) להלן קטע מתוך מאמר של אלברט איינשטיין:

"האדם הפרטי מסוגל לחשוב, להרגיש, לשאוף ולעבוד בכוחותיו עצמו; אך הוא תלוי כל כך בחברה – שזה בלתי אפשרי לחשוב עליו, או להבינו, מחוץ למסגרת החברה. החברה היא זאת שמספקת לאדם מזון, ביגוד, בית, כלי עבודה, שפה, צורות מחשבה ואת רוב התוכן של המחשבה...".

האם לדעתך דבריו של אלברט איינשטיין רלוונטיים לחיי היומיום שלנו?

האם תוכל לתת דוגמה מהחיים שלך לכך שהאדם תלוי מאוד בסביבה?

3) החברה המתוקנת תיצור סביבה מחנכת עבור האנושות, ותחנך אותה:

4) איזה סוג של חינוך יהיה בסביבה המחנכת, ולאיזו אוכלוסייה הוא יופנה?